کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۸۳۷۱
تاریخ خبر:

همه‌چیز درباره نتایج نهایی دور دوم انتخابات مجلس دوازدهم

همه‌چیز درباره نتایج نهایی دور دوم انتخابات مجلس دوازدهم

شکست لیست شانا-پایداری مقابل امنا و تعیین تکلیف ۴۵ کرسی پارلمان دوازدهم

پرونده انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با برگزاری مرحله دوم این انتخابات در ۲۱ اردیبشهت ماه سال ۱۴۰۳ به طور کامل بسته شد. در دور اول این انتخابات که در ۱۱ اسفندماه سال ۱۴۰۲ برگزار شده بود، تکلیف ۲۴۵ کرسی پارلمان مشخص شده بوددر مرحله دوم نیز ۹۰ کاندیدا به رقابت پرداختند تا سرنوشت ۴۵ کرسی خالی از سکنه بهارستان روشن شود.

آمار شعب اخذ رأی و میزان مشارکت

رقابت ۹۰ نامزد در دور دوم انتخابات رأس ساعت ۸ صبح جمعه ۲۱ اردیبهشت ماه، در ۱۵ استان کشور آغاز شد و بعد از چندبار تمدید ساعت رأی گیری از سوی ستاد انتخابات تا ساعت ۲۲ ادامه یافت. حوزه‌های انتخابیه تبریز، شبستان، میانه، پارس‌آباد، سمیرم، لنجان، کرج، تهران، ورامین، بیرجند، مشهد، آبادان، رامهرمز، خدابنده، زنجان، شیراز، مرودشت، خرم‌آباد، قائمشهر، ملایر، کرمانشاه و گنبدکاووس، ۲۲ حوزه انتخابیه‌ای بودند که ‌که انتخابات در آنها به دور دوم کشیده شد. ۱۱ هزار ۵۰۰ شعبه نیز برای مرحله دوم انتخابات در سراسر کشور دایر بودند.

دور دوم انتخابات در هشت حوزه انتخابیه تبریز، تهران، آبادان، شیراز، کرمانشاه، خرم‌آباد، قائم‌شهر و ملایر به صورت تمام الکترونیکی برگزار شد و به گفته محمدتقی شاهچراغی رئیس ستاد انتخابات کشور، تعداد صندوق های الکترونیکی در این هشت حوزه، ۲۵ هزار و ۷۰۰ صندوق بوده است.

بنابر اعلام وزیر کشور، میزان مشارکت در اولین مرحله انتخابات مجلس دوازدهم ۴۱ درصد بوده است که همانطور که پیش بینی شده بود پایین تر از انتخابات مجلس یازدهم (۴۲.۵۷) بود. در مرحله اول آنگونه که وزارت کشور اعلام کرده بود، ۲۵ میلیون نفر پای صندوق ها حضور یافته بودند و تعداد آرای سفید در کل کشور ۵ درصد بود.

بازگشت به پارلمان

انتخابات مجلس دوازدهم، برای گروه از نمایندگان ویژه بود؛ علاءالدین بروجردی، غلامرضا تاجگردون، محمدقسیم عثمانی، موسی الرضا ثروتی، مجید نصیرپور، فرید موسوی و مهرداد لاهوتی به مجلس بازگشتند و برخی نمایندگان فعلی مجلس نیز ابقا شدند.

نمایندگان ابقا شده در پارلمان /چه کسانی حذف شدند؟

دور اول از انتخابات مجلس دوازدهم شورای اسلامی، باعث شد ۱۰۳ نماینده مجلس یازدهم در مجلس دوازدهم ماندگار شوند. در این مرحله نیز از میان ۲۴ نماینده فعلی مجلس، ۱۲ نفر از آنها بر کرسی های خود در پارلمان ابقا شدند که عبارتند از؛ علیرضا منادی سفیدان از تبریز، مهدی اسماعیلی از میانه، احمد نادری، ابراهیم عزیزی، سمیه رفیعی، زهره سادات لاجوردی، عبدالحسین روح الامینی، بیژن نوباوه وطن از حوزه انتخابیه تهران، سیدمحمد مولوی از آبادان، ابراهیم عزیزی از شیراز و عبدالرضا مصری از حوزه انتخابیه کرمانشاه. علیرضا سلیمی نیز که در مجلس یازدهم از محلات در پارلمان حضور داشت در این دوره از حوزه انتخابیه تهران راهی پارلمان شد.

در دومین مرحله از انتخابات اکثر لیست ها اسامی مشترک داشتند با این وجود نگاهی به مشی سیاسی منتخبان مجلس دوازدهم حکایت از آن دارد که کاندیداهای لیست شانا - پایداری و امنا بیشترین کرسی ها را به خود اختصاص داده اند.

در دور دوم انتخابات همچنین برخی چهره های شاخص چون میرتاج الدینی و محمدحسین فرهنگی از تبریز، سیدنظام الدین موسوی و حسین نجابت از تهران و ...رأی مردم برای حضور در پارلمان را کسب نکردند.

منبع: خبرآنلاین
کدخبر: ۵۵۸۳۷۱
تاریخ خبر:
ارسال نظر