برای خانه‌های ۳۰ متری آماده شوید

اقتصادی
برای خانه‌های ۳۰ متری آماده شوید

خانه‌‎های ۳۰ متری، پیشنهاد سازندگان مسکن شهر تهران برای عرضه به بازار با اجاره ارزان هستند؛ پیشنهادی که در جلسه با مدیران شهری مطرح شده و باید دید مسکن ارزان برای سیاستگذار اهمیت بیشتری دارد یا رفاه خانوار؟

به گزارش ایرنا، جهش قیمت مسکن و به دنبال آن، افزایش نرخ اجاره‌بها، مسئولان را به تکاپو انداخته تا به دنبال راه‌حلی برای تأمین حداقل‌هایی برای اجاره‌نشین‌ها باشند. شهرداری تهران هم در تلاش است تا با ورود به بازار مسکن، فکری به حال اجاره‌نشین‌های تهرانی کند و به همین منظور، نشست نقش شهرداری در کنترل و هدایت بخش مسکن با حضور کارشناسان و مدیران شهرداری، برگزار و پیشنهادهایی مطرح شد.

یکی از موارد مورد بحث، ایجاد نظام انگیزشی برای فعالان حوزه ساخت مسکن و با هدف عرضه مسکن ارزان بود و شرایط شرکت‌های ساخت‌وساز برای عرضه مسکن اجاره‌ای ارزان، توسط مدیران شهری و کارشناسان، تحلیل و بررسی شد.

آن‌طور که عبدالرضا گلپایگانی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از طرف شرکت‌های ساخت‌وساز در این جلسه مطرح کرد، مشوق‌های عوارض ساخت، حذف لزوم تأمین پارکینگ واحدهای مسکونی در برخی محدوده‌ها و در نهایت، کاهش حداقل سطح زیربنا از ۵۰ به ۳۰ متر مربع، امتیازهایی هستند که این شرکت‌ها در مقابل آن، مسکن ارزان برای عرضه در بازار اجاره را تأمین خواهند کرد.

تراکم بیشتر، اجاره پایین‌تر

تغییر حداقل سطح زیربنا، مسئله‌ای است که به‌طور مستقیم با رفاه خانوار و کیفیت زندگی در ارتباط است و باید دید تا چه میزان برای خانوارهای اجاره‌نشین، جذابیت دارد. در ادبیات اقتصادی از مفاهیمی مانند شاخص سطح زیربنا و شاخص تراکم برای اندازه‌گیری فقر مسکن استفاده می‌شود. سطح زیربنای سرانه، فضای قابل سکونت برای هر فرد را اندازه‌گیری می‌کند. هر چقدر این عدد کمتر باشد، یعنی نشان‌دهنده تراکم بیشتر و رفاه پایین‌تر اعضای خانوار است.

به‌عنوان مثال، سطح زیربنای سرانه برای یک خانواده سه نفره که در یک خانه ۶۰ متری زندگی می‌کنند، ۲۰ متر است. میزان بهینه این شاخص در کشور، به‌طور متوسط ۱۶.۵ متر در نظر گرفته شده و اگر سرانه سطح زیربنا برای فردی کمتر از این میزان باشد، یعنی از حداقل‌های مسکن برخوردار نیست.

پایین‌متراژها تهرانی‌ها را به زیر خط فقر می‌برند

بررسی ویژگی‌های خانوارهای مستأجر شهر تهران کمک می‌کند تأثیر این تصمیم بر رفاه آنها سنجیده شود. نمونه دو درصدی سرشماری سال ۱۳۹۵ برای شهر تهران نشان می‌دهد حدود ۴۱ درصد از خانوارهای تهرانی، اجاره‌نشین هستند که حدود ۹۰ درصدشان در خانه‌های ۵۰ متری و بیشتر، ساکن‌اند.

بر اساس این نمونه، میانگین بعد خانوار در تهران ۲.۹ است، یعنی خانوارهای تهرانی به‌طور متوسط تقریباً سه نفره هستند و اگر میزان بهینه سطح زیربنا یعنی ۱۶.۵ متر برای هر نفر را در نظر بگیریم، یک خانه ۵۰ متری برای یک خانوار سه نفره، این خانوار را روی خط فقر مسکن قرار می‌دهد و حداقل‌های مسکن را برایشان تأمین می‌کند.

رفاه خانوار، قربانی قیمت‌گذاری

پیشنهاد مطرح‌شده توسط سازندگان مسکن، عرضه خانه‌هایی با متراژ ۳۰ متر است و این سازندگان گفته‌اند که اگر شهرداری، حداقل متراژ ساخت‌وساز در طرح تفصیلی تهران را از ۵۰ به ۳۰ متر مربع کاهش دهد، خانه‌هایی با قیمت پایین برای عرضه در بازار اجاره خواهند ساخت. اما آیا با توجه به ویژگی‌های خانوارهای تهرانی، خانه‌های کوچک متراژ، توان تنظیم بازار اجاره مسکن در شهر تهران را خواهند داشت؟

نمونه دو درصدی سرشماری سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد در شهر تهران ۱۷ درصد خانوارهای اجاره‌نشین در واحدهای کمتر از ۵۰ متری زندگی می‌کنند که ۲۸ درصد آنها خانوارهای دو نفره، ۲۷ درصد آنها خانوارهای سه نفره و ۱۹ درصد آنها را خانوارهای چهار نفره تشکیل می‌دهد. به‌نظر نمی‌رسد سکونت در واحدهای پایین‌متراژ برای این خانوارها یک انتخاب باشد و احتمالاً با توجه به اجاره‌بهای کمتر، چنین خانه‌هایی تنها گزینه پیش‌روی این خانوارها بوده‌ است.

ورود شهرداری به مسئله واحدهای مسکونی اجاری می‌تواند گام مثبتی باشد، اگر حداقل‌های رفاه را برای خانوارها تأمین کند و انتظار می‌رود تخصیص منابع به‌گونه‌ای انجام شود که شاخص‌های فقر مسکن را بهبود بخشد و رفاه بخش بیشتری از شهروندان را تحت تأثیر مثبت قرار دهد.

بازدید اپلیکیشن 46 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

چرا آرتیست‌ها نباید مالیات بدهند؟ چرا آرتیست‌ها نباید مالیات بدهند؟
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، سیامک رحمانی | اوضاع اقتصادی کشور وخیم است. دولت برای سال آینده با کاهش درآمدها مواجه است و تمام فشارش را گذاشته تا بتواند کشور را با کمترین تکیه بر درآمد نفت اداره کند. چنین جراحی بزرگی، در شرایط حاضر که چرخ اقتصاد به‌خوبی نمی‌گردد، رشد اقتصادی…...
هر آنچه باید از صندوق امانات بانک‌ها ‌بدانید هر آنچه باید از صندوق امانات بانک‌ها ‌بدانید
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، گروه بازار | ایرانی‌های زیادی در طول یک سال گذشته به موتور جست‌وجوی گوگل مراجعه کرده‌اند و پرسیده‌اند صندوق امانات کدام بانک بهتر است؟ طبیعی است پس از اتفاقات رخ‌داده در این‌مدت خیلی‌ها سرمایه‌هایشان را که برای به‌دست آوردنش خون ‌دل‌ها خورده‌اند، به دلار و یورو و…...
مقایسه بازده ۱۰ ماهه سرمایه‌گذاری در بازار سکه مقایسه بازده ۱۰ ماهه سرمایه‌گذاری در بازار سکه
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | سرمایه‌گذاری در بازار سکه از ابتدای سال ۹۸ تا آخر دی‌ماه سود چندانی به‌همراه نداشته است؛ کسانی که سراغ خرید ربع سکه و نیم‌سکه رفته بودند، حالا تا ۱۶درصد ضرر کرده‌اند. بازدهی سکه تمام‌بهار اما متفاوت است و به مثبت هشت‌درصد می‌رسد. این در حالی است…...

نظرات کاربران

  1. یسری لوله های سیمانی وجود داره که قطرشون تقریبا یک متر میشه، فکر کنم این لوله سیمانی ها هم گزینه بدی نباشه، طرف توو شمال شهر توی خونه ۱۰۰۰ متری زندگی میکنه که ۵ تا سرویس بهداشتی داره و هرکدومش بیشتر از سی متر مساحتشه، اونوقت کلی مسئول و مدیر و وزیر و مهندس دور هم جمع شدند تا واسه مردم خونه اجاره ای ۳۰ متری بسازند، خدا قوت

پاسخ دهید