برای واحد خالی باید هزینه شارژ بپردازیم؟

اجتماعی
برای واحد خالی باید هزینه شارژ بپردازیم؟

روزنامه هفت صبح، مصطفی آرانی | این هفته هم به دو سوال در حوزه آپارتمان نشینی پاسخ خواهیم داد که خوانندگان برای ما ارسال کردند.

* یک: آقا یا خانم صادقی از تهران پرسیدند: سلام. اگر یک واحد از ۱۰ واحد، شش‌ماه خالی باشد هزینه شارژ این واحد به چه شکل محاسبه می‌شود؟
خوب است یک بار دیگر انواع هزینه‌های ساختمان را با هم مرور کنیم. این دسته‌بندی را از سایت سما سامان برداشتیم:

الف. هزینه‌های جاری یا نگهداری: شامل هزینه‌‌هایی است که به منظور نگهداری و حفظ شرایط مناسب جهت زندگی یا کسب و کار در مجتمع‌ها لازم است. نمونه‌ای از این هزینه‌ها شامل این موارد است: هزینه حقوق و دستمزد نگهبان و پرسنل، هزینه نظافت مجتمع، هزینه برق مشاعات، هزینه تعمیر جزیی تاسیسات و تجهیزات و نیز هزینه آماده به کار نگه داشتن کلیه تاسیسات حرارتی، آسانسورها، پله‌های برقی یا دوربین‌های مداربسته.

ب. هزینه‌های مصرفی: هزینه‌هایی که به منظور پرداخت قبوض مصرفی مانند آب، برق و گاز پرداخت می‌شود یا هر نوع هزینه‌ای که به دلیل استفاده از واحد موجب تحمیل هزینه بیشتر به کل ساختمان خواهد شد، شامل این نوع هزینه‌ها می‌باشد.

ج. هزینه‌های عمرانی یا اصلی: هزینه‌هایی که به منظور خرید یا تعمیر اساسی تجهیزات، تاسیسات و بنای ساختمان پرداخت می‌شود در این دسته گنجانده خواهد شد. مانند هزینه خرید دوربین‌های مداربسته، ایزوگام پشت‌بام، تعمیر نمای ساختمان و غیره.در میان این سه دسته هزینه، واحد خالی صرفا نباید هزینه دسته دوم را بدهد یعنی هزینه‌های مصرفی یا قبوض را.

* دو: سوال پرسیدند که «مستاجر هستم و کمتر از یک ماه است که خونه‌رو تحویل گرفتم و موتور کولر سوخته است. هزینه تعویض با چه کسی است؟»

مطابق آنچه قبل از این گفتیم، سوختن موتور کولر یک تعمیر اساسی است و باید صاحبخانه آن را بپردازد.

پارکه قرار است هر هفته در روزهای دوشنبه، آخرین تحولات حقوقی را که شهروندان به آن نیاز دارند گزارش کند و به پرسش‌های حقوقی آن‌ها پاسخ دهد. در صورتی که سوالی دارید، آن را به ایمیل pr@7sobh.com یا پیامک ۰۹۲۰۲۰۰۱۷۰۷ ارسال کنید.

بازدید اپلیکیشن 126 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

دستورالعمل فوری تفاهم برای مستاجر و صاحبخانه دستورالعمل فوری تفاهم برای مستاجر و صاحبخانه
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | شش و نیم میلیون خانوار در کشور ساکن خانه‌های اجاره‌ای هستند و به‌اصطلاح مستاجر محسوب می‌شوند. برای همین در شروع هر سال تا پایان شهریورماه موضوع مسکن و اجاره خانه اهمیت زیادی پیدا می‌کند. هر بار که تورم ترمز پاره می‌‌کند، مستاجرها از دولت توقع دارند…...
تخلیه‌ ملک اجاره‌ای در زمان کرونا و ‌شارژ ‌ساختمان تخلیه‌ ملک اجاره‌ای در زمان کرونا و ‌شارژ ‌ساختمان
کاربران ویژه - اجتماعی
روزنامه هفت صبح، مصطفی آرانی | این هفته ‌به دو سوال مطرح شده از سوی مخاطبان پاسخ می‌دهیم: * یک: من مدیر ساختمان ۱۴ واحده هستم. متاسفانه یکی از ساکنین بدون دلیل موجه چندین ماه است که شارژ نمی‌دهد.آیا راهی هست (که بتوانیم او را ملزم به پرداخت شارژ کنیم)؟…...
صاحبخانه درشرایط کرونا می‌تواند شما را بیرون کند؟ صاحبخانه درشرایط کرونا می‌تواند شما را بیرون کند؟
کاربران ویژه - اجتماعی
روزنامه هفت صبح، مصطفی آرانی | این هفته در ستون پارکه به دو سوال مطرح‌شده از سوی مخاطبان پاسخ می‌دهیم: * یک: شهروندی با ارسال پیام برای ما پرسیدند: بنده از فردی طلب داشتم. پس از شکایت و اخذ حکم جلب وی، به دنبال او می‌گشتم، اما به محض آمدن…...

پاسخ دهید