انگار طرح مالیات بر‌ خانه‌های خالی‌ واقعا ‌جدی است

اقتصادی
انگار طرح مالیات بر‌ خانه‌های خالی‌ واقعا ‌جدی است

مجلس شورای اسلامی یک‌بار دیگر طرح مالیات بر خانه‌های خالی را به شورای نگهبان فرستاده است. این طرح جنجالی که سال‌ها در مجالس مختلف مطرح می‌شد و هیچ‌وقت به نتیجه نرسیده بود این بار هم با ۲۱ ایراد از سوی شورای نگهبان برگشت خورده بود. اینطور که علی نیکزاد نایب‌رئیس دوم مجلس خبر داده اما هفته پیش پس از رفع ایرادات یکبار دیگر این طرح به شورای نگهبان ارسال شده.

این نشان می‌دهد مجلس در تصویب و ابلاغ این طرح به دولت مصمم است. از سوی دیگر با اقداماتی که وزارت راه برای شناسایی خانه‌های خالی شروع کرده به نظر می‌رسد دولت هم با مجلس در این مسیر هماهنگ است. وزارت راه و شهرسازی هفته پیش اعلام کرد که ۱٫۵ میلیون پیامک برای مالکان دوخانه و بالاتر ارسال شده تا این گروه تکلیف خانه‌های مازادشان را مشخص کنند. این دو خبری را که دیروز منتشر شده بخوانید.

* یک: طرح مالیات بر خانه‌های خالی مصوب مجلس شورای اسلامی که شورای نگهبان ایراداتی به آن گرفته بود هفته گذشته پس از رفع ایرادات مجدداً به شورا ارسال شده است. به گزارش ایسنا، ۱۵مردادماه امسال، مجلس شورای اسلامی، اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم موسوم به قانون مالیات بر خانه‌های خالی را در حالی به تصویب رساند که برای واحدهای خالی از سکنه، ضرایب مالیاتی ۶ برابر، ۱۲ برابر و ۱۸ برابر مالیات متعلقه بر اجاره سالانه وضع کرد؛ طرحی که البته شورای نگهبان ۱۶ ایراد به آن گرفت.

دیروز علی نیکزاد، نایب رئیس دوم مجلس خبر داده که طرح مالیات بر خانه‌های خالی هفته گذشته بعد از رفع ایرادات شورای نگهبان بار دیگر به شورا ارسال شده است. روز ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ سامانه املاک و اسکان که اطلاعات واحدهای مسکونی کل کشور در آن ثبت خواهد شد به مرحله اجرا رسید. قرار است این اطلاعات با همکاری سایر دستگاه‌های مرتبط جمع‌آوری و برای وضع مالیات متعلقه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد. طبق ماده ۵۴ قانون مالیات‌های مستقیم واحدهای مسکونی خالی در سال اول مشمول شش برابر مالیات متعلقه خواهند شد که البته شورای نگهبان ایراداتی به آن گرفته است.

وزارت راه و شهرسازی قول داده تا پایان تابستان اولین اطلاعات واحدهای مسکونی را در اختیار سازمان امور مالیاتی بگذارد. تا روز ۲۸ مرداد ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی شناسایی و شناسنامه‌دار شده است که ۴۰ تا ۴۵درصد از واحدهای مسکونی کشور را شامل می‌شود. پروانه اصلانی گفته که روزانه ۱۰۰ هزار پیامک به مالکان بیش از یک واحد مسکونی ارسال می‌شود و این افراد دو هفته زمان دارند تا وضعیت سکونت واحدهای خود را اعلام کنند.

* دو: معاون وزیر راه و شهرسازی از ارسال پیامک به ۱.۵میلیون نفر دارای مسکن مازاد خبر داد و گفت: حدود ۲.۵میلیون خانوار مشمول خانه‌های مازاد هستند.به گزارش تسنیم، محمود محمودزاده، معاون وزیر راه‌وشهرسازی گفت: بیش از ۱۳میلیون ملک شناسایی شده که حدود ۵۰درصد املاک مسکونی کشور را شامل می‌شود. او با بیان این‌که حدود ۲٫۵میلیون خانوار مشمول خانه‌های مازاد هستند به ارسال پیامک به حدود ۱٫۵میلیون نفر از این خانوارها اشاره کرد و افزود:

«مهلتی را برای پیگیری افرادی که اطلاعات وارده آن‌ها در سامانه دچار تناقض با واقعیت بوده، تعیین خواهیم کرد. سامانه فضایی را ایجاد می‌کنیم تا مردم قادر به ارسال پیامک باشند و طی یکی دو روز آینده خبر نهایی آن به اطلاع عموم خواهد رسید.» صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران مجلس نیز با بیان این‌که مطمئن هستیم وزارت راه تا پایان شهریور بحث خانه‌‌های خالی را جمع‌بندی می‌کند،‌ افزود: «تصور می‌کنم اطلاعات تا چند ماه آتی تکمیل شده و دریافت مالیات بر خانه‌های خالی اجرایی شود که در این صورت بازار اجاره را تنظیم خواهد کرد.»

بازدید اپلیکیشن 20 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

زمان انتظار برای صاحبخانه شدن با پول حلال زمان انتظار برای صاحبخانه شدن با پول حلال
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | علی نیکزاد وزیر اسبق مسکن و عضو فعلی هیات رئیسه مجلس این هفته در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفته «خرید خانه با پول حلال در کلانشهرها نشدنی است.» شاید نیکزاد خیلی صریح حرفش را زده باشد اما آمارها تا حد زیادی این گفته را تایید می‌کنند.…...
رونمایی‌ از بازار اجاره در سال ۹۹ رونمایی‌ از بازار اجاره در سال ۹۹
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، گروه بازار | یک ماه از آغاز فصل بازار اجاره در تابستان ۹۹ گذشته و حالا می‌توان فهمید صاحبخانه‌ها چه اعداد و ارقامی را در ذهن‌شان داشته‌اند. بهتر است از اول سال تا حالا هرچه را درباره بازار اجاره‌خانه شنیده‌اید، کنار بگذارید چون همه آنها تحت تاثیر…...
چوب دولت بالای سر بازار اجاره چوب دولت بالای سر بازار اجاره
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، گروه بازار | اجاره‌خانه امسال نهایتا ۲۵درصد افزایش پیدا می‌کند. وزیر راه و شهرسازی از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا خبرهای خوبی برای مستاجران آورده. او می‌گوید حداکثر افزایش مبلغ اجاره امسال برای شهر تهران ۲۵درصد، برای کلانشهرهای دیگر ۲۰درصد و برای سایر شهرها ۱۵درصد تعیین…...

پاسخ دهید