آغاز ثبت‌نام طرح ملی مسکن از شهریور ماه

اقتصادی
آغاز ثبت‌نام طرح ملی مسکن از شهریور ماه

براساس برنامه‌ریزی‌های دولت برای تسهیل و رونق تولید مسکن، قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کل کشور برای تأمین مسکن اقشار کم‌درآمد ساخته شود.
از این تعداد، ساخت ۱۰۰ هزار واحد بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است و طبق گفته مسئولان، ثبت‌نام آنها از اول شهریورماه آغاز خواهد شد. طبق اعلام معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، متقاضیان دریافت مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر می‌توانند از اوایل شهریورماه در سامانه طرح ملی مسکن ثبت‌نام کنند.
به گزارش همشهری، جواد حق‌شناس می‌گوید: راه‌اندازی این سامانه مراحل پایانی را طی می‌کند و پس‌از اینکه در اوایل شهریورماه، ثبت‌نام آزمایشی از شهر کرمان آغاز شد، بعد از ۱۰ روز استان‌های دیگر نیز به آن اضافه می‌شود. به گفته او بعد از ثبت‌نام اولیه متقاضیان، پایش افراد کمتر از یک‌ماه صورت می‌گیرد و در ادامه مقدمات لازم برای ساخت این واحدها انجام خواهد شد.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه دولت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای تأمین مسکن اقشار ضعیف را در دستور کار قرار داده است، گفت: از این تعداد، ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی بر عهده بنیاد مسکن است که با آغاز ثبت‌نام، متقاضیان می‌توانند برای این واحدها نام‌نویسی کنند.
حق‌شناس با بیان اینکه تفاوت طرح اقدام ملی مسکن با مسکن مهر در این است که قبل از ساخت واحدهای مسکونی، تقاضا برای ساخت مدنظر می‌گیرد، افزود: از تجربه مسکن مهر در این طرح استفاده کردیم و قبل از ساخت واحدهای مسکونی اقدام به شناسایی مکان‌های دارای تقاضا کردیم به‌طوری‌که تقاضا شناسایی شده است.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن افزود: افرادی که واجد شرایط هستند می‌توانند در سامانه ثبت‌نام کنند، البته متقاضیان نیز به دو دسته افراد دارای زمین و افراد فاقد زمین تقسیم‌بندی شده‌اند.
به گزارش وزارت راه و شهرسازی، حق‌شناس اظهار کرد: افرادی که دارای زمین هستند تسهیلات ساخت و مجوز برای ساخت در اختیار آنها قرار می‌گیرد و برای افراد فاقد زمین از اراضی دولتی که در اختیار این طرح است استفاده می‌شود، به‌طوری‌که با سازندگان وارد مذاکره می‌شویم و تا حدودی بر سر قیمت تمام‌شده به توافق می‌رسیم و در سامانه قیمت‌ها بسته به نوع پروژه درج خواهد شد.
او ادامه داد: یکی دیگر از امتیازات این طرح این است که در تأمین خدمات زیرساخت و روساخت هیچ مشکلی وجود ندارد، زیرا به‌دلیل تقاضامحور بودن پروژه‌ها سریع ساخته شده و در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره تسهیلات ارائه شده به این طرح گفت: با توجه به توافقاتی که با بانک مسکن صورت گرفته است متوسط تسهیلات تا ۷۵ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد است، این تسهیلات نیاز به سپرده‌گذاری ندارد و تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان نیز می‌رسد، البته بانک مسکن در کنار این تسهیلات، تسهیلات جعاله نیز پرداخت می‌کند.
او ادامه داد: تسهیلات ۷۵ میلیون تومانی یا به‌صورت تسهیلات خرید به خریدار پرداخت می‌شود یا اینکه تسهیلات به انبوه‌سازان پرداخت می‌شود و انبوه‌سازان می‌توانند این تسهیلات را انتقال دهند.
حق‌شناس افزود: متقاضیان باید در زمان اولیه هزینه جزئی پرداخت کنند و بعد از تأیید نهایی وضعیت متقاضیان باید ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان در بانک مسکن سپرده‌گذاری کنند. دو دهک اول مانند اقشار کم‌درآمد که شامل افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند نیازی به آورده اولیه ندارند.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پایان گفت: افرادی که زمین در اختیار دارند به‌صورت انفرادی اقدام به ساخت می‌کنند. شرایط برای آنها فراهم است و تسهیلات به آنها ارائه می‌شود، اما در ساخت گروهی از انبوه‌سازان دارای صلاحیت استفاده می‌شود.

بازدید اپلیکیشن 86 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

شرط کاهش ۱۰میلیونی قیمت تولید خودرو در کارخانه شرط کاهش ۱۰میلیونی قیمت تولید خودرو در کارخانه
اقتصادی
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو گفت: برآوردهای کارشناسی این انجمن نشان داده به طور میانگین قیمت کارخانه‌ای هر خودروی داخلی تا ۱۰ میلیون تومان می‌تواند کاهش یابد. «مازیار بیگلو» افزود: پیشنهاد کاهش قیمت مواد اولیه که منشا داخلی دارد، با وزیر صنعت، معدن وتجارت و مدیران ایران…...
مالیات سفر همان عوارض خروج از کشور است مالیات سفر همان عوارض خروج از کشور است
اقتصادی
یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت که مصوبه جدید مجلس برای اخذ مالیات خروج از کشور مالیات جدیدی نیست و همان عوارض خروجی است. به گزارش ایسنا، سید فرید موسوی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «مالیات خروج از کشور پایه جدید مالیاتی نیست، همان عوارض خروجی…...
آخرین وضعیت سهمیه بنزین نوروزی از زبان وزیر آخرین وضعیت سهمیه بنزین نوروزی از زبان وزیر
اقتصادی
وزیر نفت آخرین وضعیت تخصیص سهمیه برای بنزین نوروزی را توضیح داد و گفت: رئیس‌جمهوری دستور دادند پیشنهادها برای تعیین میزان سهمیه بنزین نوروزی ارائه شود. به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه امروز (شنبه، ۲۶ بهمن‌ماه) در حاشیه کنفرانس توسعه نظام مالی در صنعت نفت، درباره اینکه ماجرای بنزین نوروزی به…...

پاسخ دهید