کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۳۲۵۷۹۵
تاریخ خبر:

ماجرای شلوار مریم؛ بامزه‌بازی برندهای ایرانی در توییتر

این می‌توانست فقط یک شوخی توئیتری باشد که استارتاپ های بزرگ و کوچک درآن شرکت کردند. اما در اصل می توان ماجرا را از یک سمت دیگر هم نگاه کرد. اینکه بده بستان دیجی کالا با مشتری اش با حضور ناگهانی فیلیمو تغییر می کند. به نظر می رسد فیلیمو با گسترش و توسعه حیرت انگیزش حالا برای عنوان مهم ترین استارتاپ کشور برای دیجی کالا خط و نشان می‌کشد!

داستان از یک توئیت به‌ظاهر ساده شروع شد اما درادامه اینقدر پیچ در پیچ شد و پای برندهای مختلف به میان آمد که به‌نظر می‌رسد با نوع جدیدی از تبلیغات توئیتری و البته زیرپوستی روبه‌رو هستیم. کاربری به نام «مریم» یک توئیت زد با این محتوا: «یه شلوار دارم، اسمش شلوار دیجی‌کالاست، یه گوشه گذاشتمش، دیجی‌کالا که زنگ می‌زنه می‌پوشم می‌رم پایین بسته رو تحویل می‌گیرم.»

این توئیت با ارتباط ‌دادن یک موضوع بی‌ربط به دیجی‌کالا، نام این برند را دوبار مطرح و سایر کاربران و برندها را ترغیب کرد تا در آن شرکت کنند. همین کار باعث شد تا توئیت فوق در حدود هفت‌هزار لایک بگیرد و ۱۰۰بار ریتوئیت شود. اتفاقات بامزه‌ای که درباره این توئیت افتاد را مرور می‌کنیم و سپس به بررسی تعرفه تبلیغات توئیتری می‌پردازیم.

*** برندها چه گفتند؟
برندهای مختلف در زیر توئیت اینگونه کامنت گذاشتند:
* فیلیمو: اگر برای فیلیمو دیدن شلواری کنار نگذاشتید ما اجازه داریم قشنگ‌ترینش رو براتون بفرستیم؟
* دیجی‌کالا: فیلیمو جان از سایت دیجی‌کالا می‌تونی شلوار خانوم رو بگیری.
* آسان‌پرداخت: ولی خوبی کار با آپ اینه که لباس خاصی نیاز نداره.
* جاباما: اگه دغدغه لباستون حل شد و مشکل جا داشتید، جاباما.
* دیجی‌پی: جاتونم که جور شد! هرچی کم داشتین، دیجی‌پی قسطیش میکنه، حتی شلوار.
* درمانکده: حالا که شلوار پاتونه بیایید یه چکاپم بشید.
* کاله: اگه از جاباما ویلا تو مازندران و گیلان گرفتین، بشینین جلوی فیلیمو با شلوار دیجی‌کالا بستنی کاله بخورین، سفارش بدین ما میاریم دم در.

* خدمت از ما: اگر از جاباما ویلا گرفتین و جلوی فیلیمو با شلوار دیجی‌کالا نشستید به خوردن بستنی کاله،تو همون وضعیت می‌تونید انجام هر خدمتی رو در خدمت از ما سفارش بدید.
* سوییچ: میدونین که بدون ماشین نه ویلایی از جاباما هست که جلوی فیلیمو با شلوار دیجی‌کالا بخواین بستنی کاله بخورین نه چیز دیگه، پس بیاین از سوییچ ماشین بخرین.
* مستر بلیت: گیلان، مازندران، اصلاً هرکجای ایران هر هتلی با هر فیلم و لباسو خوراکی ‌که خواستی بری، بلیت‌ سفرش با مِستربلیت.

* ایران‌سرور: وقتی شما اون شلوارو می‌پوشین معنیش اینه که دیجی‌کالا داره خوب سرویس میده، وقتی دیجی‌کالا خوب سرویس میده، معنیش اینه که روی سرورهای قدرتمندی داره میزبانی میشه. بنابراین یک میزبانی وب خوب باعث میشه شما شلوارتونو هی بپوشین.
* ایسام: خریدی که دیر به دستت میرسه رو‌ تو ایسام بفروش، تلویزیون واسه فیلم دیدن هم از ایسام بخر. کرونا هم هست نمی‌خواد سفر بری!
* ترجمیک: اگر از جاباما هتل گرفتید و مترجم و تورلیدر می‌خواستید، از ترجمیک بگیرید!
* قارچ ملارد: برای خورد و خوراک هم که قارچ ملارد هست.

*** قیمت تبلیغات توئیتری
برخلاف انتظارها، قیمت تبلیغات در توئیتر بسیار پایین‌تر از تلگرام و اینستاگرام است و احتمالا بازدهی آن بالاتر. چون توئیتری‌ها هم تعرفه ارزان‌تری دارند و هم از سوی دیگر در کانال‌ها و گروهای تلگرامی و واتساپی دست‌به‌دست می‌شود. بنابراین برای برندها به‌صرفه‌تر است که در برخی مواقع به‌جای تبلیغ در اینستاگرام از تبلیغ در توئیتر استفاده کنند. این کار البته سختی‌های خودش را هم دارد. مثلا هر برندی در توئیتر طرفدار ندارد و همچنین تبلیغات باید خلاقانه و غیرمستقیم باشد.

به همین‌دلیل گروهی از کاربران توئیتر وجود دارند که اکثرا نام‌های مستعار دارند و توئیت‌هایی با چاشنی طنز می‌زنند. آن‌ها در بین توئیت‌های طنز خود که عموما درباره مسائل روز مورد بحث جامعه است، این تبلیغات را انجام می‌دهند. قیمت عرف برای توئیت‌های تبلیغاتی عموما بین سه تا شش‌میلیون تومان است اما اگر مورد شما خیلی ویژه باشد و بخواهید تعداد لایک‌ها و ریتوئیت‌ها بسیار زیاد شود، ممکن است هزینه شما به ۱۵میلیون تومان هم برسد.

کدخبر: ۳۲۵۷۹۵
تاریخ خبر:
ارسال نظر