آیا خودمختاری هنگ‌کنگ از بین خواهد رفت؟

جهان
آیا خودمختاری هنگ‌کنگ از بین خواهد رفت؟

یک: چین قرار است قانون امنیت ملی جدیدی را برای هنگ‌کنگ وضع کند و همین مسئله باعث شده تا حامیان دموکراسی در این دولتشهر به دنبال برگزاری اعتراضات جدید باشند. به گزارش خبرگزاری رویترز، قانون جدید امنیت ملی در هنگ‌کنگ پس از ناآرامی‌های سال گذشته از سوی حامیان دموکراسی در نظر گرفته شده و واکنش‌های شدیدی را از سوی دولت آمریکا در پی داشته است به‌طوریکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هشدار داده که واشنگتن به این مسئله واکنشی شدید نشان خواهد داد.

* دو: وزارت خارجه آمریکا همچنین به چین هشدار داد و اعلام کرد که خودمختاری و احترام به حقوق بشر هنگ‌کنگ مسئله اصلی حفظ وضعیت ویژه در قانون آمریکاست چون به حفظ مواضع این منطقه به عنوان یک مرکز مالی جهانی کمک کرده است.این اقدام از سوی چین اعتراضاتی را در سراسر هنگ‌کنگ در پی داشته و معترضان خواستار برگزاری راهپیمایی جدید شده‌اند.

در همین حال، سخنگوی کنگره ملی خلق چین گفته که جزئیات مربوط به این قانون امروز و در نشست سالانه پارلمان چین ارائه می‌شود. وی ادامه داد: ‌در پی شرایط و ضرورت‌های به وجود آمده، کنگره ملی خلق چین به دنبال استفاده از اختیارات قانون اساسی برای ایجاد یک چارچوب حقوقی جدید و مکانیسم اجرایی برای امنیت ملی در هنگ‌کنگ است.

همچنین یکی از مقام‌های هنگ‌کنگ نیز گفت، جزئیات مربوط به این قانون و اجرای آن هنوز مشخص نیست اما رسانه‌های هنگ‌کنگ گزارش کرده‌اند که این قانون شامل منع مداخله خارجی، منع جدایی و فعالیت‌های تروریستی و تمامی اقدامات اغواگرانه با هدف سرنگونی دولت مرکزی است. بر این اساس دولت چین هرگونه اعتراضی را که بتواند«فتنه، براندازی یا تجزیه‌طلبی» تعبیر شود، ممنوع می‌کند.

* سه: معترضان هنگ‌کنگی همچنین خواستار برگزاری راهپیمایی‌های اعتراضی شده و گفته‌اند که این قانون جدید آزادی‌ها آنها را با «زور و ترس» از بین می‌برد و تصویب چنین قانونی عملا به معنای«پایان خودمختاری هنگ‌کنگ» است. این قانون می‌تواند به یک نقطه عطف تاریخی برای هنگ‌کنگ بدل شده و تنش‌های ژئوپلیتیکی را بین پکن و واشنگتن بدتر کند. طی چند سال گذشته، معترضان هنگ‌کنگی بارها با هدف جلوگیری از اضمحلال تدریجی خودمختاری هنگ‌کنگ و آنچه تلاش پکن برای قبضه کردن کنترل خوانده شده، به خیابان‌ها آمده‌اند.

* چهار: هنگ‌کنگ از ماه ژوئن پارسال، شاهد ناآرامی‌هایی بوده است. ماجرا زمانی آغاز شد که هنگ‌کنگ لایحه استرداد مجرمین به چین را تصویب کرد سپس در اعتراض به این لایحه تظاهراتی شکل گرفت. هر چند که این لایحه بعدا پس گرفته شد اما خواسته‌های طرفداران دموکراسی افزایش یافت و آنها همچنان به اعتراضات خود ادامه دادند.

خواسته آنها از لغو این قانون به استقلال بیشتر از چین بدل شد. از سال ۱۹۹۷ و هنگامی که بریتانیا پس از بیش از ۱۵۰ سال حمکرانی هنگ‌کنگ را به چین واگذار کرد، هنگ‌کنگ براساس سیاست«یک کشور، دو سیستم» اداره می‌شود؛ سیستمی که براساس آن چین موافقت کرد تا این منطقه به صورت نیمه خودمختار اداره شود.

* پنج: رسانه‌های چین از این قانون به عنوان حامی امنیت ملی یاد کرده‌اند اما مخالفان می‌گویند تصویب چنین قانونی عملا به معنای«پایان خودمختاری هنگ‌کنگ» است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، هم تهدید کرده که در صورت حرکت پکن به سوی عملی کردن این لایحه، واشنگتن واکنش جدی نشان خواهد داد. در واکنش به این خبر، دیروز دلار هنگ‌کنگ سقوط بارزی داشت و از ارزش آن در بازارهای جهانی کاسته شد.

* شش: از سال ۱۹۹۷ و هنگامی که بریتانیا پس از بیش از ۱۵۰ سال حمکرانی هنگ‌کنگ را به چین واگذار کرد، هنگ‌کنگ براساس سیاست«یک کشور، دو سیستم» اداره می‌شود؛ سیستمی که براساس آن چین موافقت کرد تا این منطقه به صورت نیمه خودمختار اداره شود.

بازدید اپلیکیشن 14 , بازدید سایت 1

پاسخ دهید