کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۸۹۶۸
تاریخ خبر:

بارانی که بلای جان «نقش رستم» شد

بارانی که بلای جان «نقش رستم» شد

آب بارانی که چندی پیش در نقش رستم آبشار ایجاد کرد؛ از داخل زمین مانند یک حفره بیرون آمده است

دو هفته پیش از کنار آرامگاه خشایارشاه در محوطه باستانی نقش رستم استان فارس، آبشاری سرازیر شد که سنگ‌های بزرگی را به سمت زمین پرتاب می‌کرد. تصاویر و فیلم‌های آن در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای داشت این آبشار سنگ‌های خرد شده را طوری در محوطه نقش رستم پرتاب کرده که باستان شناسان و کارشناسان میراث فرهنگی را درباره وضعیت نقش رستم نگران کرده است. حالا پایین مقبره، انبوهی از سنگ‌هایی است که تا چند روز پیش وجود نداشت.

1

در بالای کوه و درست در کنار آرامگاه خشایارشاه سنگ‌های بزرگ‌تری وجود دارد که اگر آنها هم در اثر شدت آب ناشی از باران‌های سیل آسا، به زمین پرت شوند ممکن است خسارت‌های بیشتری به محوطه وارد کند. این قطعه سنگ‌ها در لبه پرتگاه قرار دارند!

2

آبشاری که به وجود آمد، هم خطرناک است چون به داخل سنگ نفوذ کرده و از آنجا که هنوز نظام مدیریت آب در نقش رستم شناسایی نشده، داخل محوطه مانده و موجب فروشست زمین شده است اتفاقی که از چند سال پیش تا کنون این محوطه باستانی را تحت تأثیر قرار داده و هنوز اقدام عاجلی برای آن نشده است.

 

در این باره علیرضا عسگری چاوردی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید به حوضچه آرامش بالای کوه مقبره خشایارشاه اشاره می‌کند و اینکه این حوضچه آرامش، دیگر آرام نیست، پر شده و نیاز به لایروبی دارد و اکنون کارکردش را از دست داده است به همین دلیل آب ناشی از باران به صورت آبشار سرازیر شده و سنگ‌های صخره را به پایین انداخته است. این باستان شناس می‌گوید: حوضچه آرامش پر شده و نیاز به لایروبی دارد.

3

آب آبشار به زمین رفته و چون راه مدیریت شده‌ای نداشته، برای خودش راهی باز کرده است. بخشی از آن بیرون آمده و حفره‌ای ایجاد کرده و بخشی دیگر معلوم نیست کجا رفته است.

 

عسگری چاوردی می‌گوید: احتمالاً این آب به بدنه زیرین سازه‌های نقش رستم ورود پیدا کرده است. بنابراین باید اول آبراهه‌های هخامنشی و ساسانی و حوضچه آرامش بالا دست را درست کنیم تا از خطر ریزش سنگ‌ها هم جلوگیری کرده باشیم. در این صورت آب ناشی از باران به روش دوره خودش به بیرون از محوطه نقش رستم می‌رود.

4

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید توضیح می‌دهد: محوطه نقش رستم از دوره هخامنشی برای بخش آرامگاهی شهر پارسه استفاده شده و در دوره ساسانی مجدد استفاده شده بویژه برای آئین پادشاهی در کعبه زرتشت، نیایش‌ها و عبادت‌هایی که آنجا انجام می‌شده است. این بارندگی‌های اخیر در واقع در بخش‌های مختلف نقش رستم تأثیر و تاثرات گسترده‌ای از فرونشست‌ها و اینکه سیستم دوران هخامنشی از کار افتاده این محوطه را تحت تأثیر خودش قرار داد.

منبع: مهر
کدخبر: ۵۵۸۹۶۸
تاریخ خبر:
ارسال نظر