آمریکا چند کامیون سلاح برای کردهای سوریه فرستاد

جهان
آمریکا چند کامیون سلاح برای کردهای سوریه فرستاد

ایرنا نوشت: رسانه ترکیه‌ای خبر داد که آمریکا ۲۰۰ کامیون محموله لجستیکی برای کردهای شمال شرق سوریه ارسال کرده است.

خبرگزاری آناتولی یکشنبه شب گزارش داد که آمریکا در ادامه حمایت‌های خود از نظامیان کرد موسوم پ.ی.د و پ.ک.ک در شمال شرق سوریه، عصر روز گذشته ۲۰۰ کامیون دیگر محموله‌های لجستیکی به این منطقه فرستاده است.

براساس این گزارش، این کمک‌ها شامل مصالح ساختمانی، تانکر سوخت، خانه‌های پیش‌ساخته و دیگر کمک‌های لجستیکی بوده که به این گروه‌ها که از سوی ترکیه به عنوان گروه‌های تروریستی شناخته می‌شوند، ارسال شده است.

واشنگتن مردادماه گذشته نیز پس از توافق با آنکارا درباره ایجاد منطقه امن در شمال سوریه، حدود ۷۰ کامیون حامل کمک‌های لجستیکی، سلاح و تجهیزات نظامی در حمایت از کردهای سوریه به شرق فرات فرستاده بود.

ایالات متحده بیش از ۳ سال است که کمک های نظامی و لجستیکی برای کردهای مستقر در شمال شرق سوریه ارسال می‌کند.

پیشتر نیز آمریکا ۲۰۰ کامیون نظامی را در حمایت از متحدان کرد خود وارد سوریه کرده بود. ترکیه چندی پیش اعلام کرده بود که به مناطق تحت سیطره کردها در شرق فرات سوریه حمله می‌کند.

در همین راستا، آنکارا ماه گذشته شمار زیادی از نیروهایش را در مرز سوریه مستقر و تهدید کرد که به نیروهای کرد مورد حمایت آمریکا در شمال سوریه حمله خواهد کرد.

پس از تهدید ترکیه به حمله، مذاکرات میان واشنگتن و آنکارا آغاز شد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در سخنانی اعلام کرد که نتیجه مذاکرات با آمریکا درباره ایجاد منطقه امن هرچه باشد، آنکار در تخریب گذرگاه‌های متعلق به کردها در شرق سوریه مصمم است.

وی بعد از گفت وگو با طرف آمریکایی، گفت: بر سر ایجاد مناطق امن در شمال سوریه به همراه تاسیس یک مرکز عملیات مشترک با آمریکایی ها به توافق رسیدیم.

ترکیه همواره نسبت به تحولات شمال سوریه ابراز نگرانی کرده و خواستار قطع روابط آمریکا با نیروهای کُرد موسوم به «ی.پ.گ» شده است.

در همین راستا، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه در دیدار با مسئولان آمریکایی خواستار ایجاد فوری منطقه امن در شرق فرات و اخراج کردهای «ی.پ.گ» از این منطقه شده بود.

مقام‌های نظامی ترکیه و آمریکا اول مردادماه درباره مبارزه با تروریسم در سراسر سوریه، وضع شرق فرات، حفظ توافقنامه ادلب و تلاش‌ها برای ایجاد منطقه امن در سوریه برای پایان دادن به نگرانی‌های امنیتی ترکیه گفت وگو کردند.

بازدید اپلیکیشن 35 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

مسکو ‌و آنکارا؛‌ رو در روی هم مسکو ‌و آنکارا؛‌ رو در روی هم
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح | نظامی‌های ترکیه که حامی شورشی‌های سوریه بودند، توسط روس‌ها مورد حمله مرگبار هوایی قرار گرفتند. شرایط هرگز تا این اندازه بحرانی نبوده است. ۲۸ژوئن ۱۹۱۴، آرشیدوک فرانتس فردیناند، صدراعظم پادشاهی اتریش – مجارستان در سارایوو، ترور و جنگ جهانی اول آغاز شد. جنگ البته ریشه‌های عمیقی…...
آخرین تحولات میان دمشق و آنکارا آخرین تحولات میان دمشق و آنکارا
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح | اردوغان از ادلب عقب نمی‌کشد... * یک: رئیس‌جمهور ترکیه دیروز ‌ در سخنانی گفت، کشورش هرگز گامی از ادلب عقب‌نشینی نخواهد کرد و نیروهای ارتش سوریه را به خارج از پست‌های دیده‌بانی عقب خواهد راند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفت: آنکارا مواضع دیده‌بانی محاصره…...
چه کسانی سرنوشت ادلب را تعیین می‌کنند؟ چه کسانی سرنوشت ادلب را تعیین می‌کنند؟
کاربران ویژه - جهان
روزنامه هفت صبح، مهسا مژدهی | اردوغان سوریه را به حمله قریب‌الوقوع تهدید کرد. اوضاع در ادلب سوریه مدام درحال پیچیده شدن است. اردوغان روز گذشته به‌شدت دمشق را تهدید کرد و گفت عملیات ادلب هر لحظه ممکن است آغاز شود. از سوی دیگر روسیه هم باز روی حرف‌های قبلی…...

پاسخ دهید