کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۵۹۸۴
تاریخ خبر:

شکایت پنتاگون از اسرائیل بابت حمله به کنسولگری به ایران

شکایت پنتاگون از اسرائیل بابت حمله به کنسولگری به ایران

مقامات آمریکایی مدعی شده‌اند که هیچ اطلاعی از قصد رژیم صهیونیستی برای انجام این حمله و جزئیات آن نداشته‌اند.

در پی حمله هوایی رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولگری سفارت ایران در دمشق و اظهار بی‌اطلاعی مقامات آمریکایی از این حمله و جزئیان آن، یک رسانه آمریکایی مدعی شد که مقامات ارشد پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) در این باره، به طور مستقیم نارضایتی خود را به همتایان صهیونیست خود ابراز داشته‌اند و این برگ جدیدی از تنش‌ها در روابط واشنگتن-تل‌آویو در تحولات اخیر منطقه محسوب می‌شود.

 

روزنامه واشنگتن پست نوشت: سه مقام رسمی آمریکایی به شرط فاش نشدن هویتشان گفتند که لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا و دیگر مقامات ارشد دفاعی بر این باورند که اسراییل باید پیش از وقوع این حمله، آمریکا را به دلیل پیامدهای آن برای نظامیان و منافع آمریکایی در منطقه، مطلع می‌ساخت. مطلع بودن از این حمله پیش از وقوع آن، برای پنتاگون این امکان را فراهم می‌ساخت که توانمندی‌های دفاعی نظامیان آمریکایی را تقویت کرده و جنگ‌افزارهایی از جمله کشتی‌های جنگی مجهز به سامانه‌های دفاع موشکی را به خدمت بگیرد، به طوری که قادر به حفاظت از اسراییل و نظامیان آمریکایی در صورت پاسخی از سوی ایران باشند. یکی از این مقامات آمریکایی می‌گوید، آستین طی تماسی تلفنی در ۳ آوریل، شکایت خود را به طور مستقیم با یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در میان گذاشته است.

 

رژیم صهیونیستی در روز اول آوریل، ساختمان کنسولی سفارت ایران در جنوب غربی دمشق را مورد حمله هوایی قرار داد که در نتیجه این حمله، بخشی از ساختمان کنسولی سفارت ایران و اقامتگاه سفیر هدف قرار گرفت. افزون بر این، ۱۳ نفر از جمله سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی و سردار سرتیپ پاسدار محمدهادی حاجی رحیمی به شهادت رسیدند. مقامات آمریکایی پیشتر به دلیل هراس از هر گونه اقدام تلافی‌جویانه ایران مدعی شدند که هیچ اطلاعی از قصد رژیم صهیونیستی برای انجام این حمله و جزئیات آن نداشته‌اند.

 

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در بیانیه‌ای در این باره تاکید کرد که «پاسخ به مطالبه ملی برای مجازات پشیمان کننده دشمن جنایتکار صهیونیستی به فضل الهی تحقق خواهد یافت.» واشنگتن پست در ادامه نوشت: در رونوشت مکتوب تماس تلفنی آستین و گالانت، به جزئیات این گفت‌وگو اشاره‌ای نشده است اما تنها مطرح شده که وزیر دفاع این کشور حمایت آمریکا از دفاع از اسراییل در مقابل طیفی از تهدیدهای منطقه‌ای را اعلام کرد. سفارت رژیم صهیونیستی در واشنگتن، فعلا برای اظهار نظر در این باره پاسخی نداده است.

 

از سوی دیگه، گالانت نیز، روز پنجشنبه(دیروز) در پیامی در شبکه‌های اجتماعی نوشت که دوباره با آستین گفت‌وگو کرده و «آمادگی و تدارکات اسراییل برای دفاع از شهروندان» آن را برای او تشریح کرده است. در بیانیه پنتاگون همچنین آمده است که آستین به گالانت گفته «اسراییل می‌تواند روی حمایت کامل آمریکا برای دفاع از اسراییل در قبال حملات ایران حساب کند.» این اقدام متجاوزانه از سوی بسیاری از کشورها نقض قوانین بین‌المللی تلقی و محکوم شده است.

 

کدخبر: ۵۵۵۹۸۴
تاریخ خبر:
ارسال نظر