با یک سال حقوق، یک متر خانه می‌توان خرید

اقتصادی
با یک سال حقوق، یک متر خانه می‌توان خرید

بر اساس گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در تهران در شهریور ماه ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. این به آن معناست که قیمت هر متر مربع مسکن در شهریور ۹۹ نسبت به شهریور ۹۸ حدود ۹۱ درصد بیشتر شده است. حال با این افزایش قیمت قابل توجه، افراد چند سال باید در انتظار خرید یک خانه باشند؟

 

یک‌سال حقوق:

حداقل حقوق کارگران حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است و مجموع یک سال حقوق کارگران، ۳۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. با فرض اینکه یک کارگر کل حقوق سالانه خود را پس‌انداز کند، فقط می‌تواند یک متر و ۲۰ سانتیمتر از یک خانه را بخرد!

 

۴۶ سال حقوق:

متوسط قیمت یک واحد مسکونی ۶۰ متری حدود یک میلیارد و ۴۵۲ میلیون تومان است. با فرض ثابت ماندن قیمت مسکن و حداقل حقوق، یک کارگر باید ۴۶ سال حقوق خود را به طور کامل پس‌انداز کند تا بتواند یک خانه ۶۰ متری بخرد.

 

وام مسکن ۲۴۰ میلیونی:

سقف وام مسکن برای زوجین ۲۴۰ میلیون تومان است. با این وام هم فقط می‌توان حدود ۱۰ متر از یک خانه را خرید. یا چیزی معادل یک اتاق را.

 

وام مسکن ۴۰۰ میلیونی:

به گفته بانک مرکزی، وام مسکن جوانان به ۴۰۰ میلیون تومان رسیده است. با این وام افراد می‌توانند ۱۶ متر از یک واحد مسکونی را خرید.

بازدید اپلیکیشن 25 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

کاهش غافلگیرکننده قیمت خودروهای داخلی و خارجی کاهش غافلگیرکننده قیمت خودروهای داخلی و خارجی
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | یکی از تحولات رخ‌داده در بازار خودروی کشور کاهش قیمت در انواع خودروهای داخلی و خارجی بود. این کاهش قیمت دامنه‌ای از ۱۰ تا ۲۰۰ میلیون و حتی بالاتر را دربرمی‌گرفت. برخی معتقد بودند ‌ این تحول منجر به افزایش خرید خودرو از سوی کسانی می‌شود…...
‌گزارشی درباره علت بی‌ثباتی اقتصادی در سال‌ جاری ‌گزارشی درباره علت بی‌ثباتی اقتصادی در سال‌ جاری
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، علی رستگار | چرا امسال اوضاع اقتصادی از سال گذشته بدتر شد؟ سال ۹۸ به‌رغم وجود گرانی و گرفتاری‌های اقتصادی حداقل یک ثبات نسبی در بازار حاکم بود اما امسال چرا شرایط دشوارتر شده؟ این را می‌دانیم که ورود کرونا علت اصلی است اما برای شاخص‌های اقتصادی…...
مقایسه قیمت مسکن در ایران و بقیه دنیا مقایسه قیمت مسکن در ایران و بقیه دنیا
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | بانک مرکزی در آخرین گزارش رسمی خود که به شهریور امسال مربوط می‌شود، متوسط قیمت مسکن را ۲۴میلیون و ۲۹۰هزار تومان به‌ازای هر مترمربع اعلام کرده است. این عدد نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۵٫۱درصد و ۹۱٫۷درصد افزایش داشته…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید