کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۳۶۱۵۰۷
تاریخ خبر:

ماجرای کامیون مرگ در پردیس و بدنامی هوو

روزنامه هفت صبح، سارا غضنفری | روز گذشته حوالی ساعت ۹:۴۵ صبح در روستای باغ‌کُمِش پردیس، از توابع تهران یک دستگاه کشنده هوو حامل بار سیمان نسوز به علت نقص در ترمز در شیب رها شده و با منزل مسکونی آجری یک‌طبقه برخورد می‌کند. این حادثه تلخ سه کشته و دو مصدوم داشت. این تریلر بعد از اینکه کنترلش از دست می‌رود، با سرعت عجیبی وارد خانه می‌شود که علاوه‌بر تخریب خانه، کشنده هوو متلاشی می‌شود و راننده ۵۰ساله به همراه شاگرد راننده که ۳۸سال داشته درجا فوت می‌کنند.

داخل خانه نیز دختر بچه ۹ساله‌ای که به گفته همسایه‌ها خواب بود در لحظه اول حادثه فوت می‌کند. همچنین از داخل خانه نیز مردی ۴۲ساله و پسری ۵ساله نیز نجات یافته‌اند که حالشان وخیم اعلام شده و در بیمارستان امام خمینی بستری هستند.رئیس اورژانس پردیس از تغییر مسیر یک دستگاه تریلر در ساعت ۹:۴۵ صبح دوشنبه، و ورود به یک منزل ویلایی در روستای «باغ‌کمش» پردیس خبر داد و اظهار داشت:

مصدومان با توجه به وضعیتی که داشتند، به نظر می‌رسید زمینی به بیمارستان‌های تهران نرسند و به همین دلیل از اورژانس هوایی برای انتقال این مصدومان کمک گرفتیم و آنها به بیمارستان امام خمینی (ره) منتقل شدند. او با بیان این موضوع که علت حادثه توسط پلیس راه و راهور در حال بررسی است، گفت: این دستگاه تریلر با بار وارد این منزل مسکونی شده و دوربین‌های مداربسته در حال بررسی است، اما آنطور که من دیدم، این تریلر به محض اینکه وارد روستا شد، سرعتش را کم نکرد و با همان سرعت نیز وارد منزل شد.

رئیس اورژانس پردیس گفت: راننده ۵۰ساله به همراه شاگرد راننده ۳۸ساله و یک کودک ۹ساله که از ساکنان منزل بودند، در این حادثه کشته شدند و حال دو مصدوم نیز وخیم است. اما پلیس راهور درباره علت این حادثه اعلام کرد: «در روستای باغ‌کمش از توابع شهرستان پردیس «کشنده هوو» حامل بار سیمان نسوز به علت نقص در ترمز در شیب رها شده و با منزل مسکونی آجری برخورد می‌کند که راننده و سرنشین در دم فوت و یک نفر از ساکنان منزل که دختری ۹ساله بود نیز فوت کرده و دو نفر دیگر از ساکنان مجروح می‌شوند.»

*** ماجرای بدنامی کشنده هوو و کارخانه سیمان
اما در این ماجرا دو نام وجود دارد که درباره هردو آنها پرونده وجود دارد. اولین مورد ماجرای کشنده هوو است که با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت اطلاعات جالبی به شما می‌دهد. چند مورد از این نواقص را که اتفاقا با حادثه دیروز همخوانی دارد و باعث مرگ سه نفر شد، به اشتراک می‌گذاریم. کشنده هوو یک کامیون چینی ساخت سومین شرکت بزرگ چینی به نام سینو تراک است.

سینو تراک شرکت چینی طراحی و ساخت ماشین‌آلات سنگین و نیمه‌سنگین است. این شرکت ۲۵درصد سهام شرکت آلمانی مان (MAN) را خریداری کرده است. ایران‌خودرو شرکت ایرانی واردکننده این کشنده در ایران است. همچنین این کشنده ۱٫۷درصد کل وسایل نقلیه ایران را تشکیل می‌دهد. یکی از بزرگ‌ترین ایرادات این کشنده نقص در سیستم ترمز این کشنده است که منجر به آمار بالای تصادفات جاده‌ای این کشنده شده است.

بزرگ‌ترین شرکت واردکننده کشنده هوو، ایران‌خودرو، بر این باور است که کشنده‌هایی که در سال ۸۴ وارد بازار حمل‌ونقل ایران شده‌اند نقص فنی نداشته‌اند، بلکه مناسب شرایط جاده‌ای ایران طراحی نشده‌اند، چراکه این خودرو در بازار حمل‌ونقل سایر کشورها با مشکل جدی مواجه نبوده است. ولوو و ایویکو و بنز بیش از ۵۰سال است که وارد ایران می‌شوند و با جاده‌های ایران آشنایی دارند و متناسب با آن طراحی می‌شوند.

اما شرکت سازنده این کشنده آشنایی زیادی با جاده‌های ایران ندارد و آن را متناسب با جاده‌های ما طراحی نکرده است. (البته باید بررسی کرد و دید کشنده هوو مورد سانحه در چه سالی وارد شده است) یکی دیگر از مشکلات فنی این کامیون که آن را با مشکل مواجه کرده این است که دیفرانسیل این کشنده سرعت زیادی دارد و هنگام رانندگی در سرازیری‌ها کارایی ترمز کمتر می‌شود.

طبق اعلام راهور، این کشنده در شیب دچار نقص ترمز شده است. مورد دیگری که در این ماجرا قابل‌تامل است، پرونده کارخانه سیمانی است که در باغ‌کمش قرار دارد و بارها محل شکایت محلی‌ها به علت آلودگی و مزاحمت و غبار برای خانه‌های مسکونی بوده و این‌بار یک کشنده هوو حمل سیمان به داخل خانه محلی‌ها رفته و این حادثه را به وجود آورده است.

کدخبر: ۳۶۱۵۰۷
تاریخ خبر:
ارسال نظر