شش چیزی که باید درباره طرح بنزین تک‌نرخی بدانید

اقتصادی
شش چیزی که باید درباره طرح بنزین تک‌نرخی بدانید
***یک ***

نمایندگان مجلس که پیش از این مخالفت خود را با افزایش قیمت بنزین اعلام کرده بودند، با ارائه پیشنهادهایی برای بنزین تک نرخی در چارچوب لایحه بودجه سال آینده، به دنبال کاهش نرخ بنزین هستند. لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ هم‌اکنون در کمیسیون تلفیق مجلس در حال بررسی است و ماه آینده در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود. با توجه به مخالفت اکثر نمایندگان با تصمیم دولت برای افزایش قیمت بنزین به ۳۰۰۰ تومان، این‌طور به نظر می‌آید که اگر در صحن مجلس هر پیشنهادی برای تعدیل قیمت بنزین مطرح شود، با رأی بالایی به تصویب برسد

*** دو ***

مجلس دو طرح برای تعدیل قیمت مصوب سران قوا ارائه کرد، ولی پس از توصیه‌های رهبری هر دو طرح از دستور کار خارج و پیشنهاد دولت اجرایی شد. با این حال اکنون برخی نمایندگان مجلس بر این باورند که مصوبه سران قوا تا پایان سال قابلیت اجرایی دارد و نمایندگان می‌توانند در زمان تصویب لایحه بودجه، قیمت بنزین را نیز کاهش دهند هرچند برخی اعتقاد دارند این اقدام نمایندگان در آستانه انتخابات مجلس، جنبه تبلیغاتی دارد و عده‌ای در تلاش برای انجام آن هستند.

*** سه ***

از آنجا که دولت از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به سه‌هزار تومان، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب می‌کند، نمایندگان مجلس به دنبال آن هستند نرخ میانه‌ای را به تصویب برسانند که هم درآمد دولت خیلی کم نشود و هم فشار تورمی بنزین بر مردم کاسته شود.

*** چهار ***

اگر بنزین تک نرخی شود و با یک قیمت مثلاً دو هزار تومان عرضه شود، درآمد دولت نسبت به شرایط فعلی که بنزین سهمیه‌ای را ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد را ۳۰۰۰ تومان می‌فروشد، چندان تغییری نمی‌کند. اگر فرض را بگذاریم که روزانه ۸۰ میلیون لیتر بنزین دو هزار تومانی در کشور مصرف شود، درآمد دولت از محل افزایش قیمت بنزین (مابه‌التفاوت بنزین هزار تومانی سابق و نرخ ۲۰۰۰ تومان) سالانه حدود ۲۹ هزار میلیارد تومان می‌شود؛ بنابراین درآمد دولت کاسته نمی‌شود و یارانه معیشتی باید در همین سطح فعلی باقی بماند.

*** پنج ***

نمایندگان پیشنهادهای زیادی برای تغییر نرخ بنزین داده‌اند؛ مهمترین پیشنهاد بنزین تک نرخی است یعنی بنزین معمولی با قیمت ۱۵۰۰ یا ۲۰۰۰ تومان و بنزین سوپر به قیمت ۲۰۰۰ یا ۲۵۰۰ تومان – آن هم بدون کارت سوخت – عرضه شود.

*** شش ***

طرح‌های پیشنهادی نمایندگان مجلس در بودجه ۹۹ بر تک‌نرخی شدن بنزین بین ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان اصرار دارد. این رقم اگر چه از قیمت بنزین آزاد سه‌هزار تومانی کمتر است اما نسبت به بنزین سهمیه‌بندی هزار و ۵۰۰تومانی فعلی گران‌تر است. با توجه به اینکه قیمت بنزین همین تازگی‌ها افزایش پیدا کرده است و مردم تقریبا با آن کنار آمده‌اند شاید کسی دلش نخواهد تغییر جدیدی در مورد آن اعمال کند.

بازدید اپلیکیشن 91 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

طرح بنزین دو هزار تومانی در صحن علنی مجلس طرح بنزین دو هزار تومانی در صحن علنی مجلس
اقتصادی
نماینده مجلس از بررسی پیشنهادی خبر داد که می‌تواند باعث شود قیمت بنزین در سال آینده به دو هزار تومان در هر لیتر کاهش پیدا کند. غلامعلی جعفرزاده، نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون برنامه و بودجه درباره جزییات این طرح پیشنهادی به عصر ایران گفته: *** مجلس درسال ۹۸…...
مناقشه بزرگ بر‌سر کیفیت بنزین مناقشه بزرگ بر‌سر کیفیت بنزین
کاربران ویژه - اجتماعی
روزنامه هفت صبح |‌ وزارت نفت ادعای جایگاه‌داران سوخت مبنی بر پایین آمدن کیفیت بنزین را رد کرد. در حالی که همه منتظر بودند تا روزهای پنجشنبه و جمعه بادی در تهران بوزد و مقداری از آلودگی هوا کم شود، این اتفاق نیفتاد و باعث شد دعواها بر سر کیفیت…...
احتمال تک‌نرخی شدن بنزین چقدر است؟ احتمال تک‌نرخی شدن بنزین چقدر است؟
اقتصادی
نماینده پیشین مجلس و استاندار استان گلستان درباره تهیه طرح دوفوریتی نمایندگان برای تک‌نرخی شدن بنزین گفت: اکنون تصمیم نمایندگان مجلس بعید است بتواند نظر مسوولان کشور را تغییر دهد و به این اعتبار ممکن است تلاشی بی حاصل باشد. هادی حق‌شناس در رابطه با تصمیم برخی از نمایندگان مجلس…...

نظرات کاربران

  1. اگه باش میشد 1500 بهتر بود من خودم در ماه یک هفته ماشین دارم 3 هفته بدون ماشین و بدون بنزینم. و از همه مهم تر این که من نه مسافرت دیگه میتونم برم. و نه حتی بیرون از شهر. لطفا کامنت رو بزارید شاید یکی از نماینده های مجلس این کامنت رو بخونه.

پاسخ دهید