احتمال تاثیر کرونا بر انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰

سیاسی
احتمال تاثیر کرونا بر انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰

رئیس ستاد انتخابات کشور از احتمال دو روزه شدن انتخابات ریاست‌جمهوری خبر داد و گفت:‌ما این پیشنهاد را می‌دهیم و اجرایی شدن آن منوط به موافقت شورای نگهبان و تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا است.

جمال عرف، معاون سیاسی وزیر کشور، به تشریح روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ خرداد پرداخت. او با متفاوت توصیف کردن انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نسبت به دوره‌های پیشین اظهار داشت: با توجه به وضعیت کرونا و با فرض وجود این بیماری در آن مقطع در کشور، پیشنهادها و سناریوهای مختلفی در حال بررسی است از جمله دو گزینه ای که محتمل‌تر از سایر گزینه‌ها است.

عرف در تشریح پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت: پیشنهاد ما درباره زمان و مکان انتخابات است؛ مبنی بر اینکه زمان اخذ رای را از یک روز به ۲ روز افزایش دهیم، یعنی یکی از پیشنهادهای ما افزایش تعداد روزهای رای‌گیری است.

وی خاطرنشان کرد: البته قانون اجازه برگزاری انتخابات در ۲ روز را نداده اما ستاد ملی مبارزه با کرونا می‌تواند با تصویب این موضوع ( ۲ روزه شدن انتخابات) دست ما را در این زمینه باز بگذارد.

معاون سیاسی وزیر کشور اضافه کرد: پیشنهاد دیگر ما افزایش شعب اخذ رای است. یعنی فرضا اگر ما ۶۰ هزار شعبه داریم، این تعداد را به ۸۰ هزار شعبه افزایش دهیم.

عرف اجرایی شدن این پیشنهاد را منوط به موافقت شورای نگهبان و تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه ما قانون انتخابات ریاست‌جمهوری را داریم و عملاً قانون موجود محدودیت‌هایی را در این زمینه برای مجریان پیش‌بینی کرده است، نیاز داریم پیشنهادمان در صورت موافقت شورای نگهبان به تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا برسد، چراکه مصوبات این ستاد در حکم مصوبات شورای عالی امنیت ملی است. اصل بر این است که ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ انتخابات برگزار می‌شود و انتخابات یک روز هم عقب نمی‌افتد. ضمن اینکه در زمینه تبلیغات و حضور میدانی طرفداران و کاندیداها انتخابات متفاوتی خواهیم داشت و به مانند انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی ممنوع خواهد بود.

بازدید اپلیکیشن 24 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

اعترافات سرکرده گروهک عامل حمله تروریستی اهواز اعترافات سرکرده گروهک عامل حمله تروریستی اهواز
سیاسی
وزارت اطلاعات مستندی درباره جزئیات عملیات‌های تروریستی گروهک حرکه النضال با عنوان «فرجام جنایت» منتشر کرد....
آغاز کمپین۲۰۲۴ ترامپ از روز سوگند بایدن آغاز کمپین۲۰۲۴ ترامپ از روز سوگند بایدن
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح، رامتین لطیفی | دونالد ترامپ با تکرار مواضعش نسبت به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ نوشت: هرچه که بیشتر نگاه می‌کنم بیشتر به این نتیجه می‌رسم هیچ راهی ندارد این مرد(جو بایدن) ۸۰ میلیون رای آورده باشد. ترامپ در ادامه، ادعاهای گوناگونی درباره تقلب در ایالت‌های مختلف به…...
مرگ ولید معلم، پیر ‌سیاست‌ سوریه مرگ ولید معلم، پیر ‌سیاست‌ سوریه
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح، مهسا مژدهی | یک: ولید معلم را پر سابقه‌ترین سیاستمدار سوریه می‌دانند. او در همه ۱۵ سال گذشته به عنوان وزیرخارجه، دست راست بشار اسد بود. او حتی در روزهایی که بشار سکوتی نسبی اختیار کرده بود هم از دولت او در مجامع بین‌المللی دفاع می‌کرد. او…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید