آیا مبایعه‌نامه فقط با امضا و ‌اثر انگشت معتبر است؟

اجتماعی
آیا مبایعه‌نامه فقط با امضا و ‌اثر انگشت معتبر است؟

روزنامه هفت صبح، مصطفی آرانی | این هفته به دو سوال مطرح شده توسط خوانندگان روزنامه و یک سوال مطرح شده در سایت دادراه پاسخ خواهیم داد.
سوال یک: حدود یک ماه پیش با همسرم بحثمان شد و چون اجاره خانه را می‌دهد گفت از خانه‌ام برو. من هم آمده‌ام بیرون. از نظر قانونی چکار باید بکنم؟ مهریه ایشان سه دانگ خانه است که الان در همین خانه کلنگی هستم. از نظر نفقه ایشان چکار باید بکنم؟ ضمنا خودرویی دارم که سند به نام من است و ایشان مدعی است که پول ماشین را پرداختم و سند را باطل می‌‌کنم. آیا چنین چیزی امکان دارد؟ در ضمن حق طلاق هم در اختیار دارد.

پاسخ: در مورد اجاره خانه باید گفت که مرد وظیفه تامین مسکن را به عهده دارد بنابراین باید مسکنی در شان ایشان تهیه کنید و سپس از طریق دادگاه دعوای الزام به تمکین را پیش ببرید و در صورتی که دادگاه حکمی در این خصوص صادر کند، همسر شما باید در آن منزل حضور پیدا کند. در مورد منزل کلنگی با توجه به اینکه سه دانگ از منزل متعلق به ایشان است (در صورتی که برای این کار سند زده باشید) باید لزوما از ایشان اجازه بگیرید وگرنه می‌تواند ضمن گرفتن حکم تخلیه شما از آن ملک، از شما اجرت‌المثل نیز دریافت کند.

نفقه ایشان تا زمانی که شما مسکن مناسب برای ایشان تهیه نکردید با شماست. چیزی به نام ابطال سند در حقوق نداریم اما در صورتی که سندی داشته باشند مبنی بر پرداخت پول به شما، برای خرید ماشین ممکن است ادعای خیانت در امانت کنند و از این طریق به سمت ابطال سند خودرو هم بروند. در صورتی هم که حق طلاق با توکیل به غیر داشته باشند می‌توانند فرآیند طلاق را نیز حتی به صورت غیابی پیش ببرند.

سوال دو: سه برادر دارم که از مادر مشترک هستیم. پدر من با بقیه برادرها فرق دارد. آیا بعد از مرگ مادرمان من هم از خانه مادری سهم دارم؟

پاسخ: بله. به اصطلاح گفته می‌شود که شما سه برادر «امی» دارید و از ملک سهم خواهید داشت. البته در صورتی که مادرتان مالک آن ملک باشند و فقط در نام «خانه مادری» نباشد.

سوال سه: اگر در پایان یک مبایعه نامه ساده، تنها امضا و انگشت دو طرف وجود داشته باشد آیا همچنان سند به اعتبار خود باقی می‌ماند؟

پاسخ: بله. این سند عادی حساب می‌شود ولی معتبر است مگر اینکه به اصطلاح حقوقی کسی آن را جرح کند یعنی از دادگاه بخواهد که بی‌اعتباری آن را به دلیل خدشه یا جعل در متن یا امضا اعلام کند.

سو‌ل چهار: شخصی با یک دوربین مخفی که جلوی درب ساختمان بنده را ضبط می‌گرفته، فیلمی گرفته که بنده روی ماشین او خط و خش کشیدم. به کلانتری رفتیم و مامور نوشت فردی که در فیلم است همین فرد است. من اما منکر شدم. آیا ممکن است با فیلم محکوم شوم؟

پاسخ: بله. فیلم می‌تواند سند باشد و با توجه به اینکه کوچه و خیابان را هم ضبط کرده نیازی نداشته که از شما اجازه بگیرد.

‌دوشنبه هر هفته ‌به پرسش‌های حقوقی مخاطبان پاسخ می‌دهیم. شما هم می‌توانید سوالات خود را به دو نشانی الکترونیکی زیر یا پیامک ۰۹۲۰۲۰۰۱۷۰۷ ارسال کنید:
PR@7Sobh.com / mo.masjedi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید