آیا ترامپ به بن‌بست رسیده است؟

سیاسی
آیا ترامپ به بن‌بست رسیده است؟

این‌روزها بار دیگر موضوع برجام داغ است. ایران از کشورهای اروپایی باقی‌مانده در توافق هسته‌ای در بیانیه‌ای خواسته تا به وعده‌های خود عمل کنند و آنها هم مدت‌هاست که اعلام می‌کنند این توافق را توافقی حیاتی برای صلح می‌دانند. با این‌حال تغییر چندانی در وضعیت به‌وجود نیامده جز اینکه ترامپ در استیصال قرار گرفته است. او حالا در قضیه برجام طرفداری در میان متحدانش ندارد و چین و روسیه عملا مقابلش ایستاده‌اند. آخرین جلسه شورای امنیت که مجازی برگزار شد، بر عدم همراهی کشورهای عضو شورا صحه گذاشت.

پنچشنبه جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگو با شبکه خبری فرانس۲۴ گفت: من مخالف توافق هسته‌ای با ایران بودم. ترامپ ۱۵ماه پس از رسیدن به ریاست‌جمهوری همچنان نمی‌توانست از آن خارج شود. فکر کنم او درنهایت دید که این توافق در آمریکا محبوب نیست و من از خروج‌مان از برجام خوشحال شدم.

وی ادامه داد: ما در این زمان تحریم‌های اقتصادی اساسی علیه ایران اعمال کردیم که تاثیر مخربی بر اقتصاد ایران داشت. این هفته نیز پول ایران به پایین‌ترین مقدار خود در برابر دلار رسیده است. بولتون همچنین مدعی شد: ترامپ همچنان می‌خواهد با ایران مذاکره کند. او فکر می‌کند که می‌تواند به توافق بهتری برسد اما از نظر من این به دور از واقعیت است.

مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: تمام مشاوران ترامپ به وی تاکید کردند که حمله ایران علیه پهپاد آمریکایی، تاسیسات عربستان سعودی و کشتی‌های خلیج فارس‌ را تلافی کند اما وی در لحظه آخر تصمیمش را عوض کرد. برخی نیز ممکن است با تصمیم وی برای تلافی نکردن موافق باشند.

وی همچنین درخصوص ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی گفت: عموما نباید باور کرد که عملیات‌هایی که نتیجه خاصی به عمل می‌آورند تنها چندروز قبل از عملیات طراحی شده‌اند. وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگویی با همتای کویتی خود بر لزوم پایبندی ایران بر تعهدات هسته‌ای‌اش تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه در سفر خود به کویت و دیدار با همتای کویتی خود، شیخ احمدناصر المحمدالصباح بر لزوم حفظ توافق وین و بازگشت جمهوری اسلامی ‌ایران به پایبندی کامل به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام تاکید کرد. این درحالی است که ایران اعلام کرده، اگر اروپایی‌ها به وعده‌های خود عمل کنند، تهران هم به‌طور کامل تعهدات هسته‌ای خود را انجام خواهد داد. با این‌حال به‌نظر می‌رسد که این کشورها علاقه چندانی به اعمال تغییر در رفتار خود ندارند.

بازدید اپلیکیشن 32 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

رقابت نزدیک‌ ترامپ و بایدن ‌هشت روز مانده به انتخابات رقابت نزدیک‌ ترامپ و بایدن ‌هشت روز مانده به انتخابات
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، رامتین لطیفی | سرانجام روند اتفاقات چند روز گذشته آمریکا شاهدی بر این ادعا شد که نتایج نظرسنجی‌ها و پیش‌بینی‌های متعددی که موسسات افکارسنجی و آماری ظرف چند ماه گذشته در آن خبر از پیروزی قطعی و آسان بایدن می‌دادند، بیش از پیش زیر سوال برود. به…...
رقابت نفسگیر بایدن و ترامپ ۱۳‌روز مانده به انتخابات ‌ رقابت نفسگیر بایدن و ترامپ ۱۳‌روز مانده به انتخابات ‌
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، رامتین لطیفی | قریب به یک سال از آغاز رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا می‌گذرد و این مسیر طولانی پس از عبور از پیچ و خم‌های استثنایی و بی‌بدیل به ایستگاه پایانی نزدیک می‌شود. حضور نامزد جنجالی و متفاوتی مانند دونالد ترامپ با اخلاق و منش خاص…...
اگر ترامپ برود وضعمان خوب خواهد شد؟ اگر ترامپ برود وضعمان خوب خواهد شد؟
کاربران ویژه - سیاسی
روزنامه هفت صبح |‌ یک تصور عمومی در جامعه این است که با رفتن ترامپ و آمدن بایدن اوضاع در ایران خوب خواهد شد. بایدن البته گفته که با حضور در کاخ سفید به برجام باز خواهد گشت ولی باید در نظر گرفت که اولا این کار مستلزم نوعی مذاکره…...

پاسخ دهید