کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۳۱۳۵۷۰
تاریخ خبر:

دانشمندان آمریکایی ‌از ترامپ‌ بیشتر‌ از کرونا می‌ترسند

روزنامه هفت صبح| دانشمندان آمریکایی نگرانند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده توصیه‌های آنها را در خصوص خطر شیوع ویروس‌ کرونا در این کشور جدی نگیرد. خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به این موضوع پرداخته و می‌نویسد: «هرچند ترامپ در سخنرانی‌های خود از آمادگی دولتش برای مقابله با ویروس کرونا سخن می‌گوید اما تردیدها در خصوص جدی بودن عزم او در مبارزه با ویروس کووید‌۱۹ جدی است. او در سخنرانی‌های خود با شوخی و خنده در خصوص این ویروس مهلک سخن می‌گوید که خود نشان از جدی نبودن این خطر از دید او دارد.»

آقای ترامپ هفته گذشته در مقابل افزایش انتقادها در خصوص رویکرد دولتش برای مقابله با کرونا در سخنانی گفت: «برخی اوقات مقام‌های وزارت بهداشت اعداد را بالاتر از آن چیزی که هست اعلام می‌کنند، در حالی که همه قربانیان شناسایی شده‌اند و در حال بهبودی هستند.»

این اظهارات در حالی مطرح شد که در همان زمان ۴ نفر در حال مرگ بودند و از آن زمان تعداد کسانی که جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند افزایش یافته است. ناظران سیاسی معتقدند اصلی‌ترین نگرانی رئیس‌جمهوری آمریکا در این موضوع اثرگذاری این ویروس بر بازارهای مالی و سهام است و به همین دلیل ابراز امیدواری کرد تا واکسن کرونا خیلی زود آماده ارائه به بازارهای جهانی باشد و درمان و معالجه خیلی زودتر از حد تصور صورت پذیرد.

خوش‌بینی آقای ترامپ برای کنترل ویروس کرونا بر‌خلاف نظر دانشمندان متخصص در این زمینه است. او هفته گذشته در موسسه ملی بهداشت در مریلند گفت که شیوع ویروس کرونا در آمریکا «به هیچ وجه اجتناب‌ناپذیر نیست و می‌توان جلوی ورود آن‌را گرفت.» این در حالی است که دانشمندان نظر کاملا متفاوتی در این خصوص دارند.

دکتر آنتونی فاوسی از موسسه ملی بهداشت آمریکا روز سه‌شنبه در گفت‌وگویی اظهار داشت: «نه یک روش درمانی مشخص و سریع برای این بیماری ویروسی وجود دارد و نه واکسن آن می‌تواند به سرعت آماده شود.» او که برای ارائه توضیحات راهی مجلس سنا می‌شد در ادامه توضیح داد: «البته ممکن است درمان‌های احتمالی قبل از واکسن برای کرونا انجام شود اما فعلا برای قضاوت و پیش‌بینی دقیق در این خصوص بسیار زود است.»

وی در ادامه افزود: «بر اساس داده‌های چین، حدود ۸۰ درصد از کسانی که به این ویروس آلوده می‌شوند روند درمان را به خوبی طی می‌کنند و بدون هیچگونه معالجه درمانی بهبود می‌یابند اما حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد به ویژه در گروه‌های پرخطر مانند سالمندان و یا بیماران خاص با مشکلات جدی رو به رو می‌شوند.»
آقای فاوسی همچنین ادعای دونالد ترامپ در خصوص نزدیک بودن ساخت واکسن کرونا را رد کرد و رسیدن به چنین دستاوردی را نیازمند گذشت دست‌کم یک سال و نیم زمان دانست.

به گزارش آسوشیتدپرس ناظران سیاسی بر این باورند که آقای ترامپ توجه چندانی به توصیه‌ها و اظهارات دانشمندان و متخصصان پزشکی ندارد و موضوع را با نگاه سیاسی خود پیگیری می‌کند. در آخرین مورد او روز سه‌شنبه در حضور جمعی از پزشکان و متخصصان می‌پرسد:‌ «آیا نمی‌توان با همان واکسن آنفلوآنزا ویروس کرونا را از بین برد؟» پاسخ پزشک طبیعتا منفی بود اما حالا نگرانی‌ها از عدم ارتباط دولت ترامپ با پزشکان و متخصصانی که در این امر صاحبنظر هستند افزایش یافته است.

دکتر تام فریدن که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ مدیریت مرکز کنترل و پیشگیری‌ بیماری‌ها را بر عهده داشت می‌گوید: «اظهارات ترامپ که طبیعتا هیچ اطلاعی از موضوع ندارد نشان می‌دهد او ارتباطات خود را با متخصصان این امر قطع کرده است و کارشناسان پزشکی که در این امر توانایی دارند در سایه قرار گرفته‌اند.»

فریدن در ادامه می‌گوید: «برخلاف اینکه دونالد ترامپ و مایک پنس هر دو علاقه‌مندند خودشان در این خصوص اظهار نظر کنند، ترامپ مجبور شد دو بار از متخصصان دعوت کند تا در تریبون در خصوص ابعاد و جزئیات این ویروس صحبت کنند که این اتفاق مهمی است هرچند هنوز کافی نیست.»

کدخبر: ۳۱۳۵۷۰
تاریخ خبر:
ارسال نظر