کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۳۰۸۰۵۵
تاریخ خبر:

دریافت ویزای شنگن، سخت‌تر‌ و گران‌تر از همیشه

روزنامه هفت صبح | شرایط صدور ویزای شنگن رسما تغییر کرد. یورونیوز، رسانه اتحادیه اروپا دیروز خبر داد که شرایط صدور ویزای شنگن رسما تغییر کرده است. مقررات جدید از ۲ فوریه، فردای روزی که بریتانیا رسما از اتحادیه اروپا جدا شد، در تمامی کنسولگری‌های کشورهای عضو پیمان محدوده شنگن اعمال خواهد شد.

*** گرفتن ویزا چه تغییراتی کرده است؟

* یک: افزایش هزینه: صدور ویزای شنگن از بر پایه قانون جدید و با اعمال افزایش هزینه ۳۳ درصدی شده است. هزینه صدور ویزا برای هر فرد بزرگسال از ۶۰ یورو به ۸۰ یورو افزایش یافته است. این رقم برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال نیز با ۵ یورو افزایش به ۴۰ یورو رسیده است. البته این هزینه برای شهروندان کشورهایی که با اتحادیه اروپا توافقنامه تسهیل صدور ویزا امضا کرده‌اند، همچون گذشته ۳۵ یورو است.

* دو: فرم درخواست ویزا الکترونیکی شده است: اتحادیه اروپا همچنین از کشورهای عضو پیمان شنگن خواسته تا امکان تکمیل و ارسال الکترونیکی فرم‌های درخواست ویزا را فراهم کنند. بر این اساس، اختیار تشخیص صحت امضای الکترونیکی متقاضیان نیز به کشور دریافت کننده تقاضا واگذار شده است.

* سه: ۶ ماه زودتر باید اقدام کنید: مطابق قانون جدید متقاضیان ویزای شنگن می توانند ۶ ماه پیش از انجام سفر، درخواست ویزای خود را به کنسولگری کشورهای عضو پیمان شنگن ارائه کنند. این فاصله زمانی برای برخی مشاغل خاص از جمله دریانوردان تا ۹ ماه افزایش یافته است. این در حالی است که پیش از این، درخواست‌های ویزا باید ۳ ماه پیش از سفر ارائه می‌شد.

* چهار: کشور ثالث لازم نیست: همچنین بر پایه این قانون، متقاضیان ویزا دیگر نیازی به سفر به کشور ثالث نخواهند داشت. چرا که اگر عضوی از اتحادیه اروپا خدمات کنسولی خود را به هر دلیلی در کشور محل اقامت متقاضی متوقف کند، این امر باید توسط کنسولگری عضو دیگری که در آن کشور فعال است، انجام شود.

* پنج: ویزای ۵ ساله ایجاد شده است: این قانون برای افرادی که به طور مکرر به اروپا سفر می‌کنند این تسهیلات را قائل شده تا درخواست ویزای پنج ساله کنند. تایید این درخواست منوط به این است که از ویزاهای پیشین استفاده قانونی شده باشد، فرد در مدت قانونی از محدوده شنگن خارج شده و نیز دارای تمکن مالی خوبی باشد.

*** شنگنی که از آن محروم هستیم

این در حالی است که کشورهای عضو شنگن قصد دارند از ابتدای سال آینده میلادی (۲۰۲۱)، صدور ویزای شنگن برای شهروندان ۶۰ کشور جهان را آسان سازی کنند. ایران در بین این کشورها نیست اما در میان همسایگان ایران، امارات متحده در این فهرست قرار دارد. این نوع ویزای جدید ETIAS نام گرفته است.

شهروندان این ۶۰ کشور و منطقه برای سفر به محدوده شنگن باید درخواست سفر خود را اینترنتی ارائه کنند. پاسخ این درخواست نیز اینترنتی ارسال می‌شود. این پاسخ در حکم ویزا خواهد بود و دارنده آن می‌تواند به وسیله پرینت آن، وارد کشورهای محدوده شنگن شود. این نوع ویزا شامل همه اقامت‌های گردشگری یا تجاری زیر ۹۰ روز اقامت در منطقه شنگن خواهد شد. هزینه مجوز ورود به منطقه شنگن برای شهروندان این ۶۰ کشور ۷ یورو خواهد بود. دریافت این مجوز، حداکثر ۲۰ دقیقه زمان خواهد برد.

*** شنگن چیست؟

شنگن در اصطلاح به منطقه‌ای در اروپا اطلاق می‌شود که ۲۶ کشور حاضر در آن نیاز به پاسپورت و باقی محدودیت‌های مرزی برای تردد اتباع خود را حذف کرده و مثل کشوری واحد به شمار می‌آیند. با توجه به این که کشورهای مطرح اروپایی زیادی به عضویت این منطقه درآمده‌اند، ویزای شنگن از ارزش و اعتبار بالایی در سراسر دنیا برخوردار است به طوری که گرفتن ویزای برخی کشورها مثل کانادا یا آمریکا و یا حتی اخذ اقامت از این کشورها به داشتن ویزای شنگن در پاسپورت شما مرتبط است.

کدخبر: ۳۰۸۰۵۵
تاریخ خبر:
ارسال نظر
 
  • moraka2

    اقا این یادداشت اقای نوروزی هم بذارین در مورد شهید لشگری وجدانن. متنشو میخوایم?