کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۳۶۲۴۱۷
تاریخ خبر:

معمای جدید بازار موبایل؛ نو بخر‌یم یا دست‌دوم؟

روزنامه هفت صبح، گروه بازار | کاهش قیمت موبایل احتمالا شما را هم به فکر خرید گوشی نو انداخته است. البته این کاهش آنقدری نیست که بگوییم موبایل ارزان شده و حالا بهترین زمان برای خرید است. نسبت به یک ماه گذشته تقریبا شاهد عقب‌نشینی ۱۰درصدی قیمت‌ها هستیم. ۱۰گوشی پرطرفدار در بازار موبایل ایران وضعیتی مشابه دارند. در صدر آنها سامسونگ Galaxy A51 به چشم می‌خورد که چندماهی از صدرنشینی آن می‌گذرد و فعلا گوشی دیگری روی دست آن نیامده.

در این گزارش سراغ این گوشی‌های پرطرفدار رفته‌ایم که بیشترین جست‌وجو را در اینترنت به خود اختصاص داده و عموما در صدر فهرست پرفروش‌ترین‌ها قرار دارند. با توجه به اینکه بازه قیمت‌ها این روزها بزرگ‌تر شده، ممکن است با جست‌وجو بین فروشگاه‌های مختلف با قیمت‌های بسیار متفاوتی روبه‌رو شوید. علاوه بر این، احتمالا بهتر باشد سری هم به آگهی‌های گوشی دست دوم بزنید. در برخی موارد می‌توانید برای خرید موبایل مورد نظرتان تا یک میلیون تومان صرفه‌جویی کنید.

*** سامسونگ Galaxy A51؛ حدود هشت میلیون تومان
پرطرفدارترین گوشی در بازار موبایل در حال حاضر حدود هشت میلیون تومان قیمت دارد. فروشنده‌های مختلف سامسونگ Galaxy A51 را در بازه هفت میلیون و ۹۰۰هزار تا هشت میلیون و ۹۰۰هزار تومان می‌فروشند. قیمت این گوشی در یک ماه گذشته کاهش ناچیزی داشته و حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰هزار تومان ارزان شده است.

ماه پیش سامسونگ Galaxy A51 در بازار بین هشت میلیون و ۱۰۰ تا ۹میلیون و ۵۰۰هزار تومان قیمت داشت. توجه داشته باشید که این گوشی در دو مدل با حافظه داخلی شش و هشت گیگابایتی عرضه شده است. در بین آگهی‌های فروش گوشی دست دوم، اغلب کاربران سامسونگ Galaxy A51 را با همان قیمت آکبند آگهی کرده‌اند و قیمت پیشنهادی‌شان عموما در محدوده هشت میلیون تا هشت میلیون و ۵۰۰هزار تومان است. در بین آنها یکی دو آگهی با قیمت‌های پایین‌تر مثل هفت میلیون و ۵۰۰هزار تومان به چشم می‌خورد که با خرید آن حدود ۵۰۰هزار تومان صرفه‌جویی خواهید کرد.

*** شیائومی Redmi Note 8؛ حدود شش میلیون تومان
فروشندگان موبایل شیائومی Redmi Note 8 را در بازه پنج میلیون و ۸۰۰هزار تا شش میلیون و ۶۰۰هزار تومان قیمت‌گذاری می‌کنند. این گوشی در دو مدل با حافظه داخلی ۶۴گیگابایتی و ۱۲۸گیگابایتی در بازار موجود است که مدل ۱۲۸گیگابایتی عموما ۴۰۰ تا ۵۰۰هزار تومان گران‌تر از مدل ۶۴گیگابایتی فروخته می‌شود. شیائومی Redmi Note 8 در یک ماه اخیر حدود ۳۰۰هزار تومان ارزان شده.

آن زمان این گوشی در بازه شش میلیون و ۱۰۰هزار تا شش میلیون و ۸۰۰هزار تومان فروخته می‌شد. در بین آگهی‌های فروش گوشی دست دوم، کاربران شیائومی Note 8 را بین پنج میلیون و ۱۰۰هزار تومان تا شش میلیون تومان به فروش گذاشته‌اند. البته اغلب آگهی‌ها در حدود پنج میلیون و ۸۰۰هزار تومان است. خرید مدل‌های دست دوم شیائومی Note 8 می‌تواند تا ۹۰۰هزار تومان صرفه اقتصادی داشته باشد.

*** سامسونگ Galaxy A71؛ حدود ۱۱میلیون و ۱۰۰هزار تومان
دومین گوشی پرطرفدار سامسونگ در بازار، Galaxy A71 است که فروشنده‌ها آن را با قیمت ۱۱میلیون تا ۱۱میلیون و ۶۰۰هزار تومان می‌فروشند و عموما قیمت آن حدود ۱۱میلیون و ۱۰۰هزار تومان است. در یک ماه اخیر با کاهش قیمت‌ها در بازار موبایل، سامسونگ Galaxy A71 حدود ۵۰۰هزار تومان ارزان شده است.

یک ماه پیش این گوشی در بازار حدود ۱۱میلیون و ۵۵۰هزار تومان بود. توجه داشته باشید که این گوشی در مدل با حافظه موقت شش و هشت گیگابایتی به بازار عرضه شده که این دو حدود ۴۰۰هزار تومان با هم اختلاف قیمت دارند. در بین معدود آگهی‌های منتشر شده برای سامسونگ Galaxy A71 دست دوم اختلاف قیمت چندانی بین مدل‌های آکبند و دست دوم مشاهده نمی‌شود و آنها عموما ۱۱میلیون تا ۱۱میلیون و ۳۰۰هزار تومان قیمت دارند. در یکی از آگهی‌ها گوشی دست دوم Galaxy A71 حدود ۱۰میلیون و ۵۰۰هزار تومان قیمت‌گذاری شده.

*** سامسونگ Galaxy A20s؛ حدود پنج میلیون و ۲۰۰هزار تومان
قیمت سامسونگ Galaxy A20s در بازار این روزها عموما بین پنج میلیون و پنج میلیون و ۳۰۰هزار تومان است. البته در بعضی فروشگاه‌های آنلاین این گوشی با قیمت پنج میلیون و ۷۰۰هزار تومان فروخته می‌شود. در طول یک ماه گذشته قیمت سامسونگ Galaxy A20s حدود ۴۰۰هزار تومان کاهش داشته و کمی ارزان شده است.

از آنجا که قیمت این گوشی در گذشته بیشتر بود، اغلب آگهی‌های فروش سامسونگ Galaxy A20s دست دوم قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های آکبند دارند و بین پنج میلیون تا پنج میلیون و ۸۰۰هزار تومان فروخته می‌شوند. در بین این آگهی‌ها، یکی از کاربران گوشی دست دوم خود را با قیمت چهار میلیون و ۸۰۰هزار تومان به فروش گذاشته که نسبت به مدل‌های آکبند حدود ۳۰۰هزار تومان ارزان‌تر است. مدل‌های دیگر خانواده سامسونگ Galaxy A20s مثل A20، A21 و A21s هم در بازار طرفداران زیادی دارند.

*** آیفون ۱۱؛ حدود ۳۰میلیون تومان
با وجود معرفی آیفون ۱۲، همچنان مدل قدیمی‌تر یعنی آیفون ۱۱ در بازار موبایل طرفداران زیادی دارد. قیمت این گوشی در فروشگاه‌ها بین ۲۸ تا ۳۶میلیون تومان است. این گوشی در سه مدل با حافظه داخلی ۶۴، ۱۲۸ و ۲۵۶گیگابایتی به بازار عرضه شده است. آیفون ۱۱ با ظرفیت ۶۴گیگابایت عموما ۲۸ تا ۳۰میلیون، ۱۲۸گیگابایت بین ۳۰ تا ۳۲میلیون و ۲۵۶گیگابایت بین ۳۳ تا ۳۶میلیون تومان است.

قیمت این گوشی نسبت به یک ماه گذشته تغییر چندانی نداشته و آن موقع هم با همین قیمت‌ها در بازار فروخته می‌شد. به علاوه اینکه در بین آگهی‌های فروش گوشی دست دوم، آیفون ۱۱ کارکرده اختلاف چندانی با مدل‌های آکبند ندارد. یکی از فروشنده‌ها آیفون ۱۱ دست دوم با ظرفیت ۱۲۸ را به قیمت ۲۹میلیون تومان آگهی کرده است که حدود یک تا دو میلیون تومان ارزان‌تر آیفون ۱۱ آکبند در بازار است.

*** شیائومی Redmi Note 9؛ حدود پنج میلیون و ۹۰۰هزار تومان
قیمت گوشی شیائومی Redmi Note 9 در فروشگاه‌های مختلف بین پنج میلیون و ۷۰۰هزار تومان تا شش میلیون و ۵۰۰هزار تومان متغیر است. این گوشی در دو مدل با ظرفیت ۶۴ و ۱۲۸گیگابایت به بازار عرضه شده و مدل ۱۲۸گیگابایتی عموما بین ۴۰۰ تا ۷۰۰هزار تومان گران‌تر از مدل ۶۴گیگابایتی است.

البته برخی فروشنده‌ها قیمت‌های عجیبی مثل شش میلیون و ۷۰۰هزار تومان را هم برای شیائومی Redmi Note 9در نظر گرفته‌اند ولی عموما این گوشی با قیمت حدود پنج میلیون و ۹۰۰هزار تومان فروخته می‌شود که نسبت به یک ماه گذشته حدود ۲۰۰هزار تومان ارزان شده است. در بین آگهی‌های فروش گوشی دست دوم، شیائومی Redmi Note 9 با ظرفیت ۱۲۸گیگابایت حدود شش میلیون تومان فروخته می‌شود که نسبت به مدل آکبند تنها ۲۰۰ تا ۳۰۰هزار تومان ارزان‌تر است و خرید آنها صرفه اقتصادی چندانی ندارد.

*** هوآوی Y9 Prime؛ حدود پنج میلیون و ۹۰۰هزار تومان
پرطرفدارترین گوشی برند هوآوی در ایران، هوآوی Y9 Prime است که در بازار با قیمت پنج میلیون و ۶۰۰هزار تا شش میلیون و ۴۰۰هزار تومان فروخته می‌شود. این گوشی در دو مدل با ظرفیت ۶۴ و ۱۲۸گیگابایت به بازار عرضه شده.

البته قیمت این مدل تا حد زیادی نزدیک به یکدیگر است. طوری که حتی ممکن است هوآوی Y9 Prime با ظرفیت ۱۲۸گیگابایت در یک فروشگاه ارزان‌تر از مدل ۶۴گیگابایتی در یک فروشگاه دیگر باشد. قیمت هوآوی Y9 Prime در یک ماه اخیر تغییر چندانی نداشته و از آن زمان تا حالا در همین محدوده قیمت فروخته می‌شود. در بین آگهی‌های دست دوم، قیمت گوشی هوآوی Y9 Prime عموما شش میلیون تومان است و تفاوت چندانی با مدل‌های آکبند ندارد. مدل قدیمی‌تر این گوشی یعنی Y9 2019 در بازار حدود پنج میلیون تومان است.

*** هوآوی Y5؛ حدود سه میلیون و ۵۰۰هزار تومان
هوآوی Y5 یکی از گزینه‌ها برای خرید گوشی به روش اقتصادی است. این گوشی در بازار بین سه میلیون و ۳۰۰هزار تا سه میلیون و ۶۰۰هزار تومان فروخته می‌شود و در بین ارزان‌ترین گوشی‌ها قرار دارد. به خصوص که در یک ماه گذشته قیمت هوآوی Y5 کاهش قابل توجهی داشته و حدود ۵۰۰هزار تومان ارزان‌تر شده است.

همین موضوع باعث شده آگهی‌های فروش گوشی هوآوی y5 دست دوم تفاوت قیمت چندانی با مدل‌های روز در بازار نداشته باشد. حتی بعضی فروشنده‌های هوآوی y5 دست دوم، قیمت بالاتری پیشنهاد می‌کنند و گوشی‌شان را با قیمت سه میلیون و ۸۰۰هزار تومان به فروش گذاشته‌اند. برای همین بهترین گزینه برای خرید هوآوی Y5، همان مدل‌های آکبند در فروشگاه‌ها است و بهتر است برای خرید آن سراغ آگهی‌های گوشی دست دوم نروید.

*** آنر ۹X؛ حدود شش میلیون و ۴۰۰هزار تومان
فروشنده‌های موبایل، آنر ۹X را بین شش میلیون و ۲۰۰هزار تا شش میلیون و ۷۰۰هزار تومان می‌فروشند. البته ممکن است در فروشگاه‌های آنلاین با قیمت شش میلیون و ۹۰۰هزار تومان مواجه شوید. اغلب فروشنده‌ها آنر ۹X را با قیمت شش میلیون و ۴۰۰هزار تومان می‌فروشند.

قیمت این گوشی نسبت به یک ماه گذشته کاهش نداشته و در طرف مقابل حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰هزار تومان افزایش پیدا کرده است. فروشنده‌های آنر ۹X دست دوم نسبت به دیگر گوشی‌ها دست و دل‌بازتر هستند. طوری که با جست‌وجو‌ در بین آگهی‌ها می‌توان مدل دست‌دوم این گوشی را با قیمت پنج میلیون و ۸۰۰هزار تومان پیدا کرد که نسبت به گوشی‌های نو و آکبند حدود ۶۰۰هزار تومان ارزان‌تر است.

*** شیائومی Mi 10 5G؛ حدود ۲۱میلیون تومان
پرطرفدارترین گوشی ۵G بین خریداران موبایل در ایران شیائومی Mi 10 5G است که در بازار بین ۲۰میلیون و ۸۰۰هزار تا ۲۲میلیون تومان قیمت دارد. اغلب فروشنده‌ها آن را با قیمت ۲۱میلیون تومان می‌فروشند. مدت زیادی از ورود این گوشی به بازار نگذشته.

در ابتدای ورود قیمت شیائومی Mi 10 5G حدود ۲۴میلیون تومان بود که در روزهای اخیر کمی کاهش پیدا کرده است. برای همین به کلی نمی‌توانید شیائومی Mi 10 5G را در بین آگهی‌های فروش گوشی دست دوم پیدا کنید. در بین گوشی‌هایی که نامشان بیشتر در اینترنت جست‌وجو می‌شود، این مدل تنها گوشی‌ای است که از فناوری ۵G پشتیبانی می‌کند.

کدخبر: ۳۶۲۴۱۷
تاریخ خبر:
ارسال نظر