دانلود اپلیکیشن هفت صبح

از سیل غافلگیر نشدیم، فوتی‌ها خودشان بی‌احتیاطی کردند

اجتماعی
از سیل غافلگیر نشدیم، فوتی‌ها خودشان بی‌احتیاطی کردند

در پی بارش‌های اخیر که اکثر نقاط کشور را تحت تاثیر خود قرار داد، مناطقی از کشور به ویژه در استان‌های جنوبی با سیل و آبگرفتگی مواجه شدند، سیلابی که برابر گزارش‌های رسمی دستکم جان ۱۰ تن را گرفته و خسارات زیادی هم به برخی از تاسیسات، بخش کشاورزی و بافت مسکونی وارد کرد. در پی این سیل نیز، اما بار دیگر این پرسش مطرح شد که آیا دستگاه‌های امدادی و خدماتی غافلگیر شدند؟

اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور، درباره اینکه آیا سیل اخیر در کشور موجب غافلگیری مدیریت بحران و دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط به آن شده یا خیر؟ گفت: به هیچ عنوان غافلگیر نشدیم، غافلگیری یعنی ما از چیزی خبر نداشتیم و ناگهان رخ داد و معمولا در مورد زلزله به کار می‌رود، چرا که زلزله همچنان قابل پیش‌بینی نیست، اما در مورد سیل اخیر نمی‌توان گفت غافلگیر شدیم، چرا که از چند روز قبل طبق پیش‌بینی و هشدار هواشناسی احتمال جاری شدن سیل مطرح شده بود. به محض هشدار سازمان هواشناسی جلسات مربوط با پیشگیری از خطرات سیل و آمادگی در برابر آن برگزار شد، حتی در تاریخ پنجم دی ماه، بنده در کرمان بودم که جلسه مدیریت بحران برای اتخاذ تصمیمات لازم به منظور مقابله با آسیب‌های سیل برگزار شد، صورتجلسه جلسات برگزار شده در این خصوص در استان‌های مختلف نیز وجود دارد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به این پرسش که برخی خسارات جانی و مالی ناشی از سیل را به منظور غافلگیری از این حادثه می‌دانند، گفت: این به معنای غافلگیری نیست. ببینید در مورد کاهش خطرات و آسیب‌های سیل هم اقدامات بلند مدت باید انجام شود و هم اقدامات کوتاه مدت؛ در مورد اینکه پوشش گیاهی و … تامین شده و جلوی جاری شدن سیل گرفته شود، اقدامات قابل توجهی انجام شده و این روند در حال انجام است و چه بسا اگر این اقدامات انجام نشده بود، ممکن بود سیلاب‌های دیگری نیز رخ بدهد که به سبب همین اقدامات پیشگیرانه رخ نداد و طبیعتا وقتی سیلی رخ ندهد در رسانه‌ها و میان افکار عمومی هم این موضوع مطرح نمی‌شود که چه اقداماتی منجر به جلوگیری از وقوع سیل یا کاهش آسیب‌های ناشی از آن شد. برخی تصور می‌کنند که اگر سیل رخ دهد، پس مدیریت بحران غافلگیر شده است، مگر می‌شود ظرف مدت چهار یا پنج روز جلوی سیل را گرفت؟ ما باید آسیب‌ها و خسارات را کاهش دهیم که در این حوزه اقدامات خیلی خوبی انجام شد. از حضور در بستر رود‌ها جلوگیری شد، به ساکنان مناطق حاشیه رود‌ها و مسیل‌ها هشدار‌ها لازم داده شده و سایر اقدامات مربوطه صورت گرفت. اما متاسفانه در مورد فوتی‌های این حادثه باید بگویم که بی‌احتیاطی‌هایی نیز از سوی خود این افراد رخ داد؛ در چند مورد علی‌رغم هشدار‌ها و تاکیداتی که بار‌ها و بار‌ها مطرح شده است، افرادی برای تهیه فیلم و عکس به حاشیه مسیل رفته بودند که متاسفانه به داخل جریان آب سقوط کردند. به همین دلیل نیز معتقدم که غافلگیر نشدیم، تهمیدات لازم با توجه به توان و وضع موجود اتخاذ شده و اتفاقا از حوادث بسیاری نیز در نتیجه همین موارد انجام شده، جلوگیری به عمل آمد، اما خب حادثه رخ نداده که برد رسانه‌ای پیدا نمی‌کند.

منبع: ایسنا

بازدید اپلیکیشن 32 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید