کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۰۷۰۵۲
تاریخ خبر:

آیا حق استقلال در بازی با نساجی خورده شد؟

این هفته در بازی استقلال و نساجی، صحنه‌ای در محوطه جریمه اتقاق افتاد که جنجالی‌ترین صحنه لیگ برتر فوتبال ایران را رقم زد. جایی که مهدی قایدی مهاجم استقلال در محوطه جریمه ضربه‌ای به پایش برخورد کرد و سرنگون شد، اما امیر عرب‌براقی دستور داد بازی ادامه پیدا کند تا استقلالی‌ها از یک «پنالتی سوخته» حرف بزنند.

عبدالله عبداللهی، داور ملی سابق فوتبال در یادداشتی که توسط ورزش سه منتشر شده، می‌نویسد: در سرعت واقعی، همه شواهد حکایت از تصمیم درست داور داشت. بنابراین تصمیم امیر عرب براقی برای ادامه بازی قابل درک به نظر می‌رسید اما در حرکت آهسته شواهدی به دست آمد که کفه ترازو به نفع پنالتی سنگینی می‌کرد. مهدی قایدی در حال دویدن است و ما می‌دانیم فشار و ضربه‌ای که به یک بازیکن برای از دست دادن تعادل وارد می‌شود با موقعی که او ساکن‌ است فرق می‌کند.

در اینجا داور باید دنبال یک تماس واضح باشد و این چیزی است که ما در صحنه آهسته به وضوح این تماس مدافع با مهدی قائدی را ببینیم. اکنون باید وارد فاز بعدی شویم و حالا باید نکته کلیدی را تحلیل کنیم: «آیا این تماس برای مهاجم عواقبی دارد؟» پاسخ این سوال می‌تواند ما را به جواب اصلی که آیا این یک پنالتی است یا نه؟ برساند.

اگر مهدی قایدی در حال دویدن نبود و این تماس ایجاد می‌شد، با قاطعیت می‌توانستیم بگوییم این سطح تماس باعث سرنگونی مهاجم نشده است و می‌شد از تصمیم داور حمایت کرد، اما وقتی او در حال دویدن است وضعیت را پیچیده می‌کند. قایدی در حال حرکت با سرعت است، مدافع پایش را جلو می‌آورد و برخورد پای مدافع با مهاجم استقلال می‌تواند باعث سقوط قائدی باشد. این می‌تواند باعث بر هم خوردن تعادل مهاجم شود و این همان عواقبی است که ما از آن صحبت می‌کنیم.

با وجود اینکه مدافع قصدی برای خطا کردن نداشت و می‌خواست توپ را دفع کند، اما باید به یاد داشته باشیم قصد و نیت هنگام قضاوت در مورد موقعیت‌های پنالتی مهم نیست و مدافع مسئول فضایی است که در اختیار دارد. مدافع نساجی عملاً پایش به پای مهاجم استقلال برخورد کرد و باعث به هم خوردن تعادل او شد.

شاید این استدلال مطرح شود که این مهاجم است که با بزرگنمایی تماس سعی می‌کند داور را برای یک پنالتی متقاعد کند. بله. نمی‌توان منکر این بزرگنمایی شد. شاید نحوه پریدن و به زمین افتادن قایدی کمی نمایشی به نظر برسد، اما این نمی‌تواند تصمیم داور را تایید کند. من شما را ارجاع می‌دهم به یک صحنه آموزشی از یوفا؛ جایی که در بازی پورتو با لاتزیو «سلطان بزرگنمایی» دیگر همشهری و همنام مهدی قائدی یعنی مهدی طارمی دقیقاً یک صحنه مشابه با مهدی قایدی برایش اتفاق افتاد و او بعد از اینکه مدافع روی او مرتکب خطا شد او سعی کرد سرنگون شدنش را با بزرگنمایی بیشتر نمایش دهد. این صحنه نیز در کلاس آموزشی زمستانی امسال داوران یوفا مورد آنالیز قرار گرفت و یوفا آن را پنالتی تشخیص داد.

کدخبر: ۵۰۷۰۵۲
تاریخ خبر:
ارسال نظر