کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۹۴۹۴
تاریخ خبر:

ادعای عجیب یک استارتاپ درباره پیوند سر انسان

ادعای عجیب یک استارتاپ درباره پیوند سر انسان

BrainBridge می‌تواند پیوند صورت و پوست سر را برای بازگرداندن عملکرد و ظاهر زیبا انجام دهد

این اولین‌باری نیست که وعده پیوند سر مطرح می‌شود. «سرجیو کاناورو»، پزشک جنجالی ایتالیایی، نتوانست به وعده خود مبنی بر انجام این جراحی در اوایل سال 2017 عمل کند. بهترین چیزی که او به‌دست آورد، تعویض اعضای بدن دو جسد بود.
 

در آن‌چه که بیشتر شبیه صحنه آغازین یک فیلم علمی-تخیلی و ترسناک به‌نظر می‌رسد، اگر بخواهیم ادعای استارتاپ BrainBridge را باور کنیم، عملیات پیوند سر انسان که کاملاً توسط جراحان رباتیک انجام می‌شود، می‌تواند در عرض یک دهه به بیمارستان‌ها وارد شود!
 
‌ این زاییده فکر «هاشم الغیلی»، زیست‌شناس مولکولی ساکن برلین است که به فیلم‌ساز، تهیه‌کننده، نویسنده و اطلاع‌رسان علمی تبدیل شده‌ است. شاید او را از سال 2022 به‌یاد بیاورید، زمانی که تولد نوزاد با رحم مصنوعی را پیشنهاد کرده بود.
 
به‌گزارش نیواطلس، آخرین سرمایه‌گذاری او، BrainBridge، قصد دارد از سیستم‌های رباتیک پرسرعت برای حفظ وضعیت مغز، در‌حالی‌که یک سر به بدن اهداکنندهٔ سازگار پیوند زده‌ می‌شود، استفاده کند.
  
الغیلی می‌خواهد عمل‌های پیوند کل سروصورت را انجام دهد تا به افراد دارای ناتوانی شدید، روحیه جدیدی برای زندگی بدهد. این جراحی توسط الگوریتم‌های هوش مصنوعی هدایت می‌شود. بسیاری از بازوهای رباتیک برای برداشتن سر و اتصال آن به تنه جدید هدایت می‌شوند و نخاع، اعصاب و رگ‌های خونی را دوباره به‌هم وصل می‌کنند.
 
در این روش از چسب شیمیایی اختصاصی و پلی‌اتیلن گلیکول برای اتصال مجدد نورون‌های قطع‌شده‌ استفاده می‌شود.
 
الغیلی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد: «خوشحالم که BrainBridge را به‌عنوان اولین سیستم در جهان برای پیوند سر که با هوش مصنوعی ادغام شده‌ است، معرفی می‌کنم.»
 
این سیستم پیشرفته امیدهای جدیدی را به بیماران مبتلا به شرایط غیرقابل‌درمان مانند سرطان مرحله 4، فلج و بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون ارائه می‌دهد.
 
الغیلی اولین‌بار در اواخر سال گذشته به پروژه علمی جدید و جسورانه خود در X اشاره کرد. او گفت که نقشه راه هشت ساله برای اولین عمل جراحی به او فرصت می‌دهد تا بر چالش‌های فعلی پزشکی مانند دشواری اتصال ستون فقرات غلبه کند. او گفته‌ بود که می‌خواهد BrainBridge قبل از اینکه به‌سراغ تجارت پیوند سر/بدن برود، با جراحی‌های موفق نخاع شروع کند.
 
بااین‌حال، جامعه علوم پزشکی در واکنش به راه‌اندازی BrainBridge نسبتاً ساکت بوده است.
 
این اولین‌باری نیست که وعده پیوند سر مطرح می‌شود. «سرجیو کاناورو»، پزشک جنجالی ایتالیایی، نتوانست به وعده خود مبنی بر انجام این جراحی در اوایل سال 2017 عمل کند. بهترین چیزی که او به‌دست آورد، تعویض اعضای بدن دو جسد بود.
 
بااین‌حال، باید به الغیلی برای طرح عجیبش به‌منظور پیشروی در زمینه پیوند تجربی، فرصت بدهیم. وب‌سایت این استارتاپ می‌گوید: «BrainBridge می‌تواند پیوند صورت و پوست سر را برای بازگرداندن عملکرد و ظاهر زیبا انجام دهد.»
 
بافت‌های اهداکننده جوان‌تر، با بخیه دقیق و مراقبت‌های بعد از عمل، جای زخم را به حداقل می‌رسانند و ظاهر را بهبود می‌بخشند. این سایت تأکید می‌کند که BrainBridge فعلاً در مرحله نظری است.

 

منبع: دیجیاتو
کدخبر: ۵۵۹۴۹۴
تاریخ خبر:
ارسال نظر