افتتاح چهارمین سایت ۵G ایرانسل در پارک آب‌و‌آتش

بنگاه ها
افتتاح چهارمین سایت ۵G ایرانسل در پارک آب‌و‌آتش

ایرانسل روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹، از چهارمین سایت ۵G ایران در بوستان آب و آتش رونمایی کرد. معاون فنی و مهندسی ایرانسل، در نشست تخصصی «واگذاری باند فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز و توسعۀ نسل پنجم تلفن‌همراه»، ضمن اعلام این خبر، در زمینۀ واگذاری باندهای فرکانسی و توسعۀ شبکۀ اپراتورها، با حاضران در نشست به بحث و تبادل نظر پرداخت.

به گزارش روابط‌عمومی ایرانسل، نشست تخصصی «واگذاری باند فرکانسی ۳۵۰۰ مگاهرتز و توسعه نسل پنجم تلفن‌همراه» در حاشیه رویداد هفتۀ ایران دیجیتال و در نخستین روز از نمایشگاه تخصصی اینترنت اشیا (IoTEX)، با حضور مهندس نسترن محسنی معاون امور رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، دکتر حسن بولوردی معاون فنی و مهندسی ایرانسل، مهندس یاسر رضاخواه مدیرعامل شرکت خدمات ارتباطی رایتل، مهندس مرتضی طاهری‌بخش معاون فنی و توسعه همراه اول و مهندس جهانگیر آقازاده رییس هیأت‌مدیرۀ شرکت فرابرد داده‌های ایرانیان (زیتل)، صبح امروز دوشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ در سالن ۲۷ محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد.

معاون فنی و مهندسی ایرانسل، در این نشست، به سرمایه‌گذاری اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران در اینترنت پرسرعت ثابت (TD-LTE) اشاره کرد و گفت: با افزایش قابل توجه تقاضا در شبکۀ دیتا که طی یک سال اخیر و در پی شیوع بیماری کرونا به وجود آمده است، ایرانسل سرمایه‌گذاری قابل توجهی در اینترنت پرسرعت ثابت انجام داده و خدمات TD-LTE خود را به طور گسترده‌ای توسعه داده است.

بولوردی افزود: در حال حاضر، درصد جمعیتی زیادی از مشترکان ایرانسل در حال استفاده از خدمات اینترنت پرسرعت ثابت هستند. این درصد جمعیتی، قابل چشم‌پوشی نیست و این نکته باید در تصمیم‌گیری برای واگذاری باندهای فرکانسی، مد نظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون تقاضای مصرف دیتا، به خاطر شرایط کرونایی، در بالاترین سطح است و در چنین شرایطی، تصمیم‌های ناگهانی برای تغییر در باند فرکانسی مشکل‌ساز است و نارضایتی عمومی به دنبال خواهد داشت.

بولوردی در واکنش به صحبت یکی از حاضران در نشست، مبنی بر واگذاری پهنای‌باند فرکانسی ۸۰ مگاهرتزی به اپراتورها برای توسعۀ ۵G، این میزان را ناکافی برشمرد و برنامۀ رگولاتوری برای واگذاری ۱۰۰ مگاهرتز را تصمیم درستی دانست.

معاون فنی و مهندسی ایرانسل، چالش دیگر را مشکلات موجود روی خدمات TD-LTE، از جمله اختلالات GPS عنوان و تأکید کرد: با راه‌اندازی ۵G، این مشکلات به مراتب بیشتر خواهد شد و باید از هم‌اکنون به فکر حل این مشکل باشیم.

بولوردی همچنین با اشاره به لزوم سرمایه‌گذاری سنگین از طرف اپراتورها برای توسعۀ ۵G، انتظار برای بازگشت سریع سرمایه را خوشبینانه دانست و از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خواست تا حداقل در چند سال نخست ارائۀ سرویس، در زمینۀ حق فرکانس و مسائل مشابه، با اپراتورها همکاری کند.

بولوردی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با اشاره به پیشتازی ایرانسل در ارائۀ خدمات نسل پنج تلفن‌همراه در ایران گفت: ۵G سال‌هاست که جزو اولویت‌های ایرانسل است. ما از سال ۱۳۹۵ مطالعۀ شبکۀ نسل پنج را به صورت جدی با همکاری مراکز معتبر دانشگاهی داخلی و شرکت‌های بین‌المللی فعال در این زمینه آغاز کردیم و موفق شدیم در تیر ماه سال ۱۳۹۶، اولین بار در ایران، از نخستین شبکه رادیویی واقعی مبتنی بر تکنیک‌های ۵G بهره‌برداری و در شهریور ماه همان سال نیز، در حضور مهندس آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، نمونۀ کاملی از شبکۀ ۵G را آزمایش کنیم.

وی افزود: ایرانسل در ادامه طی یک برنامۀ دقیق و فشردۀ مطالعاتی و عملیاتی در سال‌های ۹۸ و ۹۹ برای راه‌اندازی شبکۀ کاربردی و واقعی ۵G، موفق به راه‌اندازی نخستین سایت نسل پنج ایران در اول مرداد ماه ۱۳۹۹ شد و پس از افتتاح دو سایت دیگر در ساختمان مرکزی خود و دانشگاه تربیت‌مدرس، چهارمین سایت تجاری ۵G ایران و ایرانسل را در بوستان آب و آتش را برای استفاده عموم راه‌اندازی کرد. به این ترتیب، علاوه بر کاربرانی که دارای گوشی‌های با قابلیت پشتیبانی از ۵G هستند، حتی کاربرانی که گوشی تلفن‌همراهشان قابلیت اتصال به شبکۀ نسل پنج را نداشته باشد هم می‌توانند به صورت Hotspot و با استفاده از پوشش مودم وای فای ۵G ایرانسل، تفاوت در سرعت را تجربه کنند.

در اسفند ماه نیز، سایت‌های ۵G بعدی ایرانسل در کیش و شیراز راه‌اندازی می‌شوند.

معاون فنی و مهندسی ایرانسل گفت: ایرانسل در راه‌اندازی ۵G، علاوه بر استفاده‌های تجاری و ارائۀ خدمات به مشترکان خود، اهداف علمی و پژوهشی و نیز فرهنگ‌سازی برای توسعه کاربست‌های آن را نیز از نظر دور نداشته و همزمان، مطالعۀ ۶G را نیز در دستور کار خود قرار داده است. بولوردی همچنین در بخش دیگری از این نشست، با بیان اینکه ۵G بدون فیبر، مفهوم و کارایی نخواهد داشت، بر ضرورت ورود رگولاتوری و سیاست‌گذاری در زمینۀ توسعه و تأمین فیبرنوری تأکید کرد.

بازدید اپلیکیشن 2 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

طرح «آینده‌داران» بانک آینده؛ این‌بار در سراسر کشور طرح «آینده‌داران» بانک آینده؛ این‌بار در سراسر کشور
بنگاه ها
بانک آینده، در آستانه سال جدید، طرح اعتباری «آینده‌داران» را در سراسر کشور، عملیاتی کرد. این طرح که با هدف ارزش‌آفرینی هر چه بیش‌تر و امکان خریدی آسان و متنوع برای مشتریان، پیش از این صرفاً در سطح استان تهران، کاربرد داشت، از این پس برای عموم مشتریان حقیقی و…...
کسب رتبه سوم جایزه ملی ۳۴۰۰۰ منابع انسانی توسط بیمه دی کسب رتبه سوم جایزه ملی ۳۴۰۰۰ منابع انسانی توسط بیمه دی
بنگاه ها
شرکت بیمه دی با حضور درجایزه ملی ۳۴۰۰۰ مدیریت منابع انسانی با رشد ۸۴ درصدی نسبت به سال گذشته موفق به کسب رتبه سوم شد. به گزارش روابط عمومی بیمه دی؛ مدیریت منابع انسانی این شرکت با الگو قراردادن مدل تعالی منابع انسانی مترصد بهبود سطوح بلوغ فرایندهای منابع انسانی…...
دورخیز دانا به سمت بیمه دیجیتال دورخیز دانا به سمت بیمه دیجیتال
بنگاه ها
به گزارش روابط عمومی بیمه دانا، در مراسم رونمایی از سامانه ساماش، دکتر کاردگر نایب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بیمه دانا، رئیس و اعضای هیئت مدیره، قائم مقام بیمه دانا، معاونان مدیرعامل، برخی از مدیران ستادی و رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی حضور داشتند. در این…...

پاسخ دهید