این جوان لهستانی در ‌تهران ‌پول پارو می‌کند

اقتصادی
این جوان لهستانی در ‌تهران ‌پول پارو می‌کند

وجتال پس از امضای توافق برجام بین ایران و شش‌ قدرت جهانی مشتاق شد برای ارزیابی سرمایه‌گذاری در بازار ایران به این کشور برود. تصور اینکه یک سرمایه‌گذار جوان خارجی در زمانی که ایران تحت شدیدترین تحریم‌هاست در فاصله کوتاهی میلیون‌ها دلار با سرمایه‌گذاری در بازار بورس تهران سود کند، کمی‌ مشکل است اما این اتفاقی واقعی است که به مدد رشد اعجاب‌آور شاخص بازار بورس تهران در دوسه‌‌سال گذشته، تحقق یافته است.

به گزارش عصرایران به نقل از وب‌سایت «بیزنس‌تایمز»، ماجیج وجتال، جوان ۳۶‌ساله لهستانی در کمتر از سه‌سال گذشته با سرمایه‌گذاری در بورس تهران سرمایه خود را بیش از پنج‌برابر کرده است.او که هم‌اینک ۱۳٫۵میلیون دلار سهام شرکت‌های مختلف ایرانی را خریداری کرده، کارگزار سرمایه‌گذار ۲۰فرد ثروتمند با شش‌ملیت انگلیسی، آلمانی، سوئدی، سوئیسی، بلژیکی و لهستانی است.

به نوشته نیویورک‌تایمز، وجتال مدتی به‌عنوان محقق در شعبه شرکت مشاوره «سیتی‌گروپ» در ورشو فعالیت داشته و مدتی نیز به‌عنوان معامله‌گر سهام در شرکت «جی‌پی مورگان» در لندن فعالیت می‌کرد. او سپس برای مدیریت یک صندوق سرمایه‌گذاری به لهستان بازگشت و هم‌اینک در لندن اقامت دارد.

وجتال پس از امضای توافق برجام بین ایران و شش‌قدرت جهانی مشتاق شد برای ارزیابی سرمایه‌گذاری در بازار ایران به این کشور برود. او در جریان سفر به ایران بورس تهران را بررسی کرد و سرمایه‌گذاری در بازار بورس ایران را جذاب و پرسود دید. او سپس از سال ۲۰۱۷ کار سرمایه‌گذاری خود را با خرید سبدی متنوع از سهام شرکت‌های مختلف ایرانی آغاز کرده و هر ماه به ایران سفر می‌کند. او برای فرار از تحریم‌های آمریکا سرمایه‌گذاری خود را به‌وسیله یورو انجام می‌دهد.

او در این‌باره گفته است: «وقتی برای اولین‌بار به ایران رفتم، در بررسی‌هایم متوجه شدم بسیاری از شرکت‌های ایرانی رشد معمول ۳۰ تا ۴۰درصدی را در سال ثبت می‌کردند، اما قیمت سهام آنها نشان‌دهنده این موضوع نبود. بازار پر از معامله‌گر بود ولی ارزش سهام به نسبت سودی که به سهامداران می‌داد، بسیار پایین بود؛ شاید پایین ترین ارزش سهام دنیا.»

وجتال پس از بررسی‌های اولیه تصمیم به خرید سهام می‌گیرد و صندوق خود را که مخفف نام پایتخت‌های سه‌کشور هلند، بریتانیا و ایران است به نام AmtelonCapital در ژوئیه(تابستان) ۲۰۱۷(۱۳۹۶) با دایرکردن یک دفتر در تهران، تاسیس می‌کند. او برای سرمایه‌گذاری اولیه سرمایه‌هایی را از دوستان و نزدیکان خود جمع‌آوری کرد. وجتال سهام شرکت‌های مختلف ایرانی را خریداری کرده است. از شرکت‌های پتروشیمی‌ گرفته تا مواد غذایی و شوینده و بهداشتی و …

در بین خریدهای او سهام یک کارخانه تولید‌کننده شیشه برای صنعت داروسازی که تولیدات خود را به اروپا صادر می‌کند تا سهام شرکت تولید نرم‌افزار سیستم مدیریت و… دیده می‌شود. با خروج یکجانبه آمریکای ترامپ از برجام در ماه مه ۲۰۱۸(اردیبهشت ۱۳۹۷) و بازگشت تحریم‌های همه‌جانبه آمریکا علیه ایران بسیاری از ایرانی‌ها که سرمایه‌های خرد و کلانی داشتند به بازارهایی چون بازار ارز هجوم بردند و ریال خود را به دلار و دیگر ارزهای خارجی تبدیل کردند و تنها در عرض یک‌سال(۲۰۱۸) ارزش پول ملی ایران بیش از ۷۰درصد در برابر ارزهای خارجی کاهش پیدا کرد.

اما این وضعیت(کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی) برای صادر‌کنندگان ایرانی خبر بدی نبود چون بسیاری از آنها حقوق کارگران و قیمت مواد اولیه خود را به ریال می‌پرداختند اما در ازای محصولات صادراتی، دلار و یورو دریافت می‌کردند. این وضعیت باعث شد هم سود این صادرکنندگان و هم ارزش سهام شرکت‌هایشان به شدت افزایش یابد. وجتال از شرکت‌های پتروشیمی ‌ایرانی سهام خریداری کرد. او همچنین مقداری سهام از شرکت‌هایی که سنگ آهن استخراج می‌کردند نیز خریداری کرد؛ آنها کالاهای خود را به دلار به تولید‌کنندگان داخلی فولاد می‌فروشند و سود سرشاری دارند.

وجتال در سال ۲۰۱۸ ضرر مختصر ۲۰درصدی متحمل شد اما در سال ۲۰۱۹ موفق شد بیش از ۱۷۰درصد سود کند. او در حال حاضر صندوقی به ارزش کلی ۹میلیون یورو(۱۳٫۵میلیون دلار) را مدیریت می‌کند. او در مصاحبه با نیویورک‌تایمز گفته است، همچنان امیدوار به کسب سود در بازار بورس تهران و ۱۰برابر کردن سرمایه اولیه خود در سریع‌ترین زمان ممکن است.

بازدید اپلیکیشن 238 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

روز سرنوشت برای اقتصاد ایران روز سرنوشت برای اقتصاد ایران
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، گروه بازار | امروز شورایعالی بورس‌ تکلیف یک میلیون و ششصد هزار سهامدار را مشخص می‌کند. امروز عصر جلسه‌ شورای عالی بورس تشکیل خواهد شد تا یکی از حساس‌ترین تصمیمات اقتصادی آخر سال گرفته شود؛ یک طرف ماجرا شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران…...
امروز دو بار در عرضه اولیه شرکت کنید امروز دو بار در عرضه اولیه شرکت کنید
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | سرمایه‌گذارهای بازار بورس، امروز شاهد دو عرضه اولیه هستند. سهام شرکت تامین سرمایه بانک ملت با نماد تملت و شرکت صنعتی دوده‌فام با نماد شصدف برای اولین بار در بازار عرضه می‌شوند و هر نفر با کد بورسی خود می‌تواند در این دو عرضه اولیه شرکت…...
کرونا و روزگار خوش ‌‌شوینده‌‌سازها کرونا و روزگار خوش ‌‌شوینده‌‌سازها
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | شرکت‌های ساخت مواد بهداشتی و شوینده ‌بهترین روزها را در بورس تهران می‌گذرانند. * یک: کرونا اگرچه توانسته بسیاری از بازارها را به حال رکود درآورد ولی به نظر می‌رسد اسفندی تاریخی برای کارخانه‌های ساخت مواد بهداشتی و شوینده ساخته است؛ اسفندی که قاعدتا به دلیل…...

پاسخ دهید