کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۹۶۷۳
تاریخ خبر:

۱۰ سریال‌ تاریخی‌ جذاب ترکی ‌که حتماً باید ببینید

۱۰ سریال‌ تاریخی‌ جذاب ترکی ‌که حتماً باید ببینید

از سنگ آرزو و قرن باشکوه تا وطنم تویی و سوگند و...

تقریباً دو دهه قبل بود که تب تماشای سریال‌های ترکیه‌ای در دنیا آغاز شد. حالا و پس از گذشت بیش از ۲۰ سال هرچند سریال‌های کشور ترکیه هنوز نتوانسته‌اند به اندازه سریال‌های ساخت کشورهای آمریکای لاتین یا سریال‌های شرق آسیایی در دنیا پرطرفدار شوند اما کم نیستند مخاطبانی که علاقه‌ای وسواس‌گونه به سبک خاص داستان‌گویی و سریال‌سازی در کشور ترکیه پیدا کرده‌اند.

جالب است بدانید بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، میزان علاقه مخاطبان در دنیا نسبت به سریال‌های ترکی به شدت و به سرعت در حال افزایش است و به نظر می‌رسد در سال‌های آینده سریال‌های ترکی هم بتوانند مانند محصولات کره‌ای، ژاپنی و آمریکای لاتین، طرفداران پروپا قرص خود را در دنیا داشته باشند.

با توجه به استقبال مخاطبان ایرانی از سریال‌های ساخته شده در کشور ترکیه بد ندیدیم در این مقاله چند پیشنهاد جذاب برای شما داشته باشیم. در این مقاله قرار است همراه هم نگاهی کوتاه داشته باشیم به ۱۰ سریال درام تاریخی موفقِ ساخته شده در کشور ترکیه و قرار است بررسی کنیم این سریال‌ها به چه دلایلی به چنین موفقیتی در دنیا دست پیدا کرده‌اند.

نیمه‌شب در پِرا پالاس (۲۰۲۲)

این سریالِ محصول سال ۲۰۲۲ یکی از سریال‌های ترکیه‌ای است که مخاطب می‌تواند آن را از طریق نتفلیکس تماشا کند. خط اصلی داستان این سریال درباره یک روزنامه‌نگار یتیم و تلاش او برای انجام تحقیقاتی در هتل پرا پالاس در استانبول است. این روزنامه‌نگار البته خبر از راز عجیبِ یکی از اتاق‌های این هتل ندارد و نمی‌داند این هتل در حقیقت پرتالی به زمان گذشته را در خود دارد.

وقتی زن روزنامه‌نگار در نیمه‌های شب از طریق همین پرتال به سال ۱۹۱۹ بازمی‌گردد، جذابیت داستان به اوج خود می‌رسد. زن روزنامه‌نگار در زمان گذشته متوجه شباهت عجیب و غریب چهره‌اش با زنی می‌شود که در انقلاب ترکیه نقش دارد و داستان جذاب سریال ادامه پیدا می‌کند.

 

سنگ آرزو (۲۰۲۳)

داستان این سریال جذاب ترکی درحقیقت در دهه ۱۹۸۰ میلادی می‌گذرد، زمانی که ترکیه از نظر سیاسی و اجتماعی در دوران گذار بود و با مسائل متفاوتی درگیر بود. تمرکز داستان این سریال بر ماجراهای یک خانواده شناخته شده و ثروتمند ترک و البته مردی است که برای این خانواده و در کارخانه‌های آن‌ها کار می‌کند.

داستان برای مرد به تلخی پیش می‌رود. او که ماه‌هاست حقوقی دریافت نکرده برای وصول حقش دست به التماس و خواهش می‌زند. مخاطب خیلی زود متوجه بیماری سخت همسر مرد و نیاز فوری او به جراحی می‌شود. مرد در حقیقت در سخت‌ترین شرایط ممکن است و بدون دریافت حقوق ممکن است نه تنها همسر بلکه دخترش را هم از دست بدهد. ادغام شرایط سخت قهرمان داستان با دوره‌ای ویژه از نظر تاریخی برای جذب تمام حواس مخاطب کفایت می‌کند.

 

قرن باشکوه (حریم سلطان) (۲۰۱۲ – ۲۰۱۴)

بخش قابل توجهی از سریال‌های درام تاریخی ترکیه از نظر زمانی در میانه امپراطوری عثمانی اتفاق می‌افتند و این سریال هم از این قانون مستثنی نیست. داستان این سریال جذاب پیرامون یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های تاریخی در کشور ترکیه یعنی سلطان سلیمانِ عثمانی شکل می‌گیرد.

داستان این سریال البته بیشتر بر رابطه سلطان سلیمان و همسرش متمرکز است. همسری که بعدها به اولین هاسِکی سلطان در امپراطوری عثمانی یا همسر ارشدِ یک امپراطور عثمانی تبدیل می‌شود و جایگاهی ویژه در تاریخ ترکیه پیدا می‌کند.

 

وطنم تویی (۲۰۱۶ – ۲۰۱۸)

اولین پخش این سریال محبوب در تلویزیون ترکیه به بیش از ۱۰ سال پیش باز می‌گردد. داستان این سریال در دهه‌های پرماجرای ۱۹۱۰ و ۱۹۲۰ در کشور ترکیه می‌گذرد. مخاطب با شخصیت اصلی همراه می‌شود که در سال‌های سخت اشغال ترکیه توسط دشمنان خارجی، مشغول سروکله زدن با مسائل و دوراهی‌های شخصی هم هست.

مطابق انتظاری که از یک سریال تاریخی خوش‌ساخت داریم این سریال هم در کنار روایت داستان شخصیت‌ها، ما را به زمانی متفاوت می‌برد و دغدغه‌های انسان‌هایی را به یادمان می‌آورد که حالا دیگر زنده نیستند.

 

قیام عثمان (۲۰۱۹- تاکنون)

این سریال که اولین بار در سال ۲۰۱۹ پخش شد درحقیقت دنباله‌ای است برای سریال بسیار محبوب (Diliris: Ertugrul) و به طرفداران این سریال شانس دوباره‌ای برای تماشای شخصیت‌های محبوبشان می‌دهد.

داستان این سریال بسیار محبوب نزد مردم ترکیه بر زندگی عثمان قاضی، بنیان‌گذار سلسله قدرتمند عثمانی متمرکز است. مخاطب همراه عثمان و از چشم‌های او داستان آغاز یکی از قدرتمندترین امپراطوری‌های کره زمین را تماشا می‌کند و می‌بیند این شخصیت برای حفظ قلمرو و قدرتش با چه سختی‌های روبرو بوده است.

 

سوگند (۲۰۱۹ – ۲۰۲۲)

این سریال که با نام سوگند (Yemin) در کشور ترکیه پخش شد یکی از طولانی‌ترین و پراپیزودترین سریال‌های تلویزیون ترکیه به حساب می‌آید. نقطه مثبت این سریال البته برای طرفداران پرتعدادش، تعداد زیاد قسمت‌های آن است. این سریال بیش از ۵۰۰ قسمت دارد و داستانی جذاب در خلال این ۵۰۰ قسمت روایت می‌شود.

خط اصلی داستان این سریال بر زندگی دختر روستایی بینوایی متمرکز است که سهمی قابل توجه از سختی‌های دنیا دریافت کرده است. دختر بینوا وقتی هنوز خیلی کوچک است با مرگ مادرش روبرو می‌شود و پس از آن به عنوان یک کودک یتیم رها می‌شود. داستان جذاب مبارزه این دختر سرسخت با سرنوشت هر بیننده‌ای را جذب خواهد کرد.

 

حماسه (۲۰۲۱ – ۲۰۲۲)

هرچند که اغلب سریال‌های تاریخی ترکیه در دوره تاریخی مربوط به امپراطوری عثمانی یا دوره پس از آن می‌گذرد، سازندگان این سریال به سراغ دوره‌ای دورتر و پیش از ورود اسلام به کشور ترکیه رفته‌اند.

داستان در آسیای مرکزی می‌گذرد و شخصیت اصلی به خاطر جنگ و جدل‌های مداوم برای تسلط بر این منطقه، در کودکی پدر و مادرش را از دست می‌دهد. قهرمان یتیم داستان اما اینده‌ای پر از حادثه و سختی و البته موفقیت و قدرت در پیش دارد و مبارزه مداوم گروه‌های مختلف برای تسلط بر یک سرزمین حتی اجازه لحظه‌ای آرامش برای نفس کشیدن هم به مخاطب نمی‌دهد.

 

کلوپ (۲۰۲۱ – ۲۰۲۳)

داستان این سریال تماشایی بر زندگی قهرمانی تمرکز دارد که در دهه ۱۹۵۰ در ترکیه در یک مخمصه درست و حسابی گیر افتاده است. قهرمان قصه یعنی رعنا، زنی یهودی است که به خاطر شرایط سخت زندگی و جامعه مجبور به انتخاب بادقت قدم‌های بعدی‌اش است.

دختر رعنا که به خاطر مسائلی از او جدا شده است، حالا در خطر است و برای نجات او رعنا باید درگیر ماجراهایی خطرناک شود. رعنا با هدف محافظت از دخترش وارد دنیای خطرناک کلاب‌های محلی و گردانندگان آن‌ها می‌شود و  حالا باید در این دنیای خطرناک از خود و دخترش مراقبت کند.

 

صلاح‌الدین: فاتح اورشلیم (۲۰۲۳)

سازندگان این سریال به سراغ شخصیت و داستانی بسیار ویژه و جنجالی رفته‌اند و همین موضوع این سریال را از سریال‌های مشابه جدا می‌کند. این سریال یکی از بهترین محصولات غیرمستند درباره فتح سرزمین مقدس و بخش‌هایی قابل توجه از نبردهای طولانی جنگ‌های صلیبی است.

 

قیام ارطغرل (۲۰۱۴ – ۲۰۱۹)

پخش این سریال در سال ۲۰۱۴ باعث شد سریال‌های ساخت کشور ترکیه و به خصوص سریال‌های تاریخی این کشور در بین مخاطبان غیرترک محبوب شود و سرآغازی بود برای علاقه مخاطب خارجی به محصولات فرهنگی ترکیه. داستان این سریال محبوب بر زندگی ارطغرل متمرکز است، شخصیتی که ظاهرا واقعا وجود خارجی داشته و حیات او در تاریخ مستند است.

مطابق انتظار داستان این سریال بر زندگی ارطغرل و تلاش‌های توقف‌ناپذیر او در راه متحد کردن سرزمینی در فلات آسیای مرکزی تمرکز دارد و ماجراهای جذاب و دشمنان قدرتمندی که این شخصیت باید با آن‌ها دست و پنجه نرم کند. ارطغرل بعدها صاحب یک پسر می‌شود، پسری که راه پدر را ادامه می‌دهد.

 

 

منبع: روزیاتو
کدخبر: ۵۵۹۶۷۳
تاریخ خبر:
ارسال نظر