افراد بالای ۵۰سال حتما این چهار مکمل را مصرف کنند

دانش و فناوری
افراد بالای ۵۰سال حتما این چهار مکمل را مصرف کنند

با شروع روند پیری در افراد، مصرف مکمل‌های غذایی بسیار ضروری است. افراد کهنسال به دلیل کاهش توان جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی، نسبت به جوانان به توجه بیشتری در داشتن رژیم غذایی غنی نیازمند هستند. ویتامین‌ها و مواد معدنی نقش انکارناپذیری در تضمین سلامتی بدن دارند. متخصصان می‌گویند افراد بالای ۵۰ سال باید توجه ویژه‌ای به مصرف مکمل‌های غذایی حاوی ویتامین‌های D، B۱۲  و مواد معدنی شامل آهن و کلسیم داشته باشند. اما دلیل این امر چیست؟

 

ویتامین D

فواید ویتامین D برای سلامتی بدن بی شمار است. برای مثال این ویتامین نقشی حیاتی در سلامت و استحکام استخوان‌ها دارد. تحقیقات متعدد نشان داده است، ویتامین D باعث کاهش ابتلا به پوکی استخوان، کاهش ابتلا به برخی سرطان ها، و بیماری‌های قلبی می‌شود. دو نوع ویتامین D وجود دارد که به صورت D۲ و D۳ است. افرادی که گیاهخوار هستند و پایبندی شدیدی به عدم مصرف مواد غذایی دارند که منشا حیوانی دارد، بهتر است نوع D۲ را مصرف کنند. پس از مصرف ویتامین D۲، این ویتامین در بدن به ویتامین D۳ تبدیل می‌شود. سایر افراد نیز می‌توانند از ویتامین D۳ استفاده کنند که پس از مصرف به صورت مستقیم از سوی سلول‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کلسیم

متخصصان همواره تاکید دارند افراد کهنسال برای سلامت استخوان‌های خود باید مصرف کلسیم را در دستور کار قرار دهند. مصرف کافی کلسیم می‌تواند خطر ابتلای افراد به پوکی و نرمی استخوان را کاهش دهد.

 

آهن

آهن یک عنصر بسیار حیاتی بوده که برای ساخت گلبول‌های قرمز خون ضروری است. کمبود آهن در بدن بدان معناست که گلبول‌های قرمز سالم به اندازه کافی وجود ندارد و فرد به کم خونی (آنمی) مبتلاست. از آنجا که این گلبول‌ها وظیفه انتقال اکسیژن را در بدن برعهده دارند، بی حالی و ضعف از علائم رایج کم خونی به شمار می‌رود. کمبود آهن می‌تواند باعث بروز عوارضی مانند خونریزی زخم و جراحت شود.

 

ویتامین B۱۲

ویتامین B۱۲ به وسیله سلول‌های بدن به ویژه سلول‌های مغز و ستون فقرات مورد استفاده قرار می‌گیرد. کمبود این ویتامین می‌تواند باعث بروز عوارضی مانند گیجی، تحریک و زودرنجی و توهم را به همراه داشته باشد. همچنین تحقیقات نشان داده است کمبود ویتامین B۱۲ در بدن می‌تواند به کم خونی و خستگی و بی حالی منجر شود. گرچه مصرف موارد ذکر شده برای افراد بالای ۵۰ سال بسیار ضروری است، اما پیش از مصرف هر مکملی حتماً با پزشک عمومی مشورت کنید.

بازدید اپلیکیشن 100 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

مهم‌ترین عناوین رزمی ‌صنعت بازی‌های ویدئویی مهم‌ترین عناوین رزمی ‌صنعت بازی‌های ویدئویی
کاربران ویژه - دانش و فناوری
روزنامه هفت صبح، محمد طالبیان | طی دهه‌های ۸۰ و ۹۰ فیلم‌های رزمی به شدت در سراسر دنیا پرطرفدار شدند. روندی که بروس لی طی دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی پایه گذارش شد و سپس با ظهور ستاره‌هایی همچون جکی چان‌، ژان کلود ون دام‌، استیون سیگال و جت لی…...
چگونه ‌محدودیت‌های جدید گوگل ‌را دور بزنیم؟ چگونه ‌محدودیت‌های جدید گوگل ‌را دور بزنیم؟
کاربران ویژه - دانش و فناوری
روزنامه هفت صبح | این روزها چه با وی‌پی‌ان، چه بدون وی‌پی‌ان، گوگل راه دسترسی به بعضی از سرویس‌هایش را روی ایران بسته است.یعنی با هر آی‌پی‌ که بخواهید وارد مثلا گوگل آنالتیکس شوید، می‌گوید اجازه ورود به سایت را ندارید. روز گذشته سایت پیوست با یکی از اعضای شرکت…...
تولید یک داروی خوراکی برای درمان کووید-۱۹ تولید یک داروی خوراکی برای درمان کووید-۱۹
دانش و فناوری
محققان دانشگاه کارولینای شمالی واقع در آمریکا داروی جدیدی موسوم به EIDD-۲۸۰۱ تولید کردند که در آزمایشات اولیه روی موش‌ها آسیب‌های ریوی ناشی از بیماری Covid۱۹ را کاهش داده و قرار است به زودی آزمایشات بالینی آن آغاز شود. این دارو به صورت قرص خوراکی است. به گزارش روز سه‌شنبه…...

پاسخ دهید