آیا پنالتی استقلال در دربی سوخت؟ مرور قوانین فیفا

ورزشی
آیا پنالتی استقلال در دربی سوخت؟ مرور قوانین فیفا

برخورد توپ با دست مدافع پرسپولیس در دقیقه ۱۴دربی باعث کلی حرف و حدیث شده. ورزش سه با نگاهی به قوانین فیفا موضوع پنالتی بودن پنالتی نبون آن صحنه را بررسی کرده است: قانون جدید هند از فصل گذشته در سرتاسر اروپا اعمال می‌شده، اما لیگ برتر اکنون رویکردی سختگیرانه‌تر در این رابطه در پیش گرفته است. این به این معناست که یک بازیکن به دلیل خطای هند جریمه خواهد شد اگر:

*** دست/بازو به وضوح از بدن فاصله گرفته و خارج از “خط بدن” باشد.

*** بازیکن به شکل مشهود به سمت مسیر توپ خم شده باشد.

*** توپ مسافتی را طی کند.

*** توپ به دست/بازوی که بالاتر از شانه بلند شده برخورد کند

*** بازیکن می‌افتد و دست/بازو به صورت جانبی یا عمودی از بدن فاصله بگیرد.

*** برخورد توپ با دست/بازوی بازیکن که از بدن جدا شده و یا بالاتر از شانه قرار گرفته، هرچند مسیر توپ منحرف نشود.

*** بلافاصله پس از لمس توپ با بازو، حتی به صورت تصادفی، بازیکن گل بزند و یا موقعیت گلزنی ایجاد کند.

*** همچنین قانون‌گذاران فوتبال، IFAB، قانون خطای هند را برای اجرا در این فصل به این شکل تعریف کردند که مرز بین شانه و بازو، خط زیر بغل است. توپ به هر قسمتی از زیر این خط فرضی بخورد، عمدی یا غیر عمدی اهمیتی ندارد، خطای هند گرفته خواهد شد.

*** IFAB همچنین تاکید کرده که خطای هند هنگامی اتفاق می افتد که بازیکنی به شکل غیرطبیعی بدن خود را بزرگتر کرده و یا بازویش را بالاتر از شانه قرار دهد. همچنین روشن شده که برخورد تصادفی توپ به دست توسط بازیکن مهاجم تنها در صورتی جریمه می شود که بلافاصله پس از آن بازیکن گل زده و یا موقعیت گل ایجاد کند. بله. فصل قبل و تحت قانون قدیم در لیگ برتر ۱۹ خطای پنالتی گرفته شد و در فصل پیش تا این مقطع از فصل هیچ خطای پنالتی به دلیل خطای هند گرفته نشده بود.

این فصل اما تا اینجا ۲۰ خطای پنالتی در لیگ برتر گرفته شده که ۳۰درصد این پنالتی ها به دلیل خطای هند بوده. از ابتدای فصل ۲۰۰۶-۰۷ به بعد، بالاترین درصد پنالتی به دلیل خطای هند با ۲۱٫۱درصد در فصل ۲۰۰۸-۰۹ اتفاق افتاد.

میانگین ۰٫۷۷ خطای پنالتی در هر بازی، بابت هر خطایی و نه فقط هند، تا اینجای فصل۲۱-۲۰۲۰ بسیار بالاتر از آمار فصل های قبل است. نزدیک ترین آمار با متوسط ۰٫۲۹ خطای پنالتی در هر بازی متعلق به فصل های ۰۷-۲۰۰۶ و ۰۹-۲۰۰۸ است.

در اروپا که از فصل پیش این قانون با سخت‌گیری اعمال می‌شود، در فصل ۲۰-۲۰۱۹ تعداد خطای هند در سری‌آ از ۳۷ عدد به ۵۷ عدد و در لالیگا از ۳۵ عدد به ۴۸ عدد رسید. در آلمان نیز در ابتدای اعمال قانون جدید خطای هند، آمار بوندسلیگا ابتدا بالا رفت اما به تدریج و با تطبیق یافتن بازیکنان با قانون جدید این آمار در فصل قبل پایین آمد.

بازدید اپلیکیشن 73 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

جزییات قرارداد جدید باشگاه پرسپولیس با کارگزار مالی جزییات قرارداد جدید باشگاه پرسپولیس با کارگزار مالی
ورزشی
در قرارداد اولیه باشگاه پرسپولیس و کارگزارش بندی وجود داشت که به این باشگاه اجازه می‌داد در صورت عدم کفایت کارگزارش در درآمدزایی، قرارداد را یک طرفه فسخ کند اما این بند در الحاقیه محدود شد. به گزارش ایسنا، در شرایطی باشگاه پرسپولیس روزهای سختی را از نظر مالی سپری…...
خلاصه بازی بارسلونا-الچه؛ مرهمی کوچک برای لئو خلاصه بازی بارسلونا-الچه؛ مرهمی کوچک برای لئو
ورزشی
پس از دو نتیجه ضعیف، بارسلونا ساعتی پیش در لالیگا حریفش را شکست داد تا به طور موقت از بحران خارج شود...
تاثیرگذارترین بازیکنان نیم‌فصل لیگ چه کسی است؟ تاثیرگذارترین بازیکنان نیم‌فصل لیگ چه کسی است؟
ورزشی
پرونده نیم فصل اول لیگ برتر با برگزاری یک دیدار عقب افتاده به پایان خواهد رسید اما لیگ برتر پس از پایان دیدار دیروز پرسپولیس و پیکان تاثیرگذارترین بازیکنانش را در گلزنی و پاس گل شناخت. به نظر می‌رسد مهاجمان لیگ بیستم نسبت به لیگ نوزدهم در گلزنی آمار بهتری…...

پاسخ دهید