کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۳۵۶۹۴۰
تاریخ خبر:

قیمت وقت ویزای سفارت ایتالیا؛ ۱۰میلیون تومان

‌ با گذشت چند ماه از آغاز سال تحصیلی جدید در اروپا هنوز بسیاری از دانشجویان ایرانی پشت درهای بسته سفارت ایتالیا در تهران مانده‌اند و تلاش‌های آنها برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور ناکام مانده است. مشکل اصلی این است که سفارت ایتالیا برای تعیین وقت ویزا برون‌سپاری انجام داده و این برای دانشجویان ایرانی دردسرساز شده. یورونیوز در این زمینه گزارشی منتشر کرده که بخش‌هایی از آن ‌را می‌خوانید.

ایتالیا تا همین چندسال قبل به دلیل روال منطقی اعطای ویزای دانشجویی یکی از مقاصد جذاب و موردعلاقه دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل محسوب می‌شد اما این روند در سال‌های اخیر و به‌ویژه امسال با اختلال جدی روبه‌رو شده است. کسانی که در ایران متقاضی دریافت روادید دانشجویی برای ایتالیا هستند، دیگر نمی‌توانند به صورت مستقیم با سفارت ایتالیا در تهران در ارتباط باشند چراکه این فرآیند به یک موسسه دیگر برون‌سپاری شده است. اتفاقی که نه‌تنها شرایط را برای ایرانیان راحت‌تر نکرده که مسیر بسیار پیچیده‌تری را پیش‌روی آنها قرار داده است.

عسل که ۲۵ سال دارد و اهل تبریز است، برای دوره فوق‌لیسانس رشته زبان‌شناسی‌‌ از دانشگاهی در شهر فلورانس پذیرش گرفته اما هنوز نتوانسته وارد ایتالیا شود. او درباره مشکلات خود به یورونیوز می‌گوید:«من اوایل ماه فوریه یعنی حدود هشت ماه قبل پذیرش قطعی خودم را از دانشگاه فلورانس دریافت کردم اما با گذشت این‌همه وقت، هنوز حتی نتوانسته‌ام وقت تحویل مدارک از سفارت دریافت کنم.

هربار که وقت‌ها در سایت باز می‌شود به سرعت برق و باد تکمیل می‌شود. واقعا انصاف نیست من که هشت ماه قبل پذیرش گرفته‌ام، هنوز نتوانسته‌ام ویزا بگیرم و کسانی که پذیرششان یک یا دو ماه قبل آمده، الان در ایتالیا هستند. او ادامه می‌دهد: «دیگر از ادامه تحصیل در ایتالیا ناامید شده‌ام. تمام تلاش‌هایم بی‌نتیجه مانده و دیگر نمی‌دانم چطور و چگونه باید ویزا بگیرم. کاش از همان ابتدا می‌گفتند که ویزا نمی‌دهیم تا حداقل وقت و عمر خود را تلف نمی‌کردیم.»

استمرار مشکلات دریافت ویزای دانشجویی باعث شد سفارت ایتالیا در تهران در تاریخ ۱۷سپتامبر طی بیانیه‌ای اعلام کند تاریخ پذیرش درخواست برای صدور ویزا تا ۳۰ نوامبر تمدید شده و درعین‌حال سفارت و مجموعه کاکس تصمیم گرفته‌اند تعداد وقت‌های بیشتری را در هر روز پیش‌بینی کنند اما حتی این تمهیدات جدید هم گره‌ای از مشکلات دانشجویان ایرانی باز نکرد. همچنان وقت‌ها کم و دیر باز می‌شد و ظرفیت‌ها هم بسیار سریع به پایان می‌رسید.

ماریا از جمله دانشجویان خوش‌شانسی است که توانسته امسال از ایران وارد ایتالیا شود. او درباره مشکلات ورود به ایتالیا به یورونیوز می‌گوید: «از همان ابتدای باز شدن وقت‌ها برای دریافت ویزا، شنیده بودم چه مشکلاتی برای گرفتن ویزا وجود دارد. از آنجایی که می‌خواستم هرطور شده خودم را به ایتالیا برسانم و دوره جدیدی را در زندگی‌ام آغاز کنم، حاضر شدم از کسانی که وقت ویزا را می‌فروختند، کمک بخواهم. در نتیجه از طریق یکی از دوستان، ۵ میلیون تومان به واسطه‌ای دادم و وقت سفارت برای محدوده زمانی که می‌خواستم رزرو کردم.»

مهرداد که از دانشگاه تورین پذیرش دارد و هنوز در ایران بلاتکلیف است، یکی از آنهاست: «ابتدا چندبار تلاش کردم خودم وقت ویزا بگیرم اما یا سایت قفل می‌کرد یا با پیغام خطا مواجه می‌شدم و در نهایت هم با پیام ظرفیت تکمیل شد، دست از تلاش برمی‌داشتم. بالاخره حاضر شدم به فردی که می‌گفت با دریافت ۱۰میلیون تومان وقت تضمینی می‌گیرد توافق کنم. حتی ۲میلیون هم به عنوان بیعانه به او پرداخت کردم اما یک ماه من را معطل کرد و آخر هم نتوانست کاری انجام دهد.»

با گران شدن قیمت ارز، قیمتی که دلال‌ها برای گرفتن وقت طلب می‌کنند بالاتر رفته است. نیما یکی دیگر از دانشجویانی است که هنوز نتوانسته ویزا بگیرد و حتی چندین‌بار با چند فرد مختلف برای گرفتن وقت مکاتبه کرده است.

او به یورونیوز می‌گوید: «یکی از دوستانم در ماه سپتامبر با پرداخت حدود ۴ میلیون تومان توانست از طریق یک آژانس مسافربری وقت ویزا بگیرد و الان هم در ایتالیاست، من که ابتدا مخالف چنین کاری بودم در ادامه قبول کردم مبلغ موردنظر را پرداخت کنم، اما هرچقدر که ارز گران‌تر می‌شد، قیمت این دلال‌ها هم بالاتر می‌رفت و استدلالشان این بود که ما باید به موسسه و سفارت به یورو پرداخت کنیم و طلب ۴۰۰ یورو کردند که واقعا به نظرم منطقی نبود و این مبلغ را پرداخت نکردم.»

این مشکلات در حالی رقم خورده که مسئله تنها به دانشجویان سال اول محدود نشده است. با شیوع ویروس کرونا و انقضای کارت اقامت دانشجویانی که از سال‌های قبل در ایتالیا زندگی می‌کنند، بحران دریافت ویزا به این گروه از دانشجویان هم تسری پیدا کرد.

کسانی که چندین ماه در ایران بودند و در این مدت اعتبار کارت اقامتشان منتقضی شد نیز مجبور بودند برای دریافت ویزای مجدد به مجموعه برون‌سپاری‌شده از سوی سفارت مراجعه کنند؛ فرآیندی که باز هم مشکلاتی را متوجه دانشجویان ایرانی می‌کرد. البته برخی هم بودند که با وجود تمام این ماجراها توانستند به صورت شخصی از وب‌سایت موردنظر وقت ویزا بگیرند.

کدخبر: ۳۵۶۹۴۰
تاریخ خبر:
ارسال نظر