احتمال یک شوک ارزی؛ پالت‌های دلار کره جنوبی در راه!

اقتصادی
احتمال یک شوک ارزی؛ پالت‌های دلار کره جنوبی در راه!

هفته گذشته رئیس جمهور و سخنگوی دولت خبر دادند که دلارهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی به زودی آزاد می‌شود. علی ربیعی در نشست خبری ۱۵ مهرماه خود گفته بود قرار است هیات‌هایی به کشورهایی که ایران در آنها منابع ارزی دارد اعزام شوند و منابع ارزی بلوکه شده ایران را آزاد کنند. حالا یک منبع آگاه خبر داده که پالت‌های دلار از کره جنوبی در راه ایران است. اما بخشی از مطالبات ما با چین همچنان باقی می‌ماند و قرار است به‌صورت غیرنقدی تسویه شود. در این حال منبع دیگری این خبر را تایید نکرده و گفته کره جنوبی هنوز منابع ایران را آزاد نکرده و حتی تا دیروز هم در نهاد ریاست جمهوری طرح شکایت از کره جنوبی در دست بررسی بوده است.

جز کره جنوبی، ایران همچنان در تلاش است تا طلب خود از عراق را دریافت کند. امروز رئیس کل بانک مرکزی ایران به عراق سفر کرد. به نظر می‌رسد با توجه به اظهارات هفته گذشته ربیعی درباره اعزام هیات‌های اقتصادی برای آزادسازی منابع بلوکه شده، این سفر همتی با همین هدف انجام شده باشد.

این دومین بار در چند ماه اخیر است که عبدالناصر همتی برای آزادسازی منابع ارزی ایران به عراق رفته است. سفری که تاکنون نتیجه نداشته و حتی عنوان شده بود احتمالا بدهی عراق به ایران در قالب کالا تسویه شود. اما باید دید مذاکرات همتی با عراق این بار چقدر نتیجه بخش است.

در کنار این اقدامات خارجی، بانک مرکزی هم اعلام کرد که از امروز می‌خواهد به صورت روزانه ۵۰ میلیون دلار به بازار عرضه کند و علاوه بر این، بانک ‌مرکزی اجازه داده از امروز سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی به ۵۰۰ هزار دلار افزایش پیدا کند.

خبر آخر البته قیمت دلار در بازار را تحت تاثیر قرار داد و قیمت دلار کاهش یافت. برخی از افراد هم می‌گویند قیمت به زیر ۳۰ هزار تومان برمی‌گردد. اما برخی دیگر معتقدند قیمت دلار برای کاهش، به سیگنال‌ و عرضه دلار بیشتری نیاز دارد.

بازدید اپلیکیشن 108 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

افزایش دستفروشی در پایتخت به دلیل شرایط کرونا افزایش دستفروشی در پایتخت به دلیل شرایط کرونا
اقتصادی
عضو شورای شهر تهران از افزایش دستفروشی در پایتخت به دلیل شرایط کرونا و بیکاری ناشی از آن خبر داد و گفت: ساماندهی دستفروشان فقط توسط مدیریت شهری امکان‌پذیر نیست. حسن خلیل‌آبادی عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با فارس، درباره پدیده دستفروشی در پایتخت اظهار داشت: دستفروشی پدیده‌ای در…...
نهایت افزایش قیمت امروز دلار چقدر است؟ نهایت افزایش قیمت امروز دلار چقدر است؟
اقتصادی
درحالی که قیمت دلار در معاملات ابتدای امروز از مرز ۲۹هزار تومان عبور کرده؛ هنوز این دو اتفاق می‌تواند در روند امروز بازار ارز و قیمت دلار تاثیرگذار باشد. برخی از فعالان بازار ارز باور دارند، صرافی‌ها این سیگنال را به معامله‌گران مخابره کرده‌اند که بازارساز قیمت‌های بالای ۲۸ هزار…...
استانبول جایی نمی‌رود‌؛‌ صبر کنید! استانبول جایی نمی‌رود‌؛‌ صبر کنید!
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | بعد از حدود هفت ماه به نظر می‌رسد که واقعا وضعیت پروازهای تهران- استانبول و برعکس از طرف شرکت‌های هواپیمایی ایرانی روی غلتک افتاده و هر روز تعدادی از این پروازها مسافر جابه‌جا می‌کنند. حالا چرا راه افتادن پروازهای ایرانی برای این مسیر مهمه؟ چون یک…...

پاسخ دهید