با یک سال حقوق، یک متر خانه می‌توان خرید

اقتصادی
با یک سال حقوق، یک متر خانه می‌توان خرید

بر اساس گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در تهران در شهریور ماه ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. این به آن معناست که قیمت هر متر مربع مسکن در شهریور ۹۹ نسبت به شهریور ۹۸ حدود ۹۱ درصد بیشتر شده است. حال با این افزایش قیمت قابل توجه، افراد چند سال باید در انتظار خرید یک خانه باشند؟

 

یک‌سال حقوق:

حداقل حقوق کارگران حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است و مجموع یک سال حقوق کارگران، ۳۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. با فرض اینکه یک کارگر کل حقوق سالانه خود را پس‌انداز کند، فقط می‌تواند یک متر و ۲۰ سانتیمتر از یک خانه را بخرد!

 

۴۶ سال حقوق:

متوسط قیمت یک واحد مسکونی ۶۰ متری حدود یک میلیارد و ۴۵۲ میلیون تومان است. با فرض ثابت ماندن قیمت مسکن و حداقل حقوق، یک کارگر باید ۴۶ سال حقوق خود را به طور کامل پس‌انداز کند تا بتواند یک خانه ۶۰ متری بخرد.

 

وام مسکن ۲۴۰ میلیونی:

سقف وام مسکن برای زوجین ۲۴۰ میلیون تومان است. با این وام هم فقط می‌توان حدود ۱۰ متر از یک خانه را خرید. یا چیزی معادل یک اتاق را.

 

وام مسکن ۴۰۰ میلیونی:

به گفته بانک مرکزی، وام مسکن جوانان به ۴۰۰ میلیون تومان رسیده است. با این وام افراد می‌توانند ۱۶ متر از یک واحد مسکونی را خرید.

بازدید اپلیکیشن 26 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

بررسی ‌ارزش واقعی یارانه‌های پرداختی دولت به‌مردم بررسی ‌ارزش واقعی یارانه‌های پرداختی دولت به‌مردم
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، گروه بازار | تقریبا ۱۰سال است هر ماه یک پیامک واریز برای سرپرستان خانوار می‌آید که مبلغ آن به ازای هر عضو خانواده ۴۵هزار و ۵۰۰تومان است. از پارسال یارانه نقدی رفیقی به نام یارانه معیشتی پیدا کرده؛ یارانه‌ای که برای خانواده‌های یک‌نفره ۵۵هزار تومان است و…...
جزییات کامل طرح آزادسازی قیمت خودرو جزییات کامل طرح آزادسازی قیمت خودرو
اقتصادی
فارس از قول دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو می‌نویسد: در طرح جدید قیمت گذاری خودرو، آزادسازی قیمت نیمی از خودروها مطرح است اما رانت خرید پرتیراژها همچنان باقی خواهد ماند. به‌گفته آرش محبی‌نژاد جلساتی برای بازنگری در نحوه قیمت گذاری خودروها برگزار شده و موضوع مورد…...
اعلام قیمت ۱۰ قلم محصولات لبنی پرمصرف اعلام قیمت ۱۰ قلم محصولات لبنی پرمصرف
اقتصادی
در مصوبه امروز ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم شیرخام درب دامداری ۴۵۰۰ تومان تعیین شد. خبرگزاری فارس: در مصوبه ستاد تنظیم بازار در مورد تعیین قیمت شیرخام آمده است: با توجه به درخواست تشکل ها و انجمن های مربوطه و وزارت جهاد کشاورزی برای اصلاح نرخ شیرخام و محاسبه…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید