آیا ترامپ به بن‌بست رسیده است؟

سیاسی
آیا ترامپ به بن‌بست رسیده است؟

این‌روزها بار دیگر موضوع برجام داغ است. ایران از کشورهای اروپایی باقی‌مانده در توافق هسته‌ای در بیانیه‌ای خواسته تا به وعده‌های خود عمل کنند و آنها هم مدت‌هاست که اعلام می‌کنند این توافق را توافقی حیاتی برای صلح می‌دانند. با این‌حال تغییر چندانی در وضعیت به‌وجود نیامده جز اینکه ترامپ در استیصال قرار گرفته است. او حالا در قضیه برجام طرفداری در میان متحدانش ندارد و چین و روسیه عملا مقابلش ایستاده‌اند. آخرین جلسه شورای امنیت که مجازی برگزار شد، بر عدم همراهی کشورهای عضو شورا صحه گذاشت.

پنچشنبه جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری فرانس۲۴ گفت: من مخالف توافق هسته‌ای با ایران بودم. ترامپ ۱۵ماه پس از رسیدن به ریاست‌جمهوری همچنان نمی‌توانست از آن خارج شود. فکر کنم او درنهایت دید که این توافق در آمریکا محبوب نیست و من از خروج‌مان از برجام خوشحال شدم.

وی ادامه داد: ما در این زمان تحریم‌های اقتصادی اساسی علیه ایران اعمال کردیم که تاثیر مخربی بر اقتصاد ایران داشت. این هفته نیز پول ایران به پایین‌ترین مقدار خود در برابر دلار رسیده است. بولتون همچنین مدعی شد: ترامپ همچنان می‌خواهد با ایران مذاکره کند. او فکر می‌کند که می‌تواند به توافق بهتری برسد اما از نظر من این به دور از واقعیت است.

مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: تمام مشاوران ترامپ به وی تاکید کردند که حمله ایران علیه پهپاد آمریکایی، تاسیسات عربستان سعودی و کشتی‌های خلیج فارس‌ را تلافی کند اما وی در لحظه آخر تصمیمش را عوض کرد. برخی نیز ممکن است با تصمیم وی برای تلافی نکردن موافق باشند.

وی همچنین درخصوص ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی گفت: عموما نباید باور کرد که عملیات‌هایی که نتیجه خاصی به عمل می‌آورند تنها چندروز قبل از عملیات طراحی شده‌اند. وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگویی با همتای کویتی خود بر لزوم پایبندی ایران بر تعهدات هسته‌ای‌اش تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه در سفر خود به کویت و دیدار با همتای کویتی خود، شیخ احمدناصر المحمدالصباح بر لزوم حفظ توافق وین و بازگشت جمهوری اسلامی ‌ایران به پایبندی کامل به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام تاکید کرد. این درحالی است که ایران اعلام کرده، اگر اروپایی‌ها به وعده‌های خود عمل کنند، تهران هم به‌طور کامل تعهدات هسته‌ای خود را انجام خواهد داد. با این‌حال به‌نظر می‌رسد که این کشورها علاقه چندانی به اعمال تغییر در رفتار خود ندارند.

بازدید اپلیکیشن 32 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

پنج خرده روایت از تنور داغ ‌رقابت انتخابات ‌آمریکا پنج خرده روایت از تنور داغ ‌رقابت انتخابات ‌آمریکا
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، رامتین لطیفی | تنور انتخابات جنجالی نوامبر با تمام حواشی کم‌سابقه‌اش بیش از پیش گرم شده است و هر دو نامزد که کم و بیش به دلیل شرایط کرونایی زیر سقف امن کمپین‌های‌شان خزیده بودند، بیرون آمدند و سخنرانی‌ها و فعالیت‌های انتخاباتی خود را آغاز کردند. *…...
پنج نکته از توافق امارات و بحرین با اسرائیل پنج نکته از توافق امارات و بحرین با اسرائیل
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، مهسا مژدهی | یک: سه‌شنبه‌شب به وقت تهران، ترامپ و نتانیاهو بر سر میز امضای توافق با مقامات بحرین و امارات نشستند. سندی که امارات آن را امضا کرد، بعد از آنکه پارلمان اسرائیل آن را تأیید کند، تبدیل به سندی بین‌المللی خواهد شد. اما برخلاف تبلیغ‌های…...
پایان توهم شیرین جو بایدن پایان توهم شیرین جو بایدن
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، رامتین لطیفی | چهار سال پیش و در پیچ‌وخم رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۱۶ بین دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، بحث بر سر توافق برجام داغ بود و از یک‌سو کلینتون آن را دستاورد مهم سیاست خارجه دولت اوباما برمی‌شمرد و خواهان ادامه آن در دولت خودش بود و…...

پاسخ دهید