آتش‌سوزی در جنگل‌های مریوان پس از دو روز مهار شد

حوادث
آتش‌سوزی در جنگل‌های مریوان پس از دو روز مهار شد

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان گفت: پس از ۲روز تلاش، آتش سوزی در جنگل‌های منطقه روستای دره وران و کولیت با تلاش مردم، سمن ها و کارکنان یگان حفاظت منابع طبیعی استان مهار شد.

آزاد نامداری شامگاه جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: آتش سوزی در جنگل‌های روستای دره وران واقع در نقطه صفر مرزی ایران و عراق از دیروز آغاز شده بود که در  به دلیل شیب تند منطقه و سرازیر شدن زغال‌های آتش به مناطق پایین دست، مهار آن در ۲ نوبت از ساعت ۱۱ تا ۱۴ و ۱۶ تا ۲۲ و ۳۰ دقیقه طول کشید. وی با بیان اینکه آتش سوزی دیگری همزمان در روستای کولیت رخ داده بود افزود: مهار آتش در این منطقه از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه به طول انجامید.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان با بیان اینکه ۳۲ نفر از کارکنان یگان حفاظت منابع طبیعی از شهرستان های مریوان کامیاران و سنندج در اطفای این آتش سوزی به همراه مردم و سمن ها فعالیت داشتند، افزود: حدود ۶۰ نفر از اعضای انجمن مردم نهاد فعال در مریوان به کمک یگان حفاظت محیط زیست آمده بودند. گروههای اطفای آتش شامل ۱۳ نفر از کارکنان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سروآباد، چهار پیمانکار بخش خصوصی، پنج نفر از کارکنان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کامیاران و هشت نفر از اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سنندج بودند.

وی با اشاره به اینکه بیشتر آتش سوزی ها در جنگل‌های بلوط رخ داده است اضافه کرد: گونه‌هایی از بنه و زالزالک هم در این آتش سوزی آسیب دیده است که هنوز برآورد نهایی از سطح آتش سوزی انجام نگرفته است. نامداری با بیان اینکه هنوز علت آتش‌سوزی نامشخص است ، گفت:  آسیب‌هایی که  در این آتش‌سوزی به جنگل‌ها وارد شده سطحی، تنه‌ای و تاجی است ولی هنوز مساحت آن مشخص نیست.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان با بیان اینکه امسال آتش سوزی ها به واسطه خشکسالی زودتر از موعد شروع شد اضافه کرد : همه سال معمولاً از نیمه دوم خرداد شاهد آتش‌سوزی در مناطق جنگلی و مرتعی بودیم که امسال با خشک شدن پوشش گیاهی منطقه از ۲۰ اردیبهشت ماه آتش‌سوزی‌ها رخ داده است.

نامداری با بیان اینکه کمک به اطفای حریق و حفاظت از جنگلها و وظیفه کل مردم است افزود: در آتش سوزی اخیر در روستای دره وران از حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر جمعیت این روستا تنها ۱۰ نفر به کمک ما آمده بودند.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می دهد، جنگل های این استان که جزو جنگل های زاگرس شمالی به حساب می آیند، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

جنگل های این استان که بخشی از جنگل های غرب کشور را تشکیل می دهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید