کاربر گرامی

برای استفاده از محتوای اختصاصی و ویدئو ها باید در وب سایت هفت صبح ثبت نام نمایید

با ثبت نام و خرید اشتراک به نسخه PDF روزنامه، مطالب و ویدئو‌های اختصاصی و تمامی امکانات دسترسی خواهید داشت.

کدخبر: ۵۵۶۷۳۴
تاریخ خبر:

یک شکاف ۱۳ درصدی ناقابل !

یک شکاف 13 درصدی ناقابل !

چقدر به حقوق شما اضافه می‌شود؟ بررسی حساب و کتاب‌های گیج کننده‌ای که در ابلاغیه حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۳ می‌بینیم

هفت صبح| طبق قانون کار میزان افزایش حقوق سال جدید کارگران باید از اردیبهشت ماه اعمال شود و کارفرما موظف است که ما‌به‌التفاوت فروردین ماه را هم به حساب کارگران واریز کند به همین دلیل هم از این ماه کارگران آماده می‌شوند که چرتکه‌ها را بردارند و حساب کنند که آیا رقمی که به آنها پرداخت شده درست بوده یا نه، کارفرماها اما حتما قبلتر چرتکه‌هایشان را در آورده‌اند یعنی همان اول سال که شورای عالی کار بالاخره امضای آخر را از اعضای کارگری و کارفرمایی گرفت و آیین نامه حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۳ را ابلاغ کرد.

 

اگر شما هم چه به عنوان کارگر چه به عنوان کارفرما از دیدن این آیین نامه و جداول آن گیج می‌شوید بیایید نکته‌های مهم آن را با هم مرور کنیم.

 

بر اساس آیین نامه حقوق و دستمزد بخش خصوصی در سال ۱۴۰۳، حداقل مزد ۳۵ و نیم درصد افزایش پیدا کرده است. یعنی حداقل دستمزد کارگرانی که به آنها حداقلی بگیر گفته می‌شود از۵ میلیون و ۳۰۸ هزار تومان به۷ میلیون و ۱۸۲ هزار تومان تبدیل شده که البته این خالص رقم دریافتی آنها نخواهد بود. کمی پایین‌تر به رقم‌هایی که طبق قانون باید به این مبلغ اضافه شود می‌پردازیم.

 

از آنجایی که همه کارگران حداقلی بگیر نیستند و گروه بزرگ‌تر کارگرها در رده‌های دیگر دستمزدی قرار می‌گیرند میزان افزایش حقوق آنها هم اهمیت دارد.

 

اینطور که شورای عالی کار در نهایت تصمیم گرفت و بعضی از نماینده‌های کارگری را هم عصبانی کرد، غیر از حداقلی بگیرها بقیه گروه‌های کارگری باید حداقل ۲۲ درصد افزایش حقوق داشته باشند. این شکاف ۱۳ درصدی بین حقوق حداقلی بگیرها و سایر رده‌های شغلی اگرچه صدای فعالان کارگری را در آورده اما چندان غیر عادی نیست. دو سال پیش که حداقل حقوق کارگران بیشتر از ۵۷ درصد رشد کرد، سایر رده‌های درآمدی ۳۸ درصد رشد دستمزد داشتند یا در سال ۹۸ وقتی حداقلی بگیرها با رشد ۳۶ درصدی حقوق روبه‌رو شدند، بقیه رده‌های دستمزدی فقط ۱۳ درصد افزایش دستمزد گرفتند.

 

نماینده‌های کارفرمایی می‌گویند سایر رده‌های درآمدی هم قدرت چانه زنی زیادی دارند هم بعضا حقوق‌های بالایی دریافت می‌کنند پس چندان نیازی به حمایت شورای عالی کار ندارند اما نماینده‌های کارگری می‌گویند کارگرانی که چندان حقوق بالاتری نسبت به حداقل نداشته‌اند و تعدادشان هم بسیار زیاد است قربانی بزرگ چنین شکافی هستند.

 

یکی از نکته‌های قابل توجه در مورد حقوق کارگران پایه سنوات آنها است. در واقع به رقم حقوق کارگرانی که بیشتر از یک سال در یک مجموعه کار کرده‌اند پایه سنواتی هم اضافه می‌شود که برای سال ۱۴۰۳ بدون تغییر مانده و روزانه ۷ هزارتومان یعنی ماهانه نزدیک به ۲۱۰ هزارتومان در نظر گرفته شده است. همچنین یک میلیون و ۴۰۰ هزارتومان کمک هزینه خرید خواروبار یا همان بن کارگری هم باید به حقوق کارگران اضافه شود که نسبت به سال گذشته رشد ۲۷ درصدی داشته است.

 

یک ۹۰۰ هزارتومان هم بابت حق مسکن و یک ۵۰۰ هزارتومان هم بابت حق تاهل به کارگران تعلق می‌گیرد که هم کارگران زن و هم کارگران مرد را در بر می‌گیرد. به این ترتیب حداقل حقوق کارگران متاهل بدون فرزند به ۹میلیون و ۸۸۸ هزار تومان می‌رسد و حداقل حقوق کارگران دارای دو و سه فرزند هم به ترتیب ۱۰ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان و ۱۱ میلیون و ۱۰۷ هزار تومان خواهد بود.

 

در نهایت بد نیست یک نگاهی هم به کف و سقف عیدی سال ۱۴۰۳ بیندازیم که در انتهای سال و اواخر بهمن و اوایل اسفند به دست کارگران می‌رسد. مبنای عیدی کارگران پایه حقوق آنها است اما شورای عالی کار برای آن سقفی هم تعیین می‌کند تا شکاف زیادی بین عیدی حداقلی بگیرها و بقیه ایجاد نشود. به این ترتیب  حداقل عیدی سال ۱۴۰۳ دو برابر کف پایه حقوق یعنی ۱۴ میلیون و ۳۶۵ هزار تومان و حداکثر آن، سه برابر حقوق پایه یعنی بالغ بر 21/5 میلیون خواهد بود.

 

کدخبر: ۵۵۶۷۳۴
تاریخ خبر:
ارسال نظر