آتش در جان ایران؛ ۱۰۲ هکتار طبیعت در هفت استان سوخت

اجتماعی
آتش در جان ایران؛  ۱۰۲ هکتار طبیعت در هفت استان سوخت

منوچهرفلاحی معاون یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید ازابتدای سال ۹۶ تاکنون دراستان‌های گلستان یک هکتار،کهگیلویه وبویراحمد ۳۰ هکتار،خوزستان ۱۲ هکتار،ایلام ۲۵ هکتار،فارس ۳۰ هکتار،لرستان دوهکتارو کردستان دو هکتار حریق روی داده است.

به گفته او طبق آمار ۹۸ درصد آتش‌سوزی‌ها درعرصه‌های طبیعی کشورناشی ازعوامل انسانی است. این آتش‌سوزی‌ها چه به‌طورسهوی وچه عمدی ناشی از فعالیت‌ها وخطاهای انسانی است.

‌**** بی‌توجهی برخی گردشگران به موارد ایمنی عامل وقوع حریق‌های گسترده
فلاحی بی‌توجهی و سهل‌انگاری برخی گردشگران را یکی از دلایل وقوع حریق درجنگل‌ها و مراتع کشوردانست و گفت: با پایان امتحانات مدارس و دانشگاه‌ها و با آغازفصل تابستان و شروع تعطیلات،مسافرت‌های گسترده درکشورآغازمی‌شود،متاسفانه برخی ازشهروندان موارد ایمنی رارعایت نمی‌کنند وباسهل‌انگاری‌های کوچک باعث وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده می‌شوند.
او با اشاره به وضعیت مناسب بارش‌ها از ابتدای سال آبی امسال اظهارکرد: به دلیل بارندگی‌های مناسب،پوشش گیاهی افزایش یافته است ودراکثرنقاط کشور،درمناطق مرتعی و جنگلی پوشش گیاهی شرایطی دارد که مستعد آتش‌سوزی است وباکوچکترین جرقه، حریق‌های گسترده صورت می‌گیرد بنابراین گردشگران تحت هرشرایطی از افروختن آتش درمناطقی با پوشش گیاهی بالا خودداری کنند و ازجایگاه‌های مشخصی که برای روشن کردن آتش تعبیه شده،استفاده کنند واحیانا اگردرجایی اقدام به روشن کردن آتش می‌کنند، ازخاموش شدن آن اطمینان کامل حاصل کنند.
معاون یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست افزود: با آغاز فصل سفر درجایی مثل پارک گلستان بسیاری ازگردشگران حضورمی‌یابند و یا ازاین مسیرعبورمی‌کنند که کوچکترین بی‌احتیاطی باعث بروزفاجعه می‌شود. اگردراین مسیریک مسافر ته‌سیگار بیاندازد یا آتش روشن کند کمترین سهل‌انگاری او باعث وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده می‌شود. ازآنجا که این مناطق صعب‌العبورهستند درصورت وقوع آتش‌سوزی اطفای آن به‌راحتی امکان‌پذیر نیست.

**** تشکیل تیم‌های واکنش سریع اطفای حریق
فلاحی برضرورت اتخاذ اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با وقوع حریق تاکید کرد وگفت: مهمترین وجه آتش سوزی پیشگیری است چون هنگام وقوع حریق حتی اگراطفاء صورت گیرد خسارات خود رابه جای می‌گذارد. به همین دلیل امسال تشکیل تیم‌های واکنش سریع به منظوراعزام به‌موقع نیروها برای اطفای حریق را به عنوان یکی ازمهمترین اقدامات دراستان‌ها در دستور کار قرار دادیم.
وی افزود: این تیم‌های واکنش سریع مسئول ستاد،مسئول پشتیبانی وفرماندهی دارند و ازاعضای مشخص تشکیل شده‌اند که با استقراردرنقاط مختلف به محض اطلاع ازوقوع آتش‌سوزی به محل اعزام می‌شوند. کارها برای اعضای این تیم‌ها طبقه‌بندی شده است واعزام نیرو و هماهنگی‌ها با نیروی انتظامی،سازمان‌های مردم‌نهاد و جوامع محلی ازطریق این تیم‌های واکنش سریع به سرعت صورت می‌گیرد. هدف آن است که ازطریق این تیم‌ها ازگسترش آتش سوزی درمناطق جلوگیری وآتش درهمان لحظات اولیه وقوع اطفاءشود.

**** استقرار اکیپ‌های سیاراطفای حریق
فلاحی با اشاره به اینکه درقالب دستورالعمل‌ها مجموعه‌ای از وظایف برای استان‌ها درمقابله با حریق تعیین شده است تا بتوانیم پیشگیری را با جدیت اجرایی کنیم،اظهارکرد: کانون‌های وقوع حریق درهریک ازاستان‌ها، شناسایی شده واکیپ‌های سیاردرنقاطی که احتمال وقوع آتش‌سوزی بالاست،مستقرمی‌شوند. این اکیپ‌هاباید ادوات سبک مثل کپسول آتش‌خاموش‌کن وآتش‌کوب داشته باشند تا درمرحله ابتدایی وقوع حریق،آن را اطفاء کنند.

**** گزارش‌های حریق رابه ۱۵۴۰ خبردهید
او با بیان اینکه پخش اطلاعیه‌های هشداردهنده درسطح رسانه‌های استانی موضوعی است که ازادارات کل محیط زیست استان‌ها درخواست شده است،گفت: ارتباط گیری باسازمان‌های مردم‌نهاد وجوامع محلی استان‌ها به منظور استفاده ازنیرووتوان آنها درآتش‌سوزی‌ها ازموارد مورد تاکید ما است. افزون براین درباره سامانه ۱۵۴۰ اطلاع‌رسانی شود تا مردم به محض رویت آتش‌سوزی،بااین سامانه تماس بگیرند وگزارش آتش‌سوزی را اعلام کنند.

بازدید اپلیکیشن 77 , بازدید سایت 1

اخبار مرتبط

۲۷ کارمند سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بازداشت شدند ۲۷ کارمند سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بازداشت شدند
اجتماعی
ایسنا نوشت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرد که ۲۷ کارمند این سازمان و واحدهای ستادی آن در راستای سیاست مبارزه با فساد بازداشت شده‌اند. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرد:در ادامه سیاست مبارزه با فساد، تعدادی دیگر از کارکنان ثبت تهران از جمله ۱۵ نفر…...
کلاهبرداری میلیاردی در پوشش پرداخت وام فوری کلاهبرداری میلیاردی در پوشش پرداخت وام فوری
کاربران ویژه - اجتماعی
روزنامه هفت صبح | کشف بیش از ۱۰۰ فقره پرونده مربوط به افراد متقاضی وام اضطراری .فردی که در پوشش پرداخت فوری و اضطراری وام اقدام به کلاهبرداری از شهروندان کرده بود، دستگیر شد.اواخر شهریورماه امسال پرونده‌ای با موضوع کلاهبرداری از سوی مرجع قضایی به پلیس آگاهی تهران بزرگ ارجاع…...
تخریب برخی منازل روستای«آرنگی»بر اثر زلزله فارس تخریب برخی منازل روستای«آرنگی»بر اثر زلزله فارس
اجتماعی
مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان فارس از تخریب برخی و آسیب منازل در روستای آرنگی خانه زنیان در پی وقوع زلزله خبرداد. حسین درویشی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: براثر زلزله ۵.۴ ریشتر ی امروز که در ۱۰ کیلومتری خانه زنیان اتفاق افتاد، منازلی از روستای آرنگی از…...

نظرات کاربران

پاسخ دهید