آغاز ثبت‌نام طرح ملی مسکن از شهریور ماه

اقتصادی
آغاز ثبت‌نام طرح ملی مسکن از شهریور ماه

براساس برنامه‌ریزی‌های دولت برای تسهیل و رونق تولید مسکن، قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کل کشور برای تأمین مسکن اقشار کم‌درآمد ساخته شود.
از این تعداد، ساخت ۱۰۰ هزار واحد بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است و طبق گفته مسئولان، ثبت‌نام آنها از اول شهریورماه آغاز خواهد شد. طبق اعلام معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، متقاضیان دریافت مسکن در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر می‌توانند از اوایل شهریورماه در سامانه طرح ملی مسکن ثبت‌نام کنند.
به گزارش همشهری، جواد حق‌شناس می‌گوید: راه‌اندازی این سامانه مراحل پایانی را طی می‌کند و پس‌از اینکه در اوایل شهریورماه، ثبت‌نام آزمایشی از شهر کرمان آغاز شد، بعد از ۱۰ روز استان‌های دیگر نیز به آن اضافه می‌شود. به گفته او بعد از ثبت‌نام اولیه متقاضیان، پایش افراد کمتر از یک‌ماه صورت می‌گیرد و در ادامه مقدمات لازم برای ساخت این واحدها انجام خواهد شد.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه دولت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای تأمین مسکن اقشار ضعیف را در دستور کار قرار داده است، گفت: از این تعداد، ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی بر عهده بنیاد مسکن است که با آغاز ثبت‌نام، متقاضیان می‌توانند برای این واحدها نام‌نویسی کنند.
حق‌شناس با بیان اینکه تفاوت طرح اقدام ملی مسکن با مسکن مهر در این است که قبل از ساخت واحدهای مسکونی، تقاضا برای ساخت مدنظر می‌گیرد، افزود: از تجربه مسکن مهر در این طرح استفاده کردیم و قبل از ساخت واحدهای مسکونی اقدام به شناسایی مکان‌های دارای تقاضا کردیم به‌طوری‌که تقاضا شناسایی شده است.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن افزود: افرادی که واجد شرایط هستند می‌توانند در سامانه ثبت‌نام کنند، البته متقاضیان نیز به دو دسته افراد دارای زمین و افراد فاقد زمین تقسیم‌بندی شده‌اند.
به گزارش وزارت راه و شهرسازی، حق‌شناس اظهار کرد: افرادی که دارای زمین هستند تسهیلات ساخت و مجوز برای ساخت در اختیار آنها قرار می‌گیرد و برای افراد فاقد زمین از اراضی دولتی که در اختیار این طرح است استفاده می‌شود، به‌طوری‌که با سازندگان وارد مذاکره می‌شویم و تا حدودی بر سر قیمت تمام‌شده به توافق می‌رسیم و در سامانه قیمت‌ها بسته به نوع پروژه درج خواهد شد.
او ادامه داد: یکی دیگر از امتیازات این طرح این است که در تأمین خدمات زیرساخت و روساخت هیچ مشکلی وجود ندارد، زیرا به‌دلیل تقاضامحور بودن پروژه‌ها سریع ساخته شده و در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره تسهیلات ارائه شده به این طرح گفت: با توجه به توافقاتی که با بانک مسکن صورت گرفته است متوسط تسهیلات تا ۷۵ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد است، این تسهیلات نیاز به سپرده‌گذاری ندارد و تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان نیز می‌رسد، البته بانک مسکن در کنار این تسهیلات، تسهیلات جعاله نیز پرداخت می‌کند.
او ادامه داد: تسهیلات ۷۵ میلیون تومانی یا به‌صورت تسهیلات خرید به خریدار پرداخت می‌شود یا اینکه تسهیلات به انبوه‌سازان پرداخت می‌شود و انبوه‌سازان می‌توانند این تسهیلات را انتقال دهند.
حق‌شناس افزود: متقاضیان باید در زمان اولیه هزینه جزئی پرداخت کنند و بعد از تأیید نهایی وضعیت متقاضیان باید ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان در بانک مسکن سپرده‌گذاری کنند. دو دهک اول مانند اقشار کم‌درآمد که شامل افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند نیازی به آورده اولیه ندارند.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پایان گفت: افرادی که زمین در اختیار دارند به‌صورت انفرادی اقدام به ساخت می‌کنند. شرایط برای آنها فراهم است و تسهیلات به آنها ارائه می‌شود، اما در ساخت گروهی از انبوه‌سازان دارای صلاحیت استفاده می‌شود.

بازدید اپلیکیشن 86 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

راهکارهای نامتعارف برای وضعیت نامتعارف راهکارهای نامتعارف برای وضعیت نامتعارف
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح، آرش پورابراهیمی| همانقدر که ویروس کرونا بر بخش سلامت و بهداشت تاثیرگذار است، اقتصاد کشور را هم تحت تاثیر قرار داده؛ تاثیری که آثار آن شاید حتی تا مدت‌ها پس از پایان شیوع این ویروس نیز ادامه یابد. درنتیجه واکنشی متناسب و به‌موقع نسبت به پیامدهای اقتصادی…...
از رحمان گلزار چه می‌دانید؟ از رحمان گلزار چه می‌دانید؟
کاربران ویژه - اقتصادی
روزنامه هفت صبح | این تیتر ربطی به بازی محمدرضا گلزار در رحمان ۱۴۰۰ ندارد . داستان رونمایی از نقش سرمایه‌گذار بزرگ شهرک اکباتان در پروژه آزادراه تهران شمال است . در این روزهای کرونایی که گذشت بالاخره بخشی از آزادراه تهران – شمال افتتاح شد؛ افتتاحی که البته چند…...
خبر خوب برای بازنشستگان کشوری خبر خوب برای بازنشستگان کشوری
اقتصادی
سازمان برنامه و بودجه کشور، کفِ حقوق بازنشستگان را ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام کرد. بر اساس اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور، حقوق بازنشستگان کشوری در سال ۹۹ از ۶۰۰ هزار تومان تا ۷۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت. به‌این ترتیب کف حقوق بازنشستگان کشوری در سال…...

پاسخ دهید