برداشت‌های اشتباه درباره حق آبه ایران و افغانستان

سیاسی
برداشت‌های اشتباه درباره حق آبه ایران و افغانستان

سارا معصومی دبیر بین الملل روزنامه اعتماد در یادداشتی توئیتری درباره اظهارات جنجالی اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نوشت:

در دوره ظاهر شاه در افغانستان، محمد موسی شفیق صدراعظم این کشور در سال ۱۳۵۱قرارداد آب دریای هلمند را با امیر عباس هویدا، همتایی ایرانی امضا کرد. این قرارداد به تصویب و تایید مجالس هر دوکشور هم رسید.براساس این‌قرارداد،افغانستان ۲۶ متر مکعب در ثانیه حق آبه ایران را تعیین کرده که ۸۲۰ ملیون متر مکعب حق آبه ایران در سال است.

نکته: این حق آبه برای سالهای نرمال از منظر آب و هوایی است.در سال های خشکسالی یا کم آبی،طبق مکانیسم های تعریف شده در قرارداد،دو طرف شرایط را بررسی می‌کنند.متناسب با این تغییرات آب و هوایی حق آبه ایران هم کم می شود.

در ماده پنجم معاهده افغانستان و ایران در مورد دریای هلمند آمده است: ایران هیچگونه ادعایی بر آب هلمند، بیشتر از مقداری که طبق این معاهده تثبیت شده است، ندارد. حتی اگر مقادیر آب بیشتر در دلتای سفلای هلمند میسر هم باشد و مورد استفاده ایران هم بتواند، قرار گیرد.”

در طول ۵۰ سال گذشته،هر دو کشور در همه دوران‌ها نسبت به این قرارداد متعهد بودند وامروز هم غنی برای چندمین بار به این تعهد تاکید کرد.

واقعیت صحنه : اگر آب باشد و خشکسالی وجود نداشته باشد، ایران از حق آبه خود بهره مند می شود. در دهه ۶۰،سیلاب های وحشتناکی در سمت هیرمند رخ داد که به بخش هایی از زابل هم آسیب زد. اما در دهه ۷۰ که دور سوم خشکسالی در ۱۰۰ سال اخیر رخ داد، هم افغانستان هم ایران از این بی آبی متضرر شدند.در این دوره عملا هامون ها هم گرفتار خشکسالی بودند و طالبان هم بر این مناطق سیطره داشت.

ایران در سال های اخیر حق آبه خود را دریافت کرده و آمار باید در اختیار وزارت نیرو باشد. شاید در ۲۰ سال اخیر،در چند سال محدود به دلیل کمبود آب با مشکلاتی روبه رو شدیم.

فلسفه سد کمال خان: امکان اعمال مدیریت کامل بر موضوع آب هیرمند را فراهم می کند.

اشرف غنی چه گفت؟برخی چه شنیدند؟!

رئیس جمهور افغانستان امروز اعلام کرد که افغانستان به اجرای قرارداد هیرمند ادامه خواهد داد و تاکید کرد که این قرارداد همه مردم افغانستان است. اما درباره سهم آبی بیشتر از آنچه در قرارداد هلمند آمده، باید مذاکره بشود و یکی از راه ها تبادل آب با نفت است.(اشاره درست نجیب فهمیم،تحلیل گر در گفت و گو امشب با بی بی سی فارسی)

آب بر روی ایران بسته نشده است.
ایران حق آبه خود را دریافت می کند، برای بیش از آن مانند هر معامله دیگری باید هزینه پرداخت کند و این هزینه می تواند موضوع مذاکره میان دو کشور باشد.

بازدید اپلیکیشن 42 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

عکس پروفایل ظریف باز هم جنجالی شد عکس پروفایل ظریف باز هم جنجالی شد
سیاسی
برترین‌ها: وزیرخارجه کشورمان بار دیگر تصویر پروفایل اکانت های فضای مجازی خود را تغییر داد. محمدجواد ظریف عکس پروفایل خود در شبکه های را باز هم تغییر داد؛ به کارتونی دیگر . این دومین تغییر عکس پروفایل ظریف است. نخستین بار این کار او شگفتی مخاطبان را در پی داشت....
خلع درجه سردار معروف سپاه صحت دارد؟ خلع درجه سردار معروف سپاه صحت دارد؟
سیاسی
فارس نوشت: برخی کانال‌های تلگرامی طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر بر حجم اخبار جعلی درباره سپاه افزوده‌اند. در جدیدترین این نمونه‌ها یکی از کانال‌های زرد مدعی شده است سردار آبرومند معاون هماهنگ‌کننده سابق سپاه خلع درجه شده است! برخی کانال‌های تلگرامی طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر بر حجم اخبار جعلی…...
حسین دهقان:مدیران دولتم را از سپاه نمی‌آورم حسین دهقان:مدیران دولتم را از سپاه نمی‌آورم
سیاسی
سردار حسین دهقان، کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ می‌گوید: به‌عنوان فردی غیرنظامی نامزد شده ام و ایمان دارم به عنوان کاندیدای مستقل که به هیچ جریان سیاسی بدهی ندارد می‌توانم به مردم خدمت کنم و با حضورم در این جایگاه پایانی بر دعوا‌های جریان‌های سیاسی باشم. خبرآنلاین: سردار حسین دهقان اولین کاندیدای…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید