کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۶۱۶۵۷
تاریخ خبر:

‌جنجال‌ احسان علیخانی را رها نمی‌کند!

‌جنجال‌ احسان علیخانی را رها نمی‌کند!

به بهانه برخی انتقادات فرامتن از فصل جدید ‌جوکر‌، گریزی زده‌ایم به مواردی مشابه که پیش‌تر احسان علیخانی در ‌ماه عسل‌ و ‌عصر جدید‌ تجربه کرده بود

هفت صبح| امروز چهارمین قسمت از رئالیتی‌شو «جوکر2؛ طبقه بیست‌ویک» در فیلیمو منتشر می‌شود. برنامه‌ای که احسان علیخانی حالا فقط کارگردان آن نیست و خودش به جای سیامک انصاری اجرا را برعهده دارد. کیفیت فصل دوم «جوکر» مطلوب طرفداران و پیگیران بوده اما نقدهایی نیز به خود دیده است. فراتر از نقد فنی، ایراداتی است که عده‌ای از فرامتن و رویکرد مسابقه گرفته‌اند. به همین بهانه چند مورد مشابه که علیخانی در «ماه عسل» و «عصر جدید» تجربه کرد را مرور کرده‌ایم.

‌مورد اول| شادی جوکری  

چند روز پیش خبرگزاری ایسنا گزارشی منتشر کرد و ضمن تمجید از نقاط قوت «جوکر» نوشت: «با پخش دو قسمت ابتدایی، ‌انتقادهای تند و جدیدی از برنامه جوکر و ساترا به عنوان مجوزدهنده آن شکل گرفته است؛ این‌بار منتقدان حجم شوخی‌های جنسی این برنامه که مخاطبان زیادی بین کودکان و نوجوانان دارد را مرکز توجه خود قرار داده‌اند، شوخی‌هایی که معلوم نیست ساترا چگونه به آنها مجوز داده است!» این خبرگزاری در نهایت نتیجه گرفت که نباید پخش «جوکر» توقیف شود بلکه سازندگان باید مراقب مخاطب کودک و نوجوان باشند.

مشابه همین نگاه در گزارش خبرگزاری تسنیم هم هست و در کنار آن، به حرکات موزون در «جوکر» اشاره شده. سایت مشرق‌نیوز هم نوشته:« رقص‌ها در قسمت سوم «جوکر» کامل شده است و تصاویر طولانی از حرکات موزون بازیگران به نمایش گذاشته می‌شود. حال آنکه اعطای مجوز انتشار یک دهم چنین تصویر و شوخی‌های مناسب بزرگسالان در گذشته توسط وزارت ارشاد، می‌توانست موجب شکل‌گیری انتقادات تندی از سوی جامعه و فعالان فرهنگی شود.» از آن سو، در فضای مجازی بحث بر‌سر کیفیت اجرای علیخانی و خود «جوکر» بالا گرفته. نکته قابل تامل اینکه طرفداران برنامه و مجری به مراتب بیش از مخالفان است. احسان از این پیچ جدید چگونه عبور خواهد کرد؟

 

مورد دوم| ممنوع‌الکاری

سال 87 علی‌اصغر پورمحمدی اجازه اجرای «ماه عسل» را به علیخانی نداد و محسن افشانی مجری این برنامه شد. حتی گفته می‌شود انتخاب افشانی توسط خود پورمحمدی بوده است. عملکرد این مجری اما مورد توجه قرار نگرفت و سکان «ماه عسل» به دست علیخانی افتاد. سال بعد هم خودش مجری بود اما در سال 89 یک بار دیگر مورد غضب مدیر قرار گرفت تا اینکه با ویژه‌برنامه نوروز 90 شبکه سه بار دیگر به تلویزیون بازگشت و در همین سال «ماه عسل» را اجرا کرد. یک سال بعد اما اجازه اجرای ویژه‌برنامه شبکه سه را نداشت و  مجری ویژه‌برنامه نوروزی شبکه دو شد. ترکش اختلاف او و پورمحمدی ادامه داشت تا اینکه رمضان سال 91 «ماه عسل» بدون علیخانی روی آنتن رفت. او از سال 92 تا پایان «ماه عسل» مجری این برنامه باقی ماند.

 

مورد سوم| مدل مو و رنگ شلوار

بعد از اجرای ویژه‌برنامه نوروز 90 شبکه سه، پورمحمدی در گفت‌و‌گویی به علیخانی کنایه زد و اعتراضش به مدل موهای این مجری را  بیان کرد! زمان گذشت و رمضان سال92  لباس به ظاهر قرمز احسان علیخانی در «ماه عسل» انتقاداتی به دنبال داشت. او روز بعد روی آنتن زنده، ضمن عذرخواهی توضیح داد: «شلواری که من پوشیده بودم در اصل بادمجانی رنگ بود‌ اما در جریان پخش تلویزیونی رنگ‌‌ها پررنگ‌‌تر می‌‌شوند و این اتفاق‌‌ها رخ می‌‌دهد.»  یادآوری ماجرای دوم به این خاطر بود که بگوییم علیخانی همواره از سوی مردم هم زیر ذره‌بین بوده است.

 

مورد چهارم| توبیخ رسمی

علی‌اصغر پورمحمدی حتی وقتی معاون سیما شد، حواسش به شدت! به علیخانی بود. حضور دو مهمان در «ماه عسل» سال 94 باعث شد پورمحمدی در نامه‌ای به مدیر وقت شبکه سه خواستار توبیخ عوامل برنامه شود. یکی از مهمانان جوانی بود که به خاطر نامزدش قصد خودکشی داشت و دومی خانمی به نام الهام عرب بود که مشخص شد به عنوان «پُزر» مراسم‌های عروسی فعالیت دارد. این نوع برخورد با یک برنامه و مجری توسط مدیران سیما، کم‌سابقه است. البته یک شب بعد علیخانی در «ماه عسل» از خود و عوامل برنامه دفاع کرد.  

 

مورد پنجم| ماجراهای عصر جدید

حجم صفحه اجازه نمی‌دهد همه جنجال‌های «عصر جدید» را مرور کنیم. در این میان ادعای تارا  صبی که با روش استفاده از سلول‌های بنیادی بعد از ۲۱ سال بینایی‌اش را به دست آورده ‌تا مدت‌ها سوژه بود. در نهایت علیخانی در برنامه «هشتگ عصر جدید» با دعوت از پزشک معالج تارا صبی، از اطلاعات غلطی که در آن برنامه منتقل شده بود، گفت. این مهمان خاطره حضور یاسمن (یاسی) اشکی در «ماه عسل» سال 97 را یادآور شد که از بیماری ناشناخته خـود با علائمی مشابه بیماری ایـدز و ویـروس HPV صحبت کرد.... یک مورد دیگر را یادآوری کنیم و تمام: اظهارنظر ژاله صامتی داور «عصر جدید» درباره لهجه یک خواننده هم مورد سوء‌برداشت قرار گرفت.

 

کدخبر: ۵۶۱۶۵۷
تاریخ خبر:
ارسال نظر