کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۳۰۶۳۵۰
تاریخ خبر:

هر آنچه باید از صندوق امانات بانک‌ها ‌بدانید

روزنامه هفت صبح، گروه بازار | ایرانی‌های زیادی در طول یک سال گذشته به موتور جست‌وجوی گوگل مراجعه کرده‌اند و پرسیده‌اند صندوق امانات کدام بانک بهتر است؟ طبیعی است پس از اتفاقات رخ‌داده در این‌مدت خیلی‌ها سرمایه‌هایشان را که برای به‌دست آوردنش خون ‌دل‌ها خورده‌اند، به دلار و یورو و سکه و طلا تبدیل کرده باشند.

قبول کنید نگهداری از این سرمایه‌های باارزش در خانه اصلا عاقلانه نیست و برای حفظ‌شان باید دنبال جایی مطمئن بود. شرایط صندوق امانات بانک‌ها دقیقا به‌همان شکلی است که در فیلم‌های خارجی می‌بینیم. یک نفر از پرسنل بانک همراهی‌تان می‌کند تا وارد گنجینه‌ای بزرگ شوید که در آن یک صندوق مخصوص شما قرار دارد. برخلاف فیلم‌ها این صندوق کاملا امن است و قرار نیست دزد‌ها با سوراخ کردن زمین و کندن تونل به آن دسترسی پیدا کنند.

شرایط صندوق امانات بانک‌ها

*** چطور می‌توانیم صندوق امانات داشته باشیم؟

خیلی راحت! کافی است شناسنامه، کارت ملی و عکس سه‌درچهار خودتان را به یکی از شعب بانک‌هایی که صندوق امانات به مشتریانشان ارائه می‌کنند، ببرید. فهرست این شعبه‌ها در سایت هر کدام از بانک‌ها موجود است، ولی عموما شعب مرکزی بانک‌ها در شهر‌های پرجمعیت دارای صندوق امانات هستند. بعضی بانک‌ها خیلی اصرار دارند که حتما به مشتریان ارزنده و سرمایه‌دارشان صندوق امانات بدهند و در طرف مقابل بعضی بانک‌ها حتی به کسانی که در بانک حساب ندارند هم صندوق امانات ارائه می‌کنند. برای همین بهتر است شرایط هر کدام از بانک‌ها را برای ارائه صندوق امانات مطالعه کنید.

*** چرا صندوق امانات بگیریم؟

اگر کل سرمایه خود را داده و طلا، ارز یا سکه خریده‌اید، حتما باید یک جای مطمئن برای آن‌ها پیدا کنید. نگه‌ داشتن اجناس ارزشمند در خانه بزرگترین اشتباهی است که می‌توانید مرتکب شوید. سراغ گاوصندوق هم نمی‌توانید بروید. چراکه خرید گاوصندوق‌های بزرگ برای خانه آنچنان به‌صرفه به نظر نمی‌رسد. اگر هم گاوصندوق کوچک بخرید، ممکن است دزد عزیز آش را با جاش برده و کل گاوصندوق را با اموال داخلش بدزدد. برای همین بهترین راه برای نگهداری از اشیای قیمتی، صندوق امانات بانک است. با این کار هر موقع که خواستید می‌توانید به بانک مراجعه کرده و نگاهی به اموال قیمتی خود در صندوق امانات بانک‌ها بیندازید. درست مثل فیلم‌های خارجی!

*** صندوق امانات ممکن است چه دردسر‌هایی داشته باشد؟

اگر بخواهیم جانب انصاف را رعایت کنیم، باید علاوه بر مزیت‌های صندوق امانات، دردسر‌هایی را هم که ممکن است این صندوق‌ها برای کاربرانشان داشته باشند، بگوییم. مهمترین ایراد صندوق امانات این است که صرفا در ساعات اداری می‌توانید به آن مراجعه کنید. با این حساب اگر در ساعات غیر اداری لازم شود که سراغ صندوق امانات رفته و چیزی از آن بردارید، هیچ راه دسترسی وجود ندارد و باید تا شروع ساعات اداری روز بعد منتظر بمانید.

علاوه بر این صندوق امانات یک مشکل دیگر هم دارد. آن‌هم اینکه جز شما کس دیگری نمی‌تواند آن را باز کند. هرچند این مورد جزء مزیت‌های صندوق امانات است، ولی گاهی می‌تواند دردسرساز باشد. اگر خدایی نکرده برایتان اتفاقی بیفتد و به هر دلیلی نتوانید برای برداشتن چیزی از صندوق امانات به بانک مراجعه کنید، هیچکس نمی‌تواند کمکتان کند.

مگر آنکه از قبل یک‌نفر را به‌عنوان وکیلتان برای دسترسی به صندوق امانات به بانک معرفی کرده باشید. دردسر دیگر صندوق امانات برای زمانی است که خدایی نکرده فوت کرده باشید. در چنین حالتی وراث باید تا پایان انحصار ورثه صبر کرده و بعد از آن با حضور مسئولان بانک، صندوق امانات را باز کنند. در مجموع خیلی از مشکلاتی که این صندوق‌ها دارند، به‌ نوعی مزیت هم محسوب می‌شوند. امنیت بالا، دردسر‌های خودش را دارد.

*** شرایط صندوق امانات بانک‌ها

هریک از بانک‌ها شرایط خاص خود را برای اجاره دادن صندوق امانات دارند. از ابعاد صندوق‌ها گرفته تا نرخ اجاره و ودیعه صندوق امانات در بانک‌ها. همچنین تعداد شعبی که امکان ارائه صندوق امانات به مشتریان را دارند، دیگر نکته مهمی ‌است که در این مورد باید به آن توجه کنید.

*** بانک ملی

صندوق امانات بانک ملی اندازه‌های مختلفی دارد. برای دریافت این صندوق‌ها باید مثل یک خانه برای آن رهن و اجاره بپردازید. اجاره هر سانتی‌متر مکعب این صندوق‌ها در سال ۱۰تومان(تک تومان) است. کوچکترین صندوق امانات بانک ملی پنج‌هزار سانتی‌متر مکعب است(حدودا با ابعاد ۲۰*۱۶*۱۶) و این یعنی برای اجاره کوچکترین صندوق امانات در بانک ملی باید مبلغ ۵۰هزار تومان سالانه اجاره‌بها بپردازید. علاوه بر این مبلغ رهن هر کدام از این صندوق‌ها هشت‌برابر مبلغ اجاره سالانه است که برای کوچکترین صندوق امانات می‌شود ۴۰۰ هزار تومان ودیعه که بعد از پایان قرارداد به شما بازگردانده خواهد شد.

در بانک ملی استفاده از صندوق امانات هیچ کارمزدی ندارد و می‌توانید هر چندبار که خواستید برای دسترسی به صندوق امانات خود به بانک مراجعه کنید. برای صندوق امانات در این بانک دو کلید صادر شده و هر دو در اختیار شما قرار می‌گیرد. در صورتی که هرکدام از آن‌ها مفقود شود، باید علاوه بر هزینه تعمیر قفل یا کلید، مبلغ ۱۰هزار تومان هم به عنوان کارمزد بپردازید. ۲۵ شعبه بانک ملی در تهران به صندوق امانات مجهز هستند و علاوه بر این شعب بانک ملی در ۳۷ شهر دیگر قابلیت ارائه صندوق امانات به مشتریان را دارند. به طور کلی ۶۸ شعبه بانک ملی در سراسر کشور دارای صندوق امانات هستند.

*** بانک پاسارگاد

صندوق امانات بانک پاسارگاد در سه اندازه کوچک، متوسط و بزرگ در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. صندوق امانات کوچک در ابعاد ۱۰*۱۲.۵*۶۰ (هفت‌هزار و ۵۰۰) سانتی‌متر مکعب است و مشتریان برای اجاره آن باید سالانه ۷۵هزار تومان اجاره‌بها بپردازند. مبلغ ودیعه برای اجاره این صندوق‌ها ۶۰۰هزار تومان است. صندوق امانات متوسط بانک پاسارگاد ۱۵هزار سانتی‌متر مکعب حجم دارد و در ابعاد ۶۰*۲۵*۱۰ سانتی‌متر ساخته شده است. ودیعه لازم برای این صندوق‌ها یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان است و علاوه بر این باید سالانه ۱۵۰هزار تومان به‌عنوان اجاره‌بهای صندوق امانات به بانک بپردازید.

صندوق امانات بزرگ این بانک ابعادی معادل ۶۰*۲۵*۲۰.۵ سانتی‌متر دارد که حجم آن می‌شود، حدود ۳۱هزار سانتی‌متر مکعب. برای دریافت چنین صندوقی، باید علاوه بر ودیعه دو‌میلیون و ۴۶۰هزار تومانی، مبلغی معادل ۳۰۷هزار تومان به‌عنوان اجاره سالانه به بانک بپردازید. باید توجه داشته باشید که جانبازان، معلولان، آزادگان جنگ تحمیلی و خانواده شهدا از ۵۰درصد تخفیف در این مبالغ برخوردار خواهند بود. بانک پاسارگاد در شهر‌های تهران، تبریز، مشهد، شیراز، اردبیل، رشت، ساری، کرمان، اهواز، دزفول، قشم و شهرکرد، شعبه‌های ارائه‌کننده صندوق امانات دایر کرده است.

*** بانک شهر

صندوق امانات بانک شهر در سه اندازه کوچک، متوسط و بزرگ در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. صندوق امانات کوچک در ابعاد ۵۰*۳۰*۹.۱(۱۴هزار) سانتی‌متر مکعب است و مشتریان برای اجاره آن باید سالانه ۱۳۶ هزار تومان اجاره‌بها بپردازند. مبلغ ودیعه برای اجاره این صندوق‌ها حدود یک‌میلیون و ۱۰۰هزار تومان است. صندوق امانات متوسط بانک شهر ۲۱هزار سانتی‌متر مکعب حجم دارد و در ابعاد ۳۰*۵۰*۱۴.۱سانتی‌متر ساخته شده است. ودیعه لازم برای این صندوق‌ها یک‌میلیون و ۷۰۰هزار تومان است و علاوه بر این باید سالانه ۲۱۰هزار تومان به عنوان اجاره‌بهای صندوق امانات به بانک بپردازید.

صندوق امانات بزرگ این بانک ابعادی معادل ۳۰*۵۰*۲۹.۱سانتی‌متر دارد که حجم آن می‌شود حدود ۴۴هزار سانتی‌متر مکعب. برای دریافت چنین صندوقی، باید علاوه بر ودیعه سه‌میلیون و ۵۰۰هزار تومانی، مبلغی معادل ۴۴۰هزار تومان به عنوان اجاره سالانه به بانک بپردازید. بانک شهر در چهار شعبه خود در تهران، دو شعبه در شیراز و یک شعبه در کیش، قزوین و تبریز امکان دریافت صندوق امانات را فراهم کرده است. این صندوق‌های امانات دو قفل دارند که هرکدامشان دو کلید اصلی و یدک می‌خورند. یکی از قفل‌ها به دست بانک و دیگری به دست مشتری گشوده خواهند شد.

*** بانک ملت

صندوق امانات بانک ملت در انواع مکانیکی و الکترونیکی به مشتریان تعلق می‌گیرند. مدیریت شعب استان‌های تهران، اصفهان، یزد، سیستان و بلوچستان و قزوین به صندوق‌های مکانیکی مجهز شده‌اند و هرکدامشان صندوق امانات با ابعاد مخصوص به خود را دارند. صندوق امانات الکترونیکی بانک ملت ضریب امنیتی بالاتری دارد و برای استفاده از آن‌ها علاوه بر ابزار مکانیکی و دیجیتالی، پارامتر‌های بایومتریک و … نیز پیش‌بینی شده است. صندوق امانات الکترونیکی بانک ملت در مدیریت شعب مناطق تهران و استان‌های فارس، آذربایجان شرقی، اردبیل و بوشهر به مشتریان ارائه می‌شود.

شروط تعیین‌شده برای دریافت صندوق امانات بانک ملت کمی‌ سخت‌تر است و صرفا مشتریان ارزنده قابلیت استفاده از این خدمت را دارند. طوری که در شرایط آن مناسب بودن ظرفیت مالی مشتری، نداشتن چک برگشتی، بدهی غیرجاری و داشتن حساب قرض‌الحسنه جاری بدون دسته چک یا کوتاه‌مدت عادی نزد بانک ملت ذکر شده است. ودیعه صندوق کوچک در این بانک ۹۵۰هزار تومان است و باید سالی ۱۱۸هزار تومان اجاره بدهید. ودیعه مورد نیاز برای صندوق متوسط یک‌میلیون و ۵۷۰هزار تومان و اجاره سالانه ۱۹۷هزار تومان تعیین شده است. بانک ملت صندوق‌های بزرگ خود را با ودیعه قابل بازگشت سه‌میلیون و ۱۴۹هزار تومان و اجاره سالانه سه‌میلیون و ۹۴۰هزار تومان واگذار می‌کند.

*** بانک اقتصاد نوین

صندوق امانات بانک اقتصاد نوین در شش‌شعبه این بانک به مشتریان ارائه می‌شود. از این تعداد سه شعبه در تهران قرار دارند و سه شعبه دیگر در تبریز، یزد و آمل دایر شده است. صندوق امانات این بانک در پنج اندازه مختلف ساخته شده که ابعاد کوچکترین آن‌ها ۳۲*۴۹*۵ سانتی‌متر است و بزرگترین آن با ابعاد ۳۲*۴۹*۳۰ سانتی‌متر به مشتریان ارائه می‌شود.

***بانک سامان

صندوق امانات در حال حاضر در ۳۳شعبه بانک سامان به مشتریان ارائه می‌شود. از این تعداد، حدود ۱۹شعبه در تهران و ۱۴شعبه در دیگر شهر‌های کشور به صندوق امانات مجهز شده‌اند. نکته مهم در مورد صندوق امانات بانک سامان این است که حتی کسانی که مشتری این بانک نیستند هم می‌توانند از صندوق امانات این بانک استفاده کنند. با توجه به ابعاد مختلف صندوق‌ها در شعبه‌های این بانک، مبلغ ودیعه برای هرکدام از صندوق‌ها بین یک‌میلیون تا سه‌میلیون و ۳۰۰هزار تومان متفاوت است. نرخ اجاره این صندوق‌ها هم بین ۱۳۰ تا ۴۲۰هزار تومان در نظر گرفته شده که به صورت سالانه از مشتری دریافت می‌شود.

*** بانک آینده

صندوق امانات بانک آینده در پنج شعبه این بانک در شهر‌های تهران، تبریز، سمنان، مشهد و یزد در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. ابعاد صندوق امانات بانک‌ها در سه اندازه کوچک، متوسط و بزرگ متغیر است. طول و عرض همگی آن‌ها ۵۰*۲۸.۱ سانتی‌متر است و ارتفاع آن بین ۹.۱، ۱۴.۱ و ۲۹.۱ متغیر است. نرخ ودیعه و اجاره صندوق امانات بانک آینده در سایت این بانک اعلام نشده و ممکن است در هر شعبه متفاوت باشد.

*** بانک رفاه

صندوق امانات بانک رفاه در هر شعبه آن ابعاد متفاوتی دارد و برای اطلاع از اجاره‌بها و ودیعه آن باید به شعب ارائه‌دهنده صندوق امانات در شهر‌های مختلف مراجعه کنید. ۳۹شعبه بانک رفاه در سراسر کشور به صندوق امانات مجهز است که از این تعداد، ۱۱شعبه در استان تهران واقع شده‌اند.

کدخبر: ۳۰۶۳۵۰
تاریخ خبر:
ارسال نظر