کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۹۴۰۹
تاریخ خبر:

فصل مجامع نزدیک است

فصل مجامع نزدیک است

همه چیز درباره انواع مجمع عمومی شرکت‌ها و دلیل برگزاری آنها

هفت صبح| مجمع عمومی، هر نوع گردهمایی سهامداران و مدیران است که به‌منظور تصمیم‌گیری درباره مسائل مهم شرکت برگزار می‌شود. مجامع شرکت‌ها معمولا باید سالی یک‌بار، یا آن‌طور که در اساسنامه پیش‌بینی‌شده است، برای رسیدگی به ترازنامه و صورت سود و زیان سال مالی قبل و صورت دارایی و مطالبات شرکت و صورتحساب دوره عملکرد دوره‌ای شرکت و رسیدگی به گزارش مدیران، اعضای هیات‌مدیره، بازرسان و سایر امور مربوط به حساب‌های سال مالی تشکیل شود.

 

 

قوانین کلی برگزاری مجمع شرکت‌ها

 

یکی از قوانین برگزاری مجامع شرکت‌ها مربوط به زمان و نحوه اطلاع‌رسانی آن‌هاست. بر این اساس هیات‌مدیره شرکت موظف است حداقل ۱۰ روز قبل از برگزاری مجمع، آگهی برگزاری آن را در روزنامه کثیرالانتشاری که به‌عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب ‌شده، منتشر کند تا سهامداران از این موضوع مطلع شوند. سهامداران شرکت، متناسب با میزان سهم خود، در مجامع حق رأی دارند.

 

همچنین قبل از تشکیل مجمع هر سهامداری که مایل به حضور در این جلسه باشد باید با ارائه ورقه سهم متعلق به خود به شرکت مراجعه کرده و مجوز ورود را دریافت کند. فقط سهامدارانی می‌توانند در مجمع شرکت کنند که مجوز ورود را دریافت کرده باشند.

 

مجامع عمومی به طور کلی به سه دسته اصلی «مجمع عمومی موسس»، «‌مجمع عمومی سالیانه» و «‌مجمع عمومی فوق‌العاده» تقسیم می‌شود.

 

 

1- مجمع عمومی موسس: 

 

مجمع عمومی موسس از موسسین و سهامداران اولیه‌ شرکت‌های سهامی عام تشکیل می‌‌شود که در جریان ایجاد شرکت در شرف تاسیس حاضر بوده‌اند. این مجمع صلاحیت انتخاب اولین مدیران، بازرسان و تصویب طرح اساس‌نامه و انتخاب روزنامه رسمی را دارد. رسیدگی به گزارش مؤسسین و تصویب آن و احراز پذیره‌نویسی کلیه سهام شرکت و تأدیه مبالغ لازم، تصویب طرح اساسنامه شرکت و در صورت لزوم اصلاح آن و تصویب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت تعیین روزنامه کثیرالانتشار از جمله تصمیمات مجمع عمومی موسس است.

 

 

2- مجمع عادی سالیانه :‌

 

مجمع‌عمومی عادی سالیانه برای رسیدگی به صورت‌های مالی شرکت، رسیدگی به گزارش مدیران و بازرسان شرکت و تقسیم سود و اندوخته بین صاحبان سهام و… سالی یک‌بار در زمانی که در اساسنامه پیش‌بینی‌ شده، تشکیل می‌شود. ‌مجمع عمومی عادی با حضور حداقل بیش از نیمی از سهامداران به نسبت تعداد سهام رسمیت می‌یابد و تصمیمات همواره با اکثریت نصف به‌علاوه یک آراء حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود. مهلت قانونی تشکیل مجمع‌عمومی عادی سالیانه طبق قانون تجارت حداکثر چهار ماه پس از پایان سال مالی شرکت است. همان‌طور که قبلا نیز اشاره شد، دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجامع عمومی باید از طریق نشر آگهی در روزنامه‌های کثیرالانتشار، سایت رسمی سازمان بورس یا سایت شرکت به عمل آید. فاصله بین نشر آگهی و تاریخ تشکیل مجمع حداقل ۱۰ روز و حداکثر ۴۰ روز است. رسیدگی و اتخاذ تصمیم درباره کلیه امور جاری شرکت، رسیدگی به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی قبل و صورت دارایی، انتخاب مدیران و بازرس یا بازرسان، تصویب ترازنامه و دستور تقسیم سود بین صاحبان سهام و تعیین روزنامه کثیرالانتشار از جمله اقدامات مجمع عمومی سالانه است.

 

 

3- مجمع‌عمومی فوق‌العاده :

 

به‌جز مجمع سالیانه، هر مجمع دیگری که توسط شرکت برگزار شود، مجمع فوق‌العاده نام دارد. در مجامع فوق‌العاده عمدتاً درباره مواردی مانند افزایش سرمایه شرکت، انحلال شرکت، تغییر در اساسنامه شرکت و... تصمیم‌گیری می‌شود. در مجمع عمومی فوق‌العاده دارندگان بیش از نصف سهامی که حق رأی دارند، باید حاضر باشند. تصمیمات مجمع همواره با اکثریت دوسوم آراء حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود. گفتنی است به‌غیر از «‌مجمع عمومی فوق‌العاده»، «‌مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده» نیز برگزار می‌شود که در آن انتخاب اعضای هیات‌مدیره و… انجام می‌شود. از جمله وظایف مجمع عمومی فوق‌العاده می‌توان به تغییر اساسنامه شرکت، تغییر سرمایه شرکت و انحلال قبل از موعد شرکت اشاره کرد.

 

کدخبر: ۵۵۹۴۰۹
تاریخ خبر:
ارسال نظر