کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۹۱۵۹
تاریخ خبر:

عربستان طولانی‌ترین بزرگراه جهان را بدون حتی یک پیچ ساخت

عربستان طولانی‌ترین بزرگراه جهان را بدون حتی یک پیچ ساخت

این جاده بدون پیچ حدوداً ۲۴۰ کیلومتری، بخشی از بزرگراه شماره ١٠ این کشور است

عربستان سعودی رکورد طولانی‌ترین جاده مستقیم جهان را که کیلومترها بدون یک پیچ ادامه پیدا می‌کند، در اختیار گرفته است. این جاده بدون پیچ حدوداً ۲۴۰ کیلومتری، بخشی از بزرگراه شماره ١٠ این کشور است و از میان صحرای وسیع ربع الخالی (بزرگ‌ترین بیابان شنی در جهان) عبور می‌کند.

 

این جاده که به‌دلیل عدم وجود پیچ و بریدگی، «خسته‌کننده‌ترین جاده جهان» نامیده می‌شود، دارای زمینی کاملاً هموار در میان بیابانی وسیع است. زمانی که در این جاده قرار بگیرید، تا جایی که چشم انسان می‌تواند ببیند، هیچ پس‌زمینه‌ای وجود نخواهد داشت.

 

بنا به گزارش عرب نیوز، این بزرگراه که در اصل به عنوان یک جاده خصوصی برای ملک فهد، پادشاه پیشین عربستان سعودی، ساخته شد، از حراد، شهری که به ذخایر نفت و گازش مشهور است، تا البطحا، در نزدیکی مرز امارات متحده عربی امتداد دارد. رکورد طولانی‌ترین جاده مستقیم جهان تا پیش از این در اختیار بزرگراه ایر در استرالیا بود که در مسیری به طول ۱۴۶ کیلومتر، غرب استرالیا غربی را به جنوب آن وصل می‌کند.

 

این دستاورد یک نقطه عطفی مهم در زمینه زیرساخت‌های حمل‌ونقل محسوب می‌شود و به مسافران امکان می‌دهد سفری بی‌نظیر در مسافتی طولانی همراه با چشم‌اندازی بدون مانع را تجربه کنند. این جاده آسفالت ۲۴۰ کیلومتری، بدون هیچ پیچی به چپ یا راست یا شیب قابل‌توجه به بالا یا پایین، از دل صحرای وسیع ربع الخالی که بزرگ‌ترین بیابان شنی جهان است، می‌گذرد. مدت زمان رانندگی برای طی این مسیر تمام مستقیم حدود دو ساعت است.

 

با اینکه به نظر می‌رسد برای رانندگی در بزرگراه ۱۰ عربستان سعودی، راننده به لطف امکان کنترل خودکار تنظیم سرعت (کروز) کار زیادی ندارد، درباره بی‌توجهی رانندگان حین حرکت با سرعت هشدارهایی داده شده است. اطلاعات موجود در سایت خطرات جاده‌ای (riskroads.org) تاکید می‌کند که به رغم نبودن پیچ در جاده ها، خطر تصادف و برخورد خوروها همچنان وجود دارد. از طرف رانندگی در یک محیط بیابانی با مجموعه خطرات خاص خود همراه است و وسایل نقلیه باید مراقب شترهای سرگردان یا کانگوروها باشند.

 

دلایل ساخت چنین جاده طولانی و مستقیمی اعلام نشده است، اما برخی گمان می‌کنند که این جاده مسیری مستقیم و سریع برای سفرهای مهم و رسمی در این پادشاهی باشد. با این حال صرف‌نظر از دلیل اصلی ساخت بزرگراه ۱۰، این جاده نمونه‌ای برجسته از مهندسی مدرن و برای رانندگی یک تجربه منحصربه‌فرد محسوب می‌شود که البته نیازمند هشیاری کافی رانندگان است


منبع: همشهری
کدخبر: ۵۵۹۱۵۹
تاریخ خبر:
ارسال نظر