کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۶۸۲۰
تاریخ خبر:

یاسین ۱۶ ساله؛ پیانو می‌زنم

یاسین 16 ساله؛ پیانو می‌زنم

آشنایی با نوجوان ایرانی که سهامدار بزرگ توئیتر ویدئوی او را منتشر کرد که مورد توجه زیادی قرار گرفت

هفت صبح| دیروز ایلان ماسک، دومین مرد ثروتمند جهان، ویدئویی از پیانو زدن یک پسر ایرانی را در توئیتر لایک و بعد در صفحه خود بازنشر کرد؛ ویدئویی که یاسین شفیعی به مناسبت سالگرد اولین پرتاب بزرگترین راکت تاریخ یعنی استارشیپ، در توئیتر خود منتشر کرده بود. شفیعی با انتشار این ویدئو، ماسک و شرکت اسپیس‌ایکس را تگ کرد و تنها ده ساعت بعد این میلیاردر ویدئوی او را با جهان به اشتراک گذاشت.

 

 

ماجرای ویدئو چه بود؟

در این ویدئو یاسین با پیانویی که روی آن ماکتی از یک راکت اسپیس‌اکس گذاشته شده، قطعه معروف هانس زیمر در فیلم اینترستلار را می‌نوازد. پس زمینه پیانو زدنش هم ویدئوی اولین پرتاب این راکت و شادی ایلان ماسک و طرفدارانش را اضافه کرده است.

 

 

علاقه شدید به موشک و راکت

صفحه توئیتر یاسین شفیعی به جز اسمش که ایرانی بودنش را لو می‌دهد، آنچنان شباهتی به صفحه توئیتر یک ایرانی که داخل کشور زندگی می‌کند ندارد. حسابش تیک آبی دارد و تمام توئیت‌هایش را هم به انگلیسی نوشته است. در یک نگاه می‌‌توان فهمید که این پسر علاقه شدیدی به فضا، راکت، اسپیس‌اکس، ایلان ماسک و البته کدنویسی دارد. هر چه پست کرده درباره موشک‌های اسپیس‌اکس و تکنولوژی آن‌هاست. حتی افرادی را هم که در توئیتر یا همان اکس دنبال می‌کند، اکثرشان کارکنان شرکت‌های مختلف ایلان ماسک هستند یا یک ربطی به دنیای تکنولوژی و مهندسی دارند. ویدئویی که ماسک از یاسین ری‌پست یا بازنشر کرده بیش از 192 هزار بار دیده شده و این ویدئو در صفحه خود یاسین 4هزار بار دیده شده است. کامنت‌ها هم بیشتر از سمت صفحات خارجی و با تیک آبی هستند تا کاربران ایرانی.

 

آنطور که از لینکدین و پروفایل گیت‌هاب (یک پلتفرم توسعه نرم‌افزار آنلاین) این پسر جوان برمی‌آید، او احتمالا حالا 16 ساله است و در یکی از مدارس غیرانتفاعی مشهور تهران تحصیل می‌کند. این مدرسه هر سال یک مسابقه موسیقی برگزار می‌کند و دانش‌آموزان ویدئوهای خود را به این مدرسه ارسال می‌کنند. البته محل زندگی و تحصیل شفیعی آنچنان روشن نیست چرا که در لینکدین محل تحصیلش را مدرسه‌ای در تهران اعلام کرده اما در وبسایت گیت‌هاب گفته که در دوبی زندگی می‌کند.

 

به تعریف خودش، محدودیت‌های سنی را به واسطه علایقش کنار زده و علاوه بر توسعه هوش مصنوعی، با استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون یک معمار حرفه‌ای هم هست. او در این زمینه یک مدرک از دانشگاه هاروارد و مدرک دیگری هم در زمینه ماشین‌های خودران از دانشگاه تورنتو دریافت کرده است.

 

 

 

کدخبر: ۵۵۶۸۲۰
تاریخ خبر:
ارسال نظر