آیا می‌توانم به‌خاطر خرجی ندادن‌ از پدر شکایت کنم؟

اجتماعی
آیا می‌توانم به‌خاطر خرجی ندادن‌ از پدر شکایت کنم؟

روزنامه هفت صبح، مصطفی آرانی| پاسخ به چند سوال حقوقی درباره دریافت مستمری پدر، وجه التزام قرارداد و …
سوال یک: خانمی ۴۳‌ساله و مجرد هستم. پدر من بازنشسته بانک ملی است. با توجه به اینکه یک خواهر مجرد دیگر هم دارم؛ آیا می‌توانم خود را بیمه کنم تا سال‌های بعد از دادن حق بیمه حقوق دریافت کنم. ضمن اینکه مستمری پدر هم هست (و قاعدتا بعد از فوت او به من می‌رسد).

پاسخ: شما می‌توانید برای خود بیمه خویش‌فرما پرداخت کنید اما در جریان باشید که در صورتی که حق بیمه پرداخت کنید، مستمری پدر به شما تعلق نخواهد گرفت. در این زمینه، شغل پدر شما یا داشتن خواهر مجرد دیگر، به وضعیت شما مربوط نخواهد بود.

سوال دو: خواهرم ۲سال پیش فوت کرد و همسرش بعد از چهلم ازدواج کرد. حالا بعد از ۲ سال به‌خاطر بدهی منزلشان (که پدربزرگشان برای بچه‌ها گذاشته بود) را فروختند. آن‌هم با داشتن ۵ فرزند ازجمله ۲ دختر دم‌بخت و یک پسر مریض. با باقیمانده پول برای این فرزندان خانه رهن کرد و برای خود و همسرش خانه و ماشین در اردبیل خرید. آیا دخترها می‌توانند شکایت کنند؟ به آن‌ها خرجی هم نمی‌دهد و کار درستی هم ندارند.

پاسخ: در مورد خانه، در صورتی که سند به‌نام پدر نبوده باشد یا وصیتی در مورد آن وجود داشته باشد به شکل مکتوب و این مال جزو یک‌سوم ماترک متوفی باشد که قانونا حق وصیت آن را دارد، معامله فضولی است و امکان ابطال آن وجود دارد و در غیر این صورت خیر.
در مورد خرجی، بله. دخترها حق شکایت دارند چرا که پرداخت نفقه جزو وظایف پدر است.

سوال سه: اگر بابت تاخیر در انجام تعهد، وجه التزامی در قرارداد ملک، گذاشته شده باشد و میزان آن ارزش روز موضوع قرارداد باشد و این قرارداد طبق ماده ۱۰ و ۱۹۰ قانون مدنی منعقد شده باشد؛ امکان دریافت آن وجود دارد؟

پاسخ: با توجه به ظاهر سوال، می‌توان این وجه التزام را دریافت کرد و مانعی قانونی بر سر آن وجود ندارد.

سوال چهار: در سند مالکیت یک آپارتمان، در طبقه اول از چهار طبقه، قید شده زیر بنا ۱۳۲ متر که ۲۷ متر آن بالکن بدون سقف است. راهنمایی بفرمایید اعیانی این آپارتمان برای محاسبه قدرالسهم از کل زمین که ۲۶۱متر است، چقدر است. سایر طبقات هر کدام ۴٫۵ متر بالکن دارند و هرطبقه یک واحد مسکونی دارد.

پاسخ: نحوه محاسبه عرصه و اعیان پیچیده‌تر از این حرف‌ها و وابسته به ضرایب خاصی است و در این زمینه حتی میان کارشناسان ثبت و نیز شهرداری نیز اختلاف وجود دارد. جهت محاسبه دقیق آن می‌توانید به کارشناسان رسمی دادگستری یا اداره ثبت مراجعه بفرمایید.

سوال پنج: کارمند رسمی یک بانک خصوصی هستم. ۴۹‌سال سن و ۲۴ سال سابقه کار دارم و بیمه پرداخت کرده‌ام. متاسفانه به‌خاطر بدهی و ورشکستگی در زندان به‌سر می‌برم. آیا می‌توانم درخواست بازنشستگی کنم؟

پاسخ: بله اما با ۲۰ روز حقوق ماهانه. در صورتی‌که می‎‌خواهید حقوق به‌صورت کامل به شما پرداخت شود باید ۶ سال دیگر حق بیمه را به‌صورت خویش‌فرما پرداخت کنید.

‌هر هفته در‌ روزهای دوشنبه‌ آخرین تحولات حقوقی را که شهروندان به آن نیاز دارند گزارش‌ می‌کنیم و به پرسش‌های حقوقی شما پاسخ می‌دهیم. در صورتی که سوالی دارید، آن را به ایمیل pr@7sobh.com یا mo.masjedi@gmail.com و پیامک ۰۹۲۰۲۰۰۱۷۰۷ ارسال کنید .

بازدید اپلیکیشن 30 , بازدید سایت 1

دیدگاهتان را بنویسید