آیا می‌توان پرینت مکالمات واتساپ کسی را گرفت؟

اجتماعی
آیا می‌توان پرینت مکالمات واتساپ کسی را گرفت؟

روزنامه هفت صبح، مصطفی آرانی | این هفته به چهار سوال پرسیده شده توسط مخاطبان سایت حقوق داد راه خواهیم پرداخت:
سوال یک: برای شخصی وثیقه گذاشتم که فقط کیفرخواستش صادر شده اما حالا برای من ابلاغیه آمده که فرصت دارید مظنون را تا ۳۰ روز تحویل بدهیم. مگر نباید رای صادر شود و اگر اعتراضی شد بعد از آن ورود کنند و مظنون را بخواهند؟

پاسخ: خیر. هر زمان که مرجع قضایی بخواهد باید مظنون تحویل بدهید. ماده ۲۳۰ قانون آیین دادرسی کیفری در این خصوص می‌گوید: «…چنانچه متهم، کفیل معرفی کرده یا شخص دیگری برای او وثیقه سپرده باشد به کفیل یا وثیقه‏‌گذار اخطار می‌شود که ظرف یک ماه متهم را تحویل دهد. در صورت ابلاغ واقعی اخطاریه و عدم تحویل متهم، به دستور دادستان، حسب مورد، وجه‌الکفاله اخذ و یا از وثیقه، معادل وجه قرار، ضبط می‌شود.»

سوال دو: همسرم چهار ماه است به خانه پدرش رفته و برنمی‌‌گردد. واسطه فرستادم برنگشت. اظهارنامه هم فرستادم اما اثری نداشت. الان درخواست نفقه و مهریه کرده است. من می‌خواهم از او طلاق بگیرم. باید چه کنم؟ قسطی می‌شود؟ از حقوقم کم می‌کنند؟

پاسخ: شما موظف به پرداخت مهریه و نفقه هستید و میزان و نحوه پرداخت شما توسط دادگاه و با توجه به توانایی مالی و میزان درآمد و سرمایه شما تعیین می‌شود.

سوال سه: موتورسیکلتی را قولنامه‌ای ۱۰ میلیون تومان فروختم. ۲ میلیون تومان نقد گرفتم و قرار شد بقیه را بعد از ۲۴ ساعت به من بدهند و وکالت بزنم. بعد از ۲۴ ساعت ۷ میلیون تومان دادند و تقاضای وکالت کردند و گفتند بعد از وکالت مابقی را می‌ریزند. من وکالت نزدم. آن‌ها هم الان گوشی را از دسترسی خارج کردند. من همه مدارک را به جز برگ سبز دادم و وکالت هم نزدم. چطور می‌توانم شکایت کنم؟

پاسخ: با توجه به موتورسیکلت به نام شماست حتما باید این مسئله را پیگیری کنید چرا که در صورت ارتکاب جرم به وسیله این موتورسیکلت شما باید پاسخگو باشید. در حال حاضر نیز باید دادخواست مطالبه وجه بدهید و در دادگاه نیز اعلام کنید که پس از اخذ کامل قیمت موتور حاضر به سند زدن هستید.

سوال چهار: همسرم به من خیانت می‌کند. آیا می‌توانم به صورت قانونی پرینت مکالمات ایشان در واتساپ را بگیرم؟

پاسخ: برای این کار باید شکایت کنید و لزوما باید فرد متهم به انجام جرمی شده باشد تا بعد از آن پلیس فتا در این خصوص تحقیق کند اما امکان دریافت پرینت مکالمات واتساپ را نخواهید داشت چرا که سرورهای واتساپ در ایران نیست و حتی اگر بود هم در این خصوص (خیانت) با شما همکاری نمی‌کردند.

‌هر هفته در‌ روزهای دوشنبه‌ آخرین تحولات حقوقی را که شهروندان به آن نیاز دارند گزارش‌ می‌کنیم و به پرسش‌های حقوقی شما پاسخ می‌دهیم. در صورتی که سوالی دارید، آن را به ایمیل pr@7sobh.com یا پیامک ۰۹۲۰۲۰۰۱۷۰۷ ارسال کنید .همچنین می‌توانید سوالات را به این ایمیل هم ارسال کنید: mo.masjedi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید