آیا پنالتی استقلال در دربی سوخت؟ مرور قوانین فیفا

ورزشی
آیا پنالتی استقلال در دربی سوخت؟ مرور قوانین فیفا

برخورد توپ با دست مدافع پرسپولیس در دقیقه ۱۴دربی باعث کلی حرف و حدیث شده. ورزش سه با نگاهی به قوانین فیفا موضوع پنالتی بودن پنالتی نبون آن صحنه را بررسی کرده است: قانون جدید هند از فصل گذشته در سرتاسر اروپا اعمال می‌شده، اما لیگ برتر اکنون رویکردی سختگیرانه‌تر در این رابطه در پیش گرفته است. این به این معناست که یک بازیکن به دلیل خطای هند جریمه خواهد شد اگر:

*** دست/بازو به وضوح از بدن فاصله گرفته و خارج از “خط بدن” باشد.

*** بازیکن به شکل مشهود به سمت مسیر توپ خم شده باشد.

*** توپ مسافتی را طی کند.

*** توپ به دست/بازوی که بالاتر از شانه بلند شده برخورد کند

*** بازیکن می‌افتد و دست/بازو به صورت جانبی یا عمودی از بدن فاصله بگیرد.

*** برخورد توپ با دست/بازوی بازیکن که از بدن جدا شده و یا بالاتر از شانه قرار گرفته، هرچند مسیر توپ منحرف نشود.

*** بلافاصله پس از لمس توپ با بازو، حتی به صورت تصادفی، بازیکن گل بزند و یا موقعیت گلزنی ایجاد کند.

*** همچنین قانون‌گذاران فوتبال، IFAB، قانون خطای هند را برای اجرا در این فصل به این شکل تعریف کردند که مرز بین شانه و بازو، خط زیر بغل است. توپ به هر قسمتی از زیر این خط فرضی بخورد، عمدی یا غیر عمدی اهمیتی ندارد، خطای هند گرفته خواهد شد.

*** IFAB همچنین تاکید کرده که خطای هند هنگامی اتفاق می افتد که بازیکنی به شکل غیرطبیعی بدن خود را بزرگتر کرده و یا بازویش را بالاتر از شانه قرار دهد. همچنین روشن شده که برخورد تصادفی توپ به دست توسط بازیکن مهاجم تنها در صورتی جریمه می شود که بلافاصله پس از آن بازیکن گل زده و یا موقعیت گل ایجاد کند. بله. فصل قبل و تحت قانون قدیم در لیگ برتر ۱۹ خطای پنالتی گرفته شد و در فصل پیش تا این مقطع از فصل هیچ خطای پنالتی به دلیل خطای هند گرفته نشده بود.

این فصل اما تا اینجا ۲۰ خطای پنالتی در لیگ برتر گرفته شده که ۳۰درصد این پنالتی ها به دلیل خطای هند بوده. از ابتدای فصل ۲۰۰۶-۰۷ به بعد، بالاترین درصد پنالتی به دلیل خطای هند با ۲۱٫۱درصد در فصل ۲۰۰۸-۰۹ اتفاق افتاد.

میانگین ۰٫۷۷ خطای پنالتی در هر بازی، بابت هر خطایی و نه فقط هند، تا اینجای فصل۲۱-۲۰۲۰ بسیار بالاتر از آمار فصل های قبل است. نزدیک ترین آمار با متوسط ۰٫۲۹ خطای پنالتی در هر بازی متعلق به فصل های ۰۷-۲۰۰۶ و ۰۹-۲۰۰۸ است.

در اروپا که از فصل پیش این قانون با سخت‌گیری اعمال می‌شود، در فصل ۲۰-۲۰۱۹ تعداد خطای هند در سری‌آ از ۳۷ عدد به ۵۷ عدد و در لالیگا از ۳۵ عدد به ۴۸ عدد رسید. در آلمان نیز در ابتدای اعمال قانون جدید خطای هند، آمار بوندسلیگا ابتدا بالا رفت اما به تدریج و با تطبیق یافتن بازیکنان با قانون جدید این آمار در فصل قبل پایین آمد.

بازدید اپلیکیشن 68 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

برنامه امروز پخش زنده مسابقات ورزشی از تلویزیون برنامه امروز پخش زنده مسابقات ورزشی از تلویزیون
ورزشی
ﺳﻪشنبه ۲۳ دی *** لیگ برتر بسکتبال شیمیدر - مهرام ساعت: ۱۸:۰۰زنده از شبکه ورزش *** جام حذفی پرتغال ناسیونال - پورتو ساعت: ۱۹:۳۰زنده از شبکه ورزش *** معوقه هفته اول لالیگا اسپانیا اتلتیکومادرید - سویا ساعت: ۲۳:۵۹زنده از شبکه ورزش...
جنگ پرسپولیس و نساجی در‌ استخر وطنی قائمشهر جنگ پرسپولیس و نساجی در‌ استخر وطنی قائمشهر
کاربران ویژه - ورزشی
روزنامه هفت صبح | بازی پرسپولیس و نساجی در قائمشهر در تونل حرف‌ها و شایعات و بازی‌های بچگانه بالاخره برگزار شد. درون زمین چمن مصنوعی ورزشگاه قائمشهر که حتی یک کاور هم روی آن کشیده نشده بود تازمین به یک نیمچه استخر بدل شود. آیا نساجی می‌خواست بازی برگزار نشود؟‌…...
برنامه امروز پخش زنده مسابقات ورزشی از تلویزیون برنامه امروز پخش زنده مسابقات ورزشی از تلویزیون
ورزشی
شنبه ۶ دی *** هفته ۱۵ لیگ برتر انگلیس لسترسیتی - منچستریونایتد ساعت: ۱۶:۰۰زنده از شبکه ورزش *** هفته ۱۵ لیگ برتر انگلیس آرسنال - چلسی ساعت: ۲۱:۰۰زنده از شبکه ورزش...

پاسخ دهید