کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۳۹۵۸۴
تاریخ خبر:

انتشار سند چین درباره برنامه هسته‌ای ایران

ایسنا نوشت : وزارت امور خارجه چین اعلام کرد توافق احیای روابط تهران-ریاض با میانجی‌گری پکن به یک الگوی خوب برای حل اختلافات تبدیل شده است.

وزارت امور خارجه چین با انتشار سند «پیشنهادها و اقدام‌های چین؛ یک جامعه جهانی با آینده مشترک» که روی وب‌سایت این وزارتخانه قرار گفته، خاطر نشان کرد که چین در مواجهه با شعله‌ور شدن دائمی مسائل جهان، متعهد به ایفای نقش خود به عنوان یک کشور مسئول بوده و برای حل و فصل مشکلات بین‌المللی و منطقه‌ای مانند شبه جزیره کره، فلسطین، موضوع هسته‌ای ایران، سوریه و افغانستان تلاش می‌کند.

در بخشی از این سند در رابطه با موضوع اوکراین آمده است: چین درخصوص مسئله اوکراین نیز به‌طور فعال مذاکرات برای صلح را ترویج کرده که چهار اصل کلیدی است، چهار چیزی که جامعه بین‌المللی باید با هم انجام دهد و موضع چین در مورد حل و فصل سیاسی بحران اوکراین را منتشر کرده است. پکن، نماینده ویژه دولت چین در امور اوراسیا را برای تعامل و تبادلات گسترده با افراد ذی‌ربط برای حل و فصل سیاسی بحران اوکراین تعیین و اعزام کرده است.

پکن همچنین در این سند به توافق تهران و ریاض برای عادی‌سازی روابط میان دو کشور اشاره کرد و افزود: عربستان سعودی و ایران با میانجی‌گری چین به سبک توافق تاریخی دست یافتند و به الگویی خوبی برای کشورهای منطقه برای حل مناقشات و اختلافات و دستیابی به روابط حسن همجواری از طریق گفت‌وگو و رایزنی تبدیل شدند و موجی از آشتی را در خاورمیانه تسریع کردند.

در پی سفر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران به پکن در بهمن‌ماه سال گذشته و گفت‌وگوهای انجام شده میان رییس جمهور چین با همتای ایرانی خود، دریابان شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی پیشین ایران از ۱۵ اسفندماه در شهر پکن با هدف پیگیری توافقات سفر رییس جمهور، مذاکرات فشرده‌ای را به منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات فیمابین تهران-ریاض با همتای سعودی خود آغاز کرد.

در پایان این مذاکرات، روز ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با ۱۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «علی شمخانی» و «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رییس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چیندر رابطه توافق تهران و ریاض برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک میان و بازگشایی سفارت‌خانه‌های دو کشور صادر شد.

ایران و عربستان از آن پس اقدامات در راستای عادی‌سازی روابط را آغاز کرند که سرانجام به بازگشایی سفارت‌خانه‌ها در دو پایتخت تهران و ریاض و سپس استقرار سفیران دو کشور در آنها انجامید.

کدخبر: ۵۳۹۵۸۴
تاریخ خبر:
ارسال نظر