کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۶۱۶۴۰
تاریخ خبر:

دستور صریح بانک مرکزی درباره سپرده بانکی با سود ۳۰ درصد

دستور صریح بانک مرکزی درباره سپرده بانکی با سود 30 درصد

بانک مرکزی پرداخت سود ۳۰درصدی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها را هم تخلف اعلام کرد

فرشاد محمدپور درباره اقدام اخیر برخی بانک‌ها مبنی بر تبلیغات پرداخت سود ۳۰درصدی صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اظهار داشت: دیروز جلسه‌ای در بانک مرکزی درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نرخ‌های سود این صندوق‌ها که بعضاً رعایت نمی‌شود، داشتیم، این موضوع از نظر ما تخلف است و حتماً برخوردهای لازم انجام می‌شود.

او در پاسخ به این‌که "طبق بخشنامه بانک مرکزی آیا تفاوتی بین سود ۳۰درصدی برای سپرده‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیست؟" به تسنیم گفت: هر نوع سپرده‌گذاری با هر منبعی اگر از سمت بانک‌ها عدم‌رعایت نرخ‌ها تلقی شود، از نظر بانک مرکزی تخلف است.

معاون نظارت بانک مرکزی تأکید کرد: درباره این صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز به‌دلیل اینکه نرخ‌های سود مصوب بانک مرکزی را رعایت نمی‌کنند قطعاً تخلف است.

محمدپور در پاسخ به این‌که "آیا اصلاح نرخ سود در بانک‌ها شروع شده است؟" گفت: بله، اصلاح شروع شده است و اقدامات خیلی خوبی بانک‌ها در یکی دو هفته گذشته داشته‌اند. نرخ‌های سود بالا هم ابطال شده است.

او در پاسخ به اینکه "با این حساب سپرده‌های قبلی با سود ۳۰درصدی هم ابطال شده‌اند" گفت: بله، این سپرده‌ها ابطال شده‌اند.

معاون بانک مرکزی با اعلام اینکه "آماده دریافت گزارش تخلفات بانکها در حوزه نرخ سود هستیم."، تصریح کرد: برخوردهای زیادی انجام شده است، لزوماً خیلی از برخوردها اطلاع‌رسانی نمی‌شود. برخورد در سطوح مختلف درخصوص بانکهایی که رعایت نمی‌کنند، انجام می‌شود.

همزمان با اوج‌گیری رقابت بانک‌ها در نرخ‌های سود بالا، بانک مرکزی وارد عمل شد و ضمن برگزاری جلسات مشترک با مدیران عامل بانک‌ها و اتمام حجت با بانکی‌ها در بخشنامه‌های جداگانه تأکید کرد که بانک‌ها باید نرخ‌های سود مصوب شورای پول و اعتبار را رعایت کنند.

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی تأکید کرد: جلسه فوق‌العاده هیئت مدیره با موضوع بررسی نحوه رعایت نرخ‌های سود ابلاغی بانک مرکزی با قید فوریت برگزار و در صورت احراز تخطی از مقررات مزبور در آن بانک‌ / مؤسسه اعتباری، برنامه اصلاحی لازم مصوب و حداکثر تا روز سه‌شنبه مورخ ۲۲‌‌/۰۳‌‌/۱۴۰۳ به معاونت نظارت این بانک ارائه شود. برنامه مذکور باید شامل تدابیر و اقدامات اصلاحی لازم‌الاجرا حداکثر ظرف مدت ۲ هفته به‌منظور اصلاح و تعدیل نرخ‌های سود باشد.

گفتنی است؛ طبق مصوبه شورای پول و اعتبار سقف نرخ سود علی‌الحساب سالانه سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار عبارت است از:
۱ ـ سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی: ۵٪
۲ ـ سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه سه‌ماهه: ۱۲٪
۳ ـ سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه شش‌ماهه: ۱۷٪
۴ ـ سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید یک سال: ۵‌‌.۲۰ ٪
۵ ـ سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید دو سال: ۵‌.۲۱ ٪
۶ ـ سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید سه سال: ۵‌.۲۲ ٪

همچنین نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی حداکثر ۲۳٪ و نرخ سود مورد انتظار عقود مشارکتی قابل‌درج در قرارداد میان بانک‌‌ / مؤسسه اعتباری غیربانکی با مشتری معادل ۲۳٪ تعیین می‌شود.

منبع: تسنیم
کدخبر: ۵۶۱۶۴۰
تاریخ خبر:
ارسال نظر