برگزاری بازی ایران و عراق در هاله‌ای از ابهام

ورزشی
برگزاری بازی ایران و عراق در هاله‌ای از ابهام

کمتر از ۱۰ روز دیگر قرار است دیدار حساس تیم‌های فوتبال عراق و ایران از سری رقابت‌های انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر در بصره برگزار شود، اما فیفا با گذشت بیش از یک هفته از درخواست ایران هنوز نظر نهایی خود را در خصوص شرایط محل برگزاری این دیدار اعلام نکرده تا کماکان همه چیز در هاله‌ای از ابهام باشد.

به گزارش ایسنا، طبق برنامه از پیش تعیین‌شده تیم‌های ملی فوتبال عراق و ایران قرار است در چهارمین دیدار از مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در تاریخ ۲۳ آبان ماه در ورزشگاه بصره به مصاف هم بروند، با این حال افزایش نا آرامی‌ها و تنش‌ها در عراق شرایط را به گونه‌ای پیش برده که هنوز به طور قطع انجام این بازی در بصره مشخص نیست و به نظر می‌رسد همه منتظر تصمیم نهایی فیفا در این رابطه هستند.

فدراسیون فوتبال ایران برای انجام دیدار مقابل تیم ملی فوتبال هنگ‌کنگ نیز شرایط مشابهی را تجربه کرد و به دلیل افزایش تنش‌ها در این کشور نامه‌ای را به فیفا ارسال و خواستار اعلام نظر نهایی فدراسیون جهانی فوتبال در رابطه با انجام این دیدار در ورزشگاه ملی هنگ‌کنگ بدون هیچ مشکل امنیتی برای عوامل تیم ملی فوتبال ایران شد، در نهایت نیز فیفا به فدراسیون فوتبال اعلام کرد انجام این دیدار در هنگ‌کنگ مشکلی ندارد و شرایط تحت کنترل است.

مساله مهم این است که فدراسیون فوتبال عراق با دولت این کشور هم‌سو نیست و رییس فدراسیون عراق تمام تلاش خود را به کار بسته تا این دیدار در شهر بصره برگزار شود چرا که فضای این ورزشگاه و شرایط این شهر به گونه‌ای است که بیشترین فشار را به تیم ملی فوتبال ایران وارد خواهد کرد، اتفاقی که در دیدار تیم فوتبال الزورا عراق و ذوب آهن ایران نیز شاهد آن بودیم.

با توجه به شرایط موجود عراق، فدراسیون فوتبال ایران حدود یک هفته قبل نامه‌ای را به فیفا ارسال کرد و خواستار اعلام نظر نهایی فدراسیون جهانی فوتبال در رابطه با انجام دیدار تیم ملی فوتبال ایران با عراق در بصره شد، با این تفاوت که در خصوص دیدار هنگ‌کنگ مقابل ایران فیفا ظرف مدت یک هفته نظر نهایی خود را اعلام کرد اما در مورد دیدار تیم ملی فوتبال عراق مقابل ایران در بصره علی‌رغم گذشت بیش از یک‌ هفته، از اعلام نظر فیفا خبری نیست و به نظر می‌رسد ناآرامی‌ها این کشور به حدی است که فدراسیون جهانی فوتبال با دقت بیشتری در حال بررسی شرایط امنیتی این کشور است.

این تاخیر اکنون شائبه برگزاری این دیدار در شهری غیر از بصره را بیش از پیش تقویت کرده است. هم‌چنین این احتمال وجود دارد که فیفا تا لحظه آخر صبر کند تا وضعیت امنیتی در عراق مشخص‌تر شود و در لحظات پایانی نظر نهایی خود را اعلام کند تا در صورت کاهش تنش‌ها این دیدار در بصره یا شهر دیگری در عراق برگزار و در صورت ادامه تنش‌ها انجام این دیدار به کشور ثالث منتقل شود.

به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال ایران با توجه به شرایط پیش آمده تمایل دارد دیدار تیم‌های ملی فوتبال عراق و ایران در کشوری بی‌طرف که به ترتیب اولویت قطر، امارات و اردن است، برگزار شود.

در صورت عدم برگزاری این دیدار در کشوری ثالث احتمال برگزاری این دیدار در اربیل عراق نیز وجود دارد موضوعی که ایران با آن مخالفتی نخواهد داشت. در عین حال نظر نهایی را در این رابطه فیفا اعلام خواهد کرد که تصمیمی چون تغییر محل بازی،‌ تعویق، لغو و انجام بازی در زمان دیگر و… خواهد بود.

بر اساس یک مقام آگاه در فدراسیون فوتبال، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز هماهنگ با فدراسیون فوتبال در حال رصد موضوع است تا با بررسی همه جوانب در خصوص دیدار تیم‌های فوتبال ایران و عراق در بصره تصمیم‌گیری شود.

بازدید اپلیکیشن 32 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید