کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۶۸۴۰
تاریخ خبر:

چگونه اعتبار خود را بالا ببرم؟

چگونه اعتبار خود را بالا ببرم؟

راه‌هایی برای مواجهه با سیستم اعتبارسنجی در بانک‌ها

هفت صبح| اقساط معوق و چک‌های برگشتی از مهمترین عواملی است که بر امتیاز اعتباری افراد تاثیر می‌گذارد. اگر امتیاز اعتباری کافی نداشته باشید، در هنگام دریافت وام‌های خرد، مشکلاتی خواهید داشت. اصلاح مدل اعتبارسنجی مشتریان بانک‌ها یکی از برنامه‌های بانک مرکزی برای گسترس هم تسهیلات خرد در شبکه بانکی است که از سال قبل استارت آن زده شد و آنطور که معاون فناوری‌های نوین این بانک می‌گوید امسال بناست مدل جدید اعتبارسنجی در شبکه بانکی اجرایی شود.

 

اینجا به پنج سوال درخصوص اعتبارسنجی پاسخ داده‌ایم:

 

 

مدل اعتبارسنجی جدید چگونه است؟

 

مواردی مانند رفتار اشخاص در بازپرداخت تسهیلات، سابقه اشخاص در پرداخت چک، سابقه محکومیت‌های مالی اشخاص، وضعیت پرداخت مالیات و حتی مواردی مانند پرداخت یا عدم‌پرداخت جرایم راهنمایی و رانندگی را می‌توان به‌عنوان مهمترین شاخصه‌های مورد بررسی برای تعیین امتیاز اعتباری به‌حساب آورد.

 ‌

چه مواردی بر اعتبار ما اثر می‌گذارد؟

 

مشتریان و متقاضیان تسهیلات بانکی باید بدانند که تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی‌ بر امتیاز اعتباری آنها تاثیر منفی خواهد داشت. هر چه نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های صادره و مبالغ چک‌های برگشتی نسبت به مجموع مبالغ چک‌های صادره، بیشتر باشد تاثیر آنها بر کاهش امتیاز اعتباری افراد، بیشتر خواهد بود.

 ‌

چگونه از کاهش اعتبار خود جلوگیری کنیم؟

 

توصیه مهم به مشتریان بانکی این است که اگر چک برگشتی دارید، بهتر است تلاش کنید خیلی سریع بدهی خود را پرداخت کنید زیرا تاخیر بیشتر در رفع سوء اثر چک‌های برگشتی، منجر به کاهش بیشتر امتیاز اعتباری می‌گردد. در این راستا رعایت پرداخت به موقع بدهی‌ها و جلوگیری از بروز مشکلات مالی مانند چک برگشتی، می‌تواند به حفظ و افزایش امتیاز اعتباری شما کمک کند.

 

وقتی چک شما برگشت می‌خورد، سامانه محچک 24 ساعت به شما وقت می‌دهد تا چک را وصول کنید. در صورت اقدام نکردن برای وصولی چک، با توجه به اولویت بندی به اندازه مبلغ چک شروع به مسدود کردن حساب‌های شما می‌کند. عدم افتتاح حساب و دریافت کارت جدید، عدم دریافت وام و ضامن شدن، عدم دریافت دسته چک و ثبت چک جدید از محدودیت‌های افرادی است که چک برگشتی دارند.

 ‌

چه مواردی اعتبار ما را بالا می‌برد؟

 

اگر برای بار اول قصد گرفتن وام دارید، امتیاز شما صفر خواهد بود. در صورتی که قبلا وام نگرفته‌اید و امتیازی ندارید، باید بعد از هماهنگی با مدیر شعبه بانک مراحل کاری را جلو ببرید. اما چه عواملی از امتیاز اعتباری شما کم می‌کنند؟

 

اولین و مهمترین نکته تاخیر در بازپرداخت اقساط وام است که بیشترین امتیاز منفی را در سامانه اعتبارسنجی برایتان ثبت می‌کند. امهال بانکی یعنی فرصت گرفتن از بانک برای پرداخت اقساط گذشته هم باعث کاهش رتبه اعتباری شما در سامانه می‌شود. بالا بودن تعداد وام‌های همزمان و جاری از دید بانکی یعنی فرد در شرایط پایدار مالی به سر نمی‌برد و امتیاز منفی برای فرد بسیار وام‌گیرنده دارد.

 

اگر ضامن فردی برای گرفتن وام شده‌اید و آن فرد هم اقساطش را به موقع پرداخت نمی‌کند یا قسط معوقه دارد، امتیاز منفی برای شما یعنی ضامن هم در نظر می‌گیرند. بنابراین در صورتی که برای گرفتن وام ضامن کسی می‌شوید، حتما بابت پرداخت به موقع اقساط شرط و شروط کافی را با او بگذارید.

 

مالیات و عوارض گمرکی خودتان را حتما پرداخت کنید. ثبت سابقه پرداخت به موقع آنها در سامانه‌های مختلف، برای شما امتیاز مثبت به همراه دارد. همیشه قراردادهای وام و تسهیلات فعال خودتان را کم و در تعداد کم نگه دارید.

 

گرفتن وام‌های همزمان زیاد در منطق شبکه بانکی یعنی فرد دچار مشکلات مالی شده و برای او امتیاز منفی در پی خواهد داشت. باز کردن سپرده‌های بانکی برای افراد امتیاز مثبت دارد. هر قدر هم مبلغ سپرده بانکی بالاتر باشد، امتیازی که بهتان تعلق می‌گیرد، بیشتر خواهد بود. صورتحساب‌ خریدهای اقساطی و اعتباری خود را حتما در زمان تعیین شده تسویه کنید. به ازای هر روز دیرکرد برای شما امتیاز منفی محاسبه می‌شود.

 ‌ 

برای استعلام اعتبار خود به چه اقداماتی نیاز داریم؟

 

اخیرا مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه سامانه‌ای به نام سامانه اعتبار معاملاتی افراد راه‌اندازی کرده است که با همراه داشتن کد ملی و شماره موبایل همه ۱۱ مورد بالا را بررسی می‌کند.

 

البته بررسی تمام ۱۱ مورد در سامانه اعتبار معاملاتی، در حال حاضر مخصوص شرکت‌ها، سامانه‌های فروش خودرو و بانک‌ها است تا از سوابق مشتریان خود مطلع باشند. تمام ظرفیت این سامانه در اختیار شبکه بانکی و برخی سامانه‌های فروش خودرو است.

 

بانک‌ها براساس استعلامی که از این سامانه می‌گیرند، صلاحیت مالی افرادی که قصد گرفتن وام از بانک‌ها یا موسسات مالی را دارند، بررسی می‌کنند. یا سامانه‌های فروش خودرو که قصد فروش اقساطی خودرو به متقاضیان را دارند، از سوابق مالی مشتری خود اطلاع پیدا می‌کنند. اما افراد عادی هم امکان دسترسی به این سامانه را دارند و برخی از سایت‌ها چنین خدماتی را ارائه می‌کنند. با استفاده از این گزینه‌ها، بعد از ورود باید کد ملی و شماره موبایل کسی را وارد کنید که قصد گرفتن استعلامش را دارید.

 

 

کدخبر: ۵۵۶۸۴۰
تاریخ خبر:
ارسال نظر