ببینید | شکار یک موجود عجیب در اعماق اقیانوس

دانش و فناوری
video
play-sharp-fill
ببینید | شکار یک موجود عجیب در اعماق اقیانوس

در عمق هزار و ۲۰۰ متری دریا کمتر موجودات تاب فشار سنگین آب را دارد. همین که در این عمق موجودی زنده بماند مایه شگفتی است و اگر این موجود شبیه بیگانگان فضایی باشد شگفتی دو چندان می‌شود.

دوربین یک زیر دریایی کنترل از راه دور که در آب‌های اقیانوس هند در شرق آفریقا در عمق ۱۲۰۰ متری مشغول کاوش بود، موجودی را شکار کرد که در یک چشم به زدن شکل عوض می‌کند. در ابتدا بیشتر شبیه به لوگوی عجیب یک کمپانی است تا موجودی زنده، اما وقتی تغییر شکل می‌دهد با نورهای رنگارنگ جلوه بی‌نظیری به خود می‌گیرد.

این ویدئو مدت‌ها پیش در یوتیوب پست شده و تا کنون بیش از پنج میلیون بار دیده شده است. اما موجود غریب حاضر در این فیلم چیست؟

با دقت در تصویر می‌توان با ضریب اطمینان بالایی گفت که این موجود استثنایی گونه‌ای خاص از شانه‌دارتباران دریایی به نام «Lampocteis» است.

شانه‌داران آبزیان لطیف و شکننده‌ای هستند که معمولاً در آب‌های با جریان زیاد، به‌ویژه آب‌های گرم، دیده می‌شوند. ۱۰۰ گونه از شانه‌داران شناسایی شده‌است. شانه‌داران همگی دریازی هستند. بدن ظریف و شفاف شانه‌داران در تاریکی وشب از خود نور می‌دهند. برجسته‌ترین ویژگی آن‌ها داشتن دسته‌ای از مژک به نام شانه است که برای شنا کردن از آن بهره می‌گیرند.

البته موجود زیبای حاضر در تصویر در انتها سرنوشت تلخی پیدا می‌کند و در فشار خروجی پیشرانه زیردریایی نابود می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید