بن سلمان نسل ولیعهد سابق را ساقط می‌کند؟/عکس

جهان
بن سلمان نسل ولیعهد سابق را ساقط می‌کند؟/عکس

ایسنا نوشت: یک رسانه آمریکایی از بازداشت دو فرزند و برادر مشاور ولیعهد سابق عربستان به منظور إعمال فشار بر وی برای بازگشت از کانادا به ریاض خبر داد.

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در گزارشی فاش کرد که مقامات عربستان سعودی به منظور إعمال فشار بر “سعد الجبری”، مشاور محمد بن نایف، ولی‌عهد سابق این کشور برای بازگشت از کانادا به کشورش، “ساره” و “عمر” دو فرزند و برادر ۶۰ ساله وی را بازداشت کرده‌اند.

نیویورک تایمز به نقل از “خالد الجبری” پسر سعد الجبری نوشت که مقامات عربستان درصدد تحت فشار قرار دادن وی برای بازگشت از کانادا هستند.

طبق این گزارش، چهار دهه کار اجباری الجبری در وزارت کشور عربستان باعث شده است که وی نسبت به بسیاری از موضوعات حساس در داخل و خارج از این کشور مطلع باشد و او می‌داند که اسرار پادشاهی عربستان کجا دفن شده است.

این مطلب توسط یکی از افسران سابق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز تأیید شده است.

این افسر سیا در این باره گفته است: شاید خدمات گسترده نظارت در وزارت کشور عربستان گنجینه‌ای از اسرار پادشاهی این کشور اعم از فعالیت اعضای خاندان سلطنتی، اقدامات مربوط به فساد و جنایات را در اختیار الجبری گذاشته باشد.

وی افزود: همچنین ممکن است که فعالیت سعد الجبری در وزارت کشور عربستان منجر به مطلع شدن وی از اطلاعات نه چندان خوبی از شخص محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور شده باشد.

علی‌رغم اینکه الجبری هیچگاه علناً منتقد محمد بن سلمان نبوده است، اما مشکل بن سلمان با او به این دلیل است که وی پیشتر هم‌پیمان محمد بن نایف، رقیب اصلی بن سلمان بوده است.

الجبری یکی از مشاوران مورد اعتماد محمد بن نایف بود و خود این شاهزاده نیز که از رقیبان بن‌سلمان در تصدی کرسی پادشاهی عربستان محسوب می‌شود، اسفند ماه بازداشت شد.

سعد الجبری چندین سال وزیر مشاور و یکی از افسران بلندپایه در وزارت کشور عربستان بود و نقش اصلی را در نبرد ریاض علیه القاعده و هماهنگی امنیتی این کشور با ایالات متحده ایفا می‌کرد.

سعد الجبری در سال ۲۰۱۷ پیش از آنکه محمد بن نایف تحت اقامت اجباری قرار بگیرد و محمد بن سلمان جانشین او شود، از عربستان به آلمان فرار کرد.

او پس از یک اقامت کوتاه در آلمان٬ تابستان ۲۰۱۷ به آمریکا رفت اما به این دلیل که در سایه ریاست جمهوری دونالد ترامپ در این کشور احساس امنیت نمی‌کرد، نوامبر همان سال به کانادا فرار کرد.

بازدید اپلیکیشن 17 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

طرفداران هری پاتر بخوانند طرفداران هری پاتر بخوانند
جهان
روزنامه هفت صبح | جی کی رولینگ، نویسنده محبوب رمان هری پاتر، دیروز بعد از حدود ۱۳سال، دو فصل از یک رمان کودک و نوجوان خود را با نام The Ickabog منتشر کرده است. این نویسنده موضوع این رمان را حقیقت و نقد سوءاستفاده از قدرت معرفی کرده است و…...
عبدالله و غنی باهم کنار آمدند عبدالله و غنی باهم کنار آمدند
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، مهسا مژدهی | یک: اشرف غنی و عبدالله عبدالله بالاخره با عبور از دعواهای جناحی با یکدیگر به توافق رسیدند. این‌دو در دوماه گذشته بر سر اینکه کدام‌یک از آنها رئیس‌جمهور افغانستان است، با یکدیگر در رقابت بودند و کار به جایی رسید که هریک از آنها…...
دستیار شخصی ایوانکا ترامپ هم کرونا مثبت شد دستیار شخصی ایوانکا ترامپ هم کرونا مثبت شد
جهان
دستیار شخصی دختر رئیس جمهوری آمریکا نیز به لیست کارمندان مبتلا به ویروس کرونا در کاخ سفید ملحق شده است. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری سی.ان.ان، گفته می شود که دستیار شخصی ایوانکا ترامپ، دختر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از دو ماه گذشته از منزل کار…...

پاسخ دهید