کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۹۳۴۹
تاریخ خبر:

زیرآب VAR را زدند؛ احتمال برگزاری یورو بدون کمک‌داور ویدئویی

زیرآب VAR را زدند؛ احتمال برگزاری یورو بدون کمک‌داور ویدئویی

ثبت شکایت علیه یوفا و طرح اتهام استفاده غیرقانونی از کمک داور ویدئویی به حذف VAR در یورو 2024 منجر می‌‌شود؟

شکایت توسط مؤسسه‌ای به نام بالینو در هلند صورت گرفته است که ادعا می‌کند ایده اولیه ساخت کمک داور ویدئویی به او تعلق داشته و یوفا فناوری مذکور را به صورت غیرقانونی به خدمت گرفته است. اولین جلسه دادگاه رسیدگی به شکایت درست 10 روز پیش از آغاز یورو 2024 در آلمان است، تورنمنتی که 14 ژوئن در مونیخ بازی افتتاحیه‌اش برگزار خواهد شد. در صورتی که دادگاه مدارک شاکی برای اثبات ادعایش را تأیید کند، VAR با همه محاسن و معایبش درست در برهه‌ای که به نظر می‌سد کم‌کم دارد از سوی هواداران پذیرفته می‌شود، از چرخه داوری بازی‌های تحت نظارت یوفا کنار گذاشته خواهد شد مگر آنکه این سازمان بتواند نظر صاحب امتیاز اصلی این فناوری را جلب کند.

مؤسسه بالینو در بخشی از شکایت خود مدعی شده که 13 سال پیش طرح اولیه استفاده از یک سیستم کارآمد برای تشخیص موقعیت آفساید را ایجاد کرده و در همین راستا پیشنهادی هم داده بوده مبنی بر اینکه تراشه‌ای در توپ‌ها نصب شود تا زمان دقیق ارسال آن به سمت بازیکنی که در موقعیت آفساید است از طریق گوشی به داور اعلام شود. اکنون این مؤسسه شکایت خود را به دادگاهی در شهر هامبورگ آلمان برده است و دادگاه هم کمتر از دو هفته مانده به مصاف تیم‌های ملی آلمان و اسکاتلند اولین جلسه رسیدگی به این شکایت را برگزار خواهد کرد.

یکی از سخنگویان یوفا در این خصوص اظهار داشت:ما نمی‌توانیم درباره چنین مباحث حقوقی نظر بدهیم. با این وجود یوفا نگران شکایت صورت گرفته توسط مؤسسه بالینو نیست. تصور نمی‌کنیم که این شکایت خللی در روند استفاده از VAR ایجاد کند حتی اگر پرونده علیه یوفا رأی صادر کند.

کدخبر: ۵۵۹۳۴۹
تاریخ خبر:
ارسال نظر